Haderslev får kystvandråd og 3,2 millioner kroner til Haderslev Fjord
Indsatsen for at redde Haderslev Fjord fortsætter og styrkes nu med oprettelsen af et kystvandråd. Med kystvandrådet følger 3,2 millioner kroner fra staten, der skal bruges på at forbedre den økologiske tilstand i Haderslev Fjord og Dam.

Haderslev Kommune har sammen med Spiras, Provas, Sportsfiskerne, Danmarks Naturfredningsforening, Haderslev Erhvervsråd og Friluftsrådet søgt Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø om nedsættelse af et kystvandråd for Haderslev Fjord.
I dag kan borgmester Mads Skau glæde sig over den gode nyhed, at kystvandrådet i Haderslev Kommune bliver en realitet.
”Vi arbejder målrettet på at forbedre tilstanden i Haderslev Fjord og Dam, og med dagens nyhed fra ministeren for Grøn Trepart forbedrer vi muligheden for at nå vores mål. Haderslev Fjord lider, som de fleste andre fjorde i Danmark, men med det gode og stærke samarbejde, vi har med de øvrige parter i samarbejdet tror jeg på, vi har gode udsigter til at forbedre det. Det er et langt sejt træk, men vi arbejder dedikeret for det”, siger Mads Skau, borgmester i Haderslev Kommune.
Kystvandrådet styrker en i forvejen stærk indsats
Haderslev Kommune har allerede nedsat et såkaldt §17 stk. 4 udvalg for Fremtidens Vand og Klima, der skal arbejde med at forbedre den økologiske tilstand i Haderslev Fjord og Dam. I udvalget sidder repræsentanter fra Haderslev Kommune, landbrugsorganisationen Spiras, forsyningsselskabet Provas, Haderslev Erhvervsråd, Danmarks Naturfredningsforening og Sportsfiskerne. Kystvandrådet, der også omfatter Frilufstrådet, er en styrkelse af det arbejde.
Kystvandrådenes rolle er at rådgive kommunen og de lokale treparter ved at bidrage med viden om, hvad der virker lokalt. Det kan for eksempel være gennem analyser, der kan understøtte den lokale indsats for sundere kystvand. De skal også bistå den lokale trepart med lokal viden i udarbejdelsen og implementeringen af omlægningsplanerne.
Kystvandrådet er nedsat af Ministeriet for Grøn Trepart, og er et af i alt 17 kystvandråd. Kystvandrådene er besluttet med Aftale om akutpakke til forbedring af vandmiljøet og Aftale om et Grønt Danmark (den Grønne Trepart). Udover selve rådet tildeler ministeriet også Haderslev Kommune en økonomisk støtte på 3.224.000 kr. til arbejdet.
Arbejdet vil foregå over en 3-årig periode fra 2025 til 2027.
Kontakter
Mads SkauBorgmester
Tlf:40 78 14 75mskau@haderslev.dkMai Strunge JarvisChef for Klima og MiljøHaderslev Kommune
Tlf:20 23 68 54msj@haderslev.dkFølg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Kulturarv til 18 mio. kroner13.10.2025 13:17:42 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 3. oktober kunne Historie Haderslev åbne de røde døre til deres nye Formidlings- og magasinbygning, Historiens Hus Haderslev; noget alle medarbejderne havde set frem til.
Budget 2026-2029 for Haderslev Kommune skal sikre velfærd og udvikling19.9.2025 13:08:23 CEST | Pressemeddelelse
Der er indgået forlig om budgettet for Haderslev Kommune for de kommende fire år. Forligspartierne ønsker med aftalen at holde hånden under den nære velfærd og fortsat skubbe gang i udviklingen med tre overordnede, strategiske initiativer; kapacitet på plejeboliger, placering af svømmefaciliteter og samlet campus-område, samt en række øvrige prioriteringer.
Tilbagegang i DI-måling – Haderslev sætter retning for det videre arbejde4.9.2025 06:18:36 CEST | Pressemeddelelse
Kommunen tager erhvervsundersøgelsen alvorligt og vil styrke indsatsen i tæt samarbejde med erhvervslivet
Eske Kath skaber nyt gavlmaleri i Haderslev22.8.2025 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Kunstneren Eske Kath står bag nyt værk i Haderslev. Indvielse sker under kulturdage.
6100 Minutter: Kultur med kuldegys, klang og keramik19.8.2025 14:37:24 CEST | Pressemeddelelse
Fire døgn med over 100 gratis arrangementer venter, når kulturfestivalen 6100 minutter går i gang. Festivalen er skabt af lokale kulturinstitutioner, frivillige og Kulturhuset Bispen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum