Haderslev får kystvandråd og 3,2 millioner kroner til Haderslev Fjord
8.5.2025 11:05:12 CEST | Haderslev Kommune | Pressemeddelelse
Indsatsen for at redde Haderslev Fjord fortsætter og styrkes nu med oprettelsen af et kystvandråd. Med kystvandrådet følger 3,2 millioner kroner fra staten, der skal bruges på at forbedre den økologiske tilstand i Haderslev Fjord og Dam.

Haderslev Kommune har sammen med Spiras, Provas, Sportsfiskerne, Danmarks Naturfredningsforening, Haderslev Erhvervsråd og Friluftsrådet søgt Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø om nedsættelse af et kystvandråd for Haderslev Fjord.
I dag kan borgmester Mads Skau glæde sig over den gode nyhed, at kystvandrådet i Haderslev Kommune bliver en realitet.
”Vi arbejder målrettet på at forbedre tilstanden i Haderslev Fjord og Dam, og med dagens nyhed fra ministeren for Grøn Trepart forbedrer vi muligheden for at nå vores mål. Haderslev Fjord lider, som de fleste andre fjorde i Danmark, men med det gode og stærke samarbejde, vi har med de øvrige parter i samarbejdet tror jeg på, vi har gode udsigter til at forbedre det. Det er et langt sejt træk, men vi arbejder dedikeret for det”, siger Mads Skau, borgmester i Haderslev Kommune.
Kystvandrådet styrker en i forvejen stærk indsats
Haderslev Kommune har allerede nedsat et såkaldt §17 stk. 4 udvalg for Fremtidens Vand og Klima, der skal arbejde med at forbedre den økologiske tilstand i Haderslev Fjord og Dam. I udvalget sidder repræsentanter fra Haderslev Kommune, landbrugsorganisationen Spiras, forsyningsselskabet Provas, Haderslev Erhvervsråd, Danmarks Naturfredningsforening og Sportsfiskerne. Kystvandrådet, der også omfatter Frilufstrådet, er en styrkelse af det arbejde.
Kystvandrådenes rolle er at rådgive kommunen og de lokale treparter ved at bidrage med viden om, hvad der virker lokalt. Det kan for eksempel være gennem analyser, der kan understøtte den lokale indsats for sundere kystvand. De skal også bistå den lokale trepart med lokal viden i udarbejdelsen og implementeringen af omlægningsplanerne.
Kystvandrådet er nedsat af Ministeriet for Grøn Trepart, og er et af i alt 17 kystvandråd. Kystvandrådene er besluttet med Aftale om akutpakke til forbedring af vandmiljøet og Aftale om et Grønt Danmark (den Grønne Trepart). Udover selve rådet tildeler ministeriet også Haderslev Kommune en økonomisk støtte på 3.224.000 kr. til arbejdet.
Arbejdet vil foregå over en 3-årig periode fra 2025 til 2027.
Kontakter
Mads SkauBorgmester
Tlf:40 78 14 75mskau@haderslev.dkMai Strunge JarvisChef for Klima og MiljøHaderslev Kommune
Tlf:20 23 68 54msj@haderslev.dkFølg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Fire millioner kroner på vej til Vojens Station20.2.2026 16:01:25 CET | Pressemeddelelse
Haderslev Kommune har søgt Erhvervsstyrelsen om midler til udvikling omkring Vojens Station. Nu er der 4,2 millioner kroner på vej til forskønnelse og forbedring omkring stationen.
Skotterupuglerne slår sig ned på Ehlers17.2.2026 13:14:58 CET | Pressemeddelelse
Tilbage i efteråret 2024 havde Ehlers Samlingen besøg af et ægtepar, som efter deres tur rundt i museet, henvendte sig med henblik på en mulig donation af en samling uglekander. De var i alt tre søskende, som havde arvet en større samling uglekander fra deres mor. I april 2025 kunne Ehlers Samlingen glædeligt modtage den donerede samling af Skotterup uglekander, som nu kan opleves i en særudstilling på Ehlers Samlingen.
Programmet er klar til Haderslev DOX 202611.2.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med støtte fra Kultursamvirket og Haderslev Kommune kan en række spillesteder igen i år vise dokumentarfilm og spændende foredrag, når dokumentarfilmfestivalen HADERSLEV:DOX løber af stablen fra den 10. til den 19. marts.
Ulighed i sundhed og sundhedskompetencer - Hvad betyder det når vi taler overvægt?2.2.2026 08:21:55 CET | Pressemeddelelse
Hvordan kan vi sikre, at borgere, der lever med høj vægt, får den hjælp de skal bruge og ikke falder mellem sektorer? Det er et EU-projekt med base i Haderslev i gang med at afdække.
Tørning Mølle modtager støtte til at afdække områdets potentialer18.12.2025 11:41:46 CET | Pressemeddelelse
Det naturskønne Tørning Mølle, midt i Haderslev Kommune, rummer masser af kultur og historie. Det har et stort potentiale, der kan give endnu flere oplevelser – med respekt for naturen. Det potentiale skal nu kortlægges i et såkaldt forprojekt, der støttes med 1.500.000 kroner fra Nordea-fonden og 500.000 kr. fra Haderslev Kommune.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum