(Rettet udgave) Nyt studie: Kvinder er i større risiko for lungesygdomme end mænd ved samme mængde rygning
6.5.2025 21:47:22 CEST | Region Hovedstaden | Pressemeddelelse
Forskere fra Herlev og Gentofte Hospital står bag studiet, der viser, at når man ser på kvinders risiko for KOL eller respiratorisk død er den ca. dobbelt så høj som mænds ved samme mængde rygning.
Kronisk obstruktiv lungesygdom (KOL) er en af de hyppigste kroniske sygdomme i Danmark, og man skønner, at omkring 400.000 mennesker i Danmark har lidelsen, som giver nedsat lungefunktion og luftvejssymptomer såsom åndenød og kronisk hoste med opspyt. En af hovedårsagerne til KOL er rygning, og i modsætning til resten af verden, er andelen af rygere ligeligt fordelt mellem mænd og kvinder i Europa og især Danmark.
Forskere har længe forsøgt at vurdere kønsforskelle i udvikling af rygerelaterede sygdomme. Indtil videre har resultaterne været delvist selvmodsigende for f.eks. KOL. Det er dette spørgsmål, som læge, ph.d. og dr.med. Yunus Çolak sammen med professor og overlæge Shoaib Afzal og andre kollegaer på Herlev og Gentofte Hospital har undersøgt.
- I dette nye store danske studie synes der at være flere signaler på, at kvinders lunger tager større skade end mænds ved samme mængde rygning, forklarer Yunus Çolak om studiet, der er publiceret i det anerkendte videnskabelige tidsskrift Thorax.
- Det viser sig som lavere lungefunktion og en højere risiko for luftvejsobstruktion, kronisk bronkitis, dyspnø og en højere risiko for KOL-forværring og tidlig død, fortsætter Yunus Çolak.
Forskerne har ikke i dette studie undersøgt, hvad den øgede risiko skyldes, men antagelsen er, at det er anatomiske forskelle i luftvejene, der ligger bag.
Kræver særlig opmærksomhed hos kvinder der ryger
KOL er i undersøgelsen vurderet ud fra luftvejssymptomer og lungefunktionsforandringer.
- Dette fund betyder, at hos kvinder som ryger, skal man måske vurdere deres rygning på en anden skala end hos mænd. Den samme mængde af rygning hos en kvinde og en mand, kan betyde højere risiko for kvinder end mænd. Det er særligt tydeligt for forværring af KOL og forekomsten af død på grund af luftvejssygdomme, siger Shoaib Afzal.
- Vores studie peger også på, at læger mere konsekvent skal tage kønsforskelle i betragtning, når den individuelle patient skal vurderes for fremtidig risiko for rygerelateret lungesygdom. Mistanken om KOL bør vækkes allerede ved lavere niveauer af tobaksforbrug hos kvinder. Ligeledes bør vi være mere bevidste om, at selv et begrænset tobaksforbrug efter en KOL-diagnose kan have mere skadelige konsekvenser for kvinder end for mænd, forsætter Shoaib Afzal.
Forskningen er sket via et samarbejde mellem Afdeling for Medicinske Sygdomme, Lungemedicinsk Sektion, og Klinisk Biokemisk Afdeling på Herlev og Gentofte Hospital, og er en kulmination af flere års arbejde med luftvejssygdomme i Herlev-Østerbroundersøgelsen.
Fakta om studiet:
I studiet har forskerne anvendt data fra Herlev-Østerbroundersøgelsen med 47 231 mænd og 57 806 kvinder fulgt over 10 år. I undersøgelsen indgår ca. 28 000 mænd og 30 000 kvinder som er nuværende eller tidligere rygere.
Pressekontakt:
Professor Shoaib Afzal på 51344875 eller
Pressekonsulent Andreas Bennekou, 38673040 og andreas.bennekou@regionh.dk
Kontakter
Region Hovedstadens presseRegion Hovedstaden
Tlf:70209588presse@regionh.dkFølg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Hotline og rådgivningsklinik: Sådan bliver kvinders sundhed styrket9.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden sætter fra 2026 3 mio. kr. af årligt til at styrke indsatser målrettet kvindesygdomme. Nu er midlerne fordelt til seks initiativer.
Ventetider til operationer skal yderligere ned8.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Region Hovedstadens politikere afsætter ekstra penge over de næste tre år til at reducere ventetiden på akutte operationer af bl.a. brækkede hofter og galdeblære. Der er med Budgetaftale 2026 afsat 10,2 mio. kr. i 2026 og 15,3 mio. kr. årligt de næste to år.
Region Hovedstaden samler Europa om cirkulært byggeri og råstoffer31.3.2026 09:27:16 CEST | Pressemeddelelse
Den 7. april mødes europæiske beslutningstagere, byer og erhvervsliv i København for at sætte cirkulært byggeri og råstoffer øverst på EU’s dagsorden.
Forskning i medfødt hjerneskade hos nyfødte, børn og unge får historisk løft26.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Elsass Fonden donerer 77 millioner kroner til forskning i medfødt hjerneskade hos nyfødte, børn og unge. En donation som skal løfte behandlingen i Danmark og internationalt.
Moderne og trygge rammer til patienter i psykiatrien på Bispebjerg Hospital20.3.2026 15:35:05 CET | Pressemeddelelse
Større hensyn til patienternes behov, mere plads og bedre muligheder for aktiviteter. Det er nogle af de fordele, som 126 patienter får glæde af, når sidste etape af byggeriet af Region Hovedstadens største psykiatriske center på Bispebjerg Hospital slår dørene op den 15. april.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum