Presseinvitation DGI Landsstævne: Vil du dække Danmarks største idrætsfestival?
8.5.2025 09:12:05 CEST | DGI | Presseinvitation
Akkreditering til DGI Landsstævne er nu åben. Landsstævnet finder sted i Vejle den 3.-6. juli 2025. Frist for akkreditering er 26. maj.
DGI og Vejle Kommune inviterer pressen med til DGI Landsstævne. Fra den 3. til 6. juli forvandles Vejle til en levende og aktiv festivalby, hvor over 21.000 deltagere udfolder sig i 30 idrætter, deltager i 300 workshops og aktiviteter og oplever 35 koncerter og talks. Allerede den 30. juni ankommer 5.192 efterskoleelever til Vejle.
Hvis du som journalist, filmhold eller fotograf ønsker adgang til pressecentret og hele landsstævneområdet – fra workshops og opvisninger til shows og fællesskab i gadebilledet – skal du ansøge om akkreditering.
Ansøgning sker ved at udfylde formularen på siden: https://l2025.dk/presse
Fristen er mandag den 26. maj.
Til landsstævnet kan du opleve:
- Danmarks største idrætsfestival med over 21.000 deltagere, der selv har sammensat deres program med forskellige idrætter, workshops og aktiviteter.
- En spektakulær åbningsaften torsdag den 3. juli, hvor over 15.000 landsstævnedeltagere går parade gennem Vejle og samles til et storslået åbningsshow, der markerer starten på fire dages idrætsfest. Derudover kan du også opleve efterskolernes show, afslutningsshowet og DGI Verdensholdet.
- Nye idrætstrends som pickleball, yogalates, deep water running, saunagus, isbadning og det interaktive kampspil JABII. Derudover er der både strandhåndbold og fodbold, padel, cykling, massevis af gymnastik og meget mere.
- Landsstævnet er som La Santa Sport om dagen og SMUK Fest om aftenen med festtelte, DJ’s og over 30 koncerter med blandt andre JADA, Kato, Birthe Kjær og Anne Linnet.
- 5.192 efterskoleelever fra 57 efterskoler deltager i DGI Landsstævne. Sammen med 1.100 højskoleelever ankommer de til Vejle 30. juni.
- Et stort fokus på bæredygtighed når vi arbejder med affaldshåndtering, bespisning i form af 200.000 måltider, færre stykker opvisningstøj, grøn strøm og 1715 Landsstævnecykler til fri afbenyttelse.
- Vejles mangfoldige kulturliv, smukke natur og transformationen af losseplads til landsstævnecentrum, som efterfølgende skal blive til den nye bydel Ny Rosborg.
- Omkring 5.000 frivillige – primært fra Trekantområdet - gør deres til, at landsstævnet bliver en oplevelse for livet både for deltagere, Vejles borgere og gæster.
Information om pressecentret
Alle pressefolk skal hente deres akkrediteringskort i landsstævnets pressecenter på Vestre Engvej 51 C, 7100 Vejle. Pressecentret har åbent fra 30. juni til den 6. juli.
Pressecentret er etableret lige ved siden af landsstævnepladsen for at sikre de bedst mulige arbejdsvilkår og en base for de akkrediterede pressefolk. Her kan du arbejde, netværke, finde wifi, få hjælp til fotospots, interviews og gode kilder, og selvfølgelig få kaffe, te, vand og forplejning. Kort sagt er pressecentret knudepunkt for distribution af alle vigtige informationer om Landsstævnet.
Udover adgang til pressecentret giver dit akkrediteringskort også adgang til at færdes frit over hele landsstævneområdet og overvære workshops, opvisninger og shows. Til visse shows og opvisninger er der et begrænset antal pladser.
Vi står klar til at hjælpe dig med at finde stærke vinkler, de skæve fortællinger og de gode billeder – det hele venter på dig i Vejle til sommer.
Kontakter
Kathrine Bøgelund Madsen, pressemedarbejder i DGI
Mail: kbm@dgi.dk
Telefon: 51942905
Trine Krabbe, presseansvarlig i Vejle Kommune
Mail: teern@vejle.dk
Mobil: 29209993
Billeder
Links
DGI arbejder målrettet for at styrke motion og breddeidræt i Danmark. Vi tror på glæden ved idræt og på styrken i foreningsfællesskabet. DGI's 6700 foreninger har over 1,9 mio. medlemmer.
Følg pressemeddelelser fra DGI
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DGI
Ny rekord: Over 140.000 gymnaster på gulvet til DGI’s forårsopvisninger18.2.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Der er deltagerrekord til DGI’s traditionsrige forårsopvisninger i gymnastik. DGI står bag 95 opvisningsdage over hele landet, de første den 22. februar.
1.500 landsstævnecykler er blevet til hverdagscykler23.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Cyklistforbundet, Røde Kors centre og idrætsforeninger er blot tre eksempler på, hvor landsstævnecyklerne nu suser rundt. Under DGI Landsstævne i Vejle var cyklerne en bragende succes – nu er de doneret til 74 nye modtagere, hvor de skaber bevægelse og glæde i hverdagen.
9 ud af 10 vil anbefale DGI Landsstævne til andre17.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
9 ud af 10 deltagere til DGI Landsstævne i Vejle vil anbefale andre at deltage næste gang. Også de frivillige er positive, og Vejle-foreninger modtager 717.000 kr. for den frivillige indsats.
Ni nyskabende indsatser skal få flere unge ind i fællesskaber16.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Idrætsfællesskaber kan give unge succesoplevelser, de kan tage med videre i livet. Ni nye indsatser er udpeget af DGI til at styrke unge uden job eller uddannelse som en del af Ungeløftet.
Ny bevægelsesjulekalender til børnehaver er et hit1.12.2025 07:02:00 CET | Pressemeddelelse
Over 4.700 pædagoger og andre voksne har sagt ja tak til at modtage DGI’s nye bevægelsesjulekalender. At børn tidligt i livet afprøver forskellige aktiviteter og oplever glæden ved at bruge deres krop, har betydning for deres deltagelse i sport og motion, viser et nyt forskningsnotat fra Idrættens Analyseinstitut.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum