Den Grønne Ungdomsbevægelse

Afgørende klimatopmøde finder sted i København - udenfor kræver demonstranter reel klimahandling

Del

I dag samles klimaministre fra hele verden til ‘Copenhagen Climate Ministerial’ i Moltkes Palæ i København for at sætte retningen for klimaforhandlingerne forud for COP30. Mødet møder kritik fra Den Grønne Ungdomsbevægelse, som sammen med aktivister fra Scientist Rebellion og  Extinction Rebellion demonstrerer foran topmødet for at kræve en reel udfasning af olie, kul og gas samt betaling af den klimagæld, verdens rigeste lande skylder.

Demonstranter foran 'Copenhagen Climate Ministerial' i 2022
Demonstranter foran 'Copenhagen Climate Ministerial' i 2022

Aktivisterne kritiserer, at de globale udledninger fortsat stiger, trods årtiers COP-forhandlinger.

“COP-processen har svigtet gang på gang. Vi står midt i eskalerende økologiske kriser, og alligevel er det stadig fossile interesser og kortsigtet økonomisk profit, der sætter dagsordenen. Det er en katastrofe, når vi næsten ikke har mere tid tilbage til at afbøde klimakrisens værste konsekvenser”

siger Victoria Iris, aktivist i Den Grønne Ungdomsbevægelse.

Det Internationale Energiagentur (IEA) har slået fast, at der ikke er plads til nye fossile projekter, hvis den globale opvarmning skal begrænses til 1,5 grader. Alligevel udviser verdens rigeste lande fortsat tilbageholdenhed over for at udfase kul, olie og gas og tage økonomiske ansvar for deres historiske udledninger. I stedet satses der på teknologiske løsninger som CO₂-kompensation, CCS og geoengineering, som ifølge forskere og civilsamfundsaktører er usikre og uprøvede.

“De rige lande dækker over deres passivitet med teknologiske illusioner, mens de fortsat beskytter deres egne økonomiske interesser. Det er en form for grøn kolonialisme, der udnytter det globale syd og skubber omkostningerne over på dem, der i forvejen rammes hårdest”

siger Emil Bejer-Pedersen, aktivist i Den Grønne Ungdomsbevægelse.

Klimaministermødet i København beskrives som et centralt politisk afsæt frem mod COP30 i Brasilien, hvor verdens regeringer skal enes om en global plan for at holde 1,5-gradersmålet i live - et mål, der allerede er tæt på at blive overskredet.

Aktivisterne advarer om, at tiden er løbet ud for endnu en runde tomme COP-løfter.

“Verden har ikke brug for flere vage kompromisser. Vi kræver en ambitiøs og retfærdig aftale, hvor alle fossile brændsler udfases, og hvor de rigeste lande langt om længe forpligter sig til at betale deres klimagæld. Alt andet er endnu et svigt, som vi ikke kan acceptere”

siger Elise Sydendal, aktivist i Den Grønne Ungdomsbevægelse.

Nøgleord

Kontakter

Emil Bejer-PedersenAktiv i Den Grønne Ungdomsbevægelse

Tlf:+45 61 60 88 34

Om Den Grønne Ungdomsbevægelse

Den Grønne Ungdomsbevægelse kæmper for en grøn og retfærdig fremtid. Vi er en græsrodsbevægelse af unge over hele landet og er partipolitisk uafhængige.

Følg pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse

Lige nu: Aktivister eskalerer deres Oslo-protester og besætter Norges oliefond og Den Norske Bank22.8.2025 10:57:16 CEST | Pressemeddelelse

Lige nu er omkring 150 aktivister, herunder Greta Thunberg og en stor gruppe danskere, trængt ind i både den norske oliefond og Den Norske Bank. Aktivisterne skabte internationale overskrifter, da de tidligere på ugen blokerede Norges største olieraffinaderi. Nu er aktivisterne i Oslo, hvor de siden torsdag har besat hovedgaden, og har i dag rettet blikket mod pengeinstitutionerne og deres fossile investeringer. Aktivisterne blokerer for alle medarbejderne i både oliefonden og banken, og i oliefonden er politiet begyndt at anholde aktivisterne.

Protester mod norsk olieudvinding vokser: Stor besættelse af central gade i Oslo21.8.2025 10:39:59 CEST | Pressemeddelelse

Netop nu har hundredvis af europæiske klimaaktivister, herunder Greta Thunberg, indtaget hovedgaden i Oslo. Aktivisterne er desuden trængt ind i Den Norske Bank på samme gade, hvor de protesterer mod bankens finansiering af fossilindustrien, og politiet er igang med at fjerne dem. Aktivisterne er netop ankommet fra Norges vestkyst, hvor de i 36 sammenhængende timer blokerede Norges største olieraffinaderi

Efter 36 timers blokade af olieraffinaderi rykker aktivister mod Oslo19.8.2025 22:24:11 CEST | Pressemeddelelse

Flere hundrede aktivister fra hele Europa, heriblandt over 100 fra Danmark, har i nu 36 timer opretholdt en blokade af Norges største olieraffinaderi på den norske vestkyst. Aktivisterne har blokeret for både lastbiler og skibe og overnattet på vejen, og tidligere i dag blev Greta Thunberg tvunget tilbage til land af politiet under en aktion til søs. Nu er aktivisterne på vej mod Oslo for at rykke protesten tættere på Stortinget og den finansielle sektor.

Global popstjerne, Greta Thunberg og nordiske aktivister stopper driften af Norges største olieraffinaderi på fireogtyvende time19.8.2025 08:34:42 CEST | Pressemeddelelse

Blokaden ved Norges største olieraffinaderi er stadigvæk i gang efter 24 timer. Hundredvis af nordiske aktivister, fra bl.a. Den Grønne Ungdomsbevægelse Danmark, blokerede raffinaderiet i Mongstad kl. 6.30 i går morges i protest mod den norske olieindustri. Aktivisterne kræver en norsk udfasningsplan for fossile brændsler. I går fik de selskab af den globale norske popstjerne, Aurora, som sluttede sig til aktionen og spillede en koncert.

Flere hundrede nordiske aktivister blokerer norsk olieproduktion sammen med Greta Thunberg i Bergen op til det norske valg18.8.2025 07:23:37 CEST | Pressemeddelelse

Flere hundrede klimaaktivister fra den nordiske bevægelse Nordic Climate Justice Coalition har netop nu påbegyndt en blokade ved Norges største olieraffinaderi, Mongstad Oljeraffineri, nær Bergen forud for det norske valg. Den svenske klimaaktivist Greta Thunberg deltager også i aktionen, der retter sig mod den norske olieproduktion.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye