ARGO

ARGO vinder restaffald fra alle ni ejerkommuner

Del

ARGO vinder udbuddene om behandling af restaffald i Greve, Køge og Solrød Kommune. Dermed vinder ARGO restaffaldet fra samtlige af selskabets ni ejerkommuner.

Efter konkurrenceudsættelse af forbrændingsegnet affald står ARGO fortsat stærkt som en konkurrencedygtig og attraktiv samarbejdspartner.
Efter konkurrenceudsættelse af forbrændingsegnet affald står ARGO fortsat stærkt som en konkurrencedygtig og attraktiv samarbejdspartner. ARGO

Efter en række offentlige udbud om behandling af restaffald har ARGO nu vundet udbuddene om behandling af restaffald i yderligere tre af selskabets ejerkommuner, Greve, Køge og Solrød. Dermed vinder ARGO restaffaldet fra samtlige af selskabets ni ejerkommuner – Greve, Holbæk, Kalundborg, Køge, Lejre, Odsherred, Roskilde, Solrød og Stevns – som alle har tildelt ARGO opgaven.

Det sker efter en konkurrenceudsættelse, hvor prisen har været det afgørende kriterium.

- I KLAR Forsyning har vi i samarbejde med tre af vores ejerkommuner, Greve, Solrød og Køge haft en rigtig god udbudsproces, og vi er sikre på, at vi med ARGO får den mest økonomisk fordelagtige samarbejdspartner. Vi ser frem til at fortsætte det gode samarbejde med ARGO, siger Line Wilchen Hollesen, der er adm. direktør i KLAR Forsyning.

Restaffaldet fra alle ARGOs ni ejerkommuner sendes derfor også fremover til energiudnyttelse på ARGOs affaldsenergianlæg i Roskilde, hvor det omdannes til el og fjernvarme.

ARGO har foreløbigt vundet restaffald fra 13 kommuner

Foruden at have vundet udbuddene om restaffaldsbehandling i de ni ejerkommuner, har ARGO også vundet udbud om behandling af restaffald i fire nye kommuner. I februar sikrede ARGO sig således håndteringen af restaffald fra Slagelse og Sorø Kommune og i april vandt ARGO restaffaldet fra Hillerød og Helsingør Kommune. Det betyder, at restaffald fra disse kommuner fremover også bliver energiudnyttet hos ARGO. Med foreløbigt 13 vundne udbud, står ARGO dermed fortsat stærkt som konkurrencedygtig leverandør af restaffaldsbehandling.

Stærk position i det nye affaldsmarked

Efter udbudsprocessen udvider ARGO dermed sin rolle som behandlingsanlæg for restaffald i regionen. Det markante resultat bekræfter ARGOs stærke position som en pålidelig og konkurrencedygtig aktør i det nye affaldsmarked. Det er samtidig en tydelig anerkendelse af selskabets arbejde med at levere effektive og miljøansvarlige løsninger.

– Vi er stolte over det samlede resultat af udbuddene. Det viser, at vi er i stand til at matche både økonomi og kvalitet, og at vores åbne og transparente tilgang til udbudsprocessen bliver værdsat. At vi både fortsætter samarbejdet med vores ejerkommuner og samtidig tiltrækker nye samarbejdspartnere, er det bedst tænkelige resultat, siger Trine Lindegaard Holmberg, direktør i ARGO.

Aftalerne om behandling af restaffald træder i kraft den 1. juli 2025.

Nøgleord

Kontakter

Links

Om ARGO:

ARGO er et fælleskommunalt affalds- og energiselskab, som omdanner affald til ressourcer. ARGO er ejet af Greve, Holbæk, Kalundborg, Køge, Lejre, Odsherred, Roskilde, Solrød og Stevns Kommune med tilsammen cirka 438.000 borgere og 34.000 virksomheder. På vores kraftvarmeværk i Roskilde producerer vi fjernvarme og elektricitet ved at energiudnytte restaffald. Vi driver også 14 genbrugspladser, to genbrugsbutikker og et miljøcenter, hvor vi omlaster, sorterer og deponerer affald.

Følg pressemeddelelser fra ARGO

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra ARGO

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye