Forberedt til fremtiden: HK holder speederen nede for stærke erhvervsuddannelser
HK Danmark er tilfreds med ny politisk aftale, som styrker erhvervsuddannelserne markant med op til 600 millioner kroner årligt frem mod 2030. "Det er en aftale, vi har ønsket os længe", siger Anja C. Jensen, formand for HK Danmark.
Aftalen Forberedt til fremtiden VII er netop landet, og HK Danmark reagerer med tilfredshed på indholdet.
– Det her er en aftale, vi har ønsket os længe. Den kommer eleverne til gode og giver erhvervsuddannelserne det løft, vi har brug for, siger Anja C. Jensen, formand for HK Danmark.
Aftalen kommer på et vigtigt tidspunkt, hvor arbejdet med EPX, den nye erhvervs- og professionsrettede gymnasieuddannelse, er i fuld gang.
– Det er stærkt set af regeringen og partierne at give erhvervsuddannelserne et markant løft netop nu mens EPX’en forberedes. Eleverne får bedre kvalitet og flere muligheder, siger Anja C. Jensen.
Et centralt element i aftalen er det permanente takstløft til skolerne.
– Flere penge pr. elev betyder bedre undervisning, stærkere fællesskaber og mindre bøvl med midlertidige puljer, der ellers tager fokus fra det vigtigste: eleverne, siger Anja C. Jensen.
Aftalen prioriterer også opkvalificering af underviserne, hvilket HK Danmark hilser velkommen.
– Fremtidens arbejdsmarked kræver nye kompetencer i forhold til grøn omstilling og kunstig intelligens. Vores elever skal mødes af dygtige undervisere, der kan ruste dem til arbejdsmarkedet, siger Anja C. Jensen.
Desuden får skolerne mere frihed og ansvar for kvaliteten af undervisningen.
– Vi har stor tillid til, at bestyrelserne vil bruge den frihed klogt, til gavn for eleverne og skolerne, siger Anja C. Jensen.
Endelig understreger hun betydningen af, at aftalen styrker indsatsen for frafaldstruede og sårbare elever.
– Erhvervsuddannelserne skal være et sted, hvor alle – uanset baggrund – kan tage en uddannelse og finde en vej ind på arbejdsmarkedet. Der er brug for alle.
HK Danmark vil følge implementeringen tæt for at sikre, at aftalen bliver omsat til konkret kvalitet og støtte for eleverne.
Nøgleord
Kontakter
Anja BinderupKommunikations- og pressechefHK Danmark
Tlf:+45 3330 4177Tlf:+45 2566 6307Anja.Binderup@hk.dkFølg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
HK: Højesterets dom er en historisk sejr for alle, der arbejder hjemmefra2.5.2025 13:09:35 CEST | Pressemeddelelse
I dag har Højesteret afsagt dom i en principiel sag, der fastslår, at arbejdsskadesikringen også gælder, når arbejdet foregår i hjemmet. Afgørelsen er faldet i en sag, som HK Danmark har ført på vegne af et medlem, der kom til skade under hjemmearbejde.
Principiel sag i Højesteret i dag: Har du ret til arbejdsskadeerstatning, når du arbejder hjemmefra?23.4.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Højesteret behandler i dag en principiel sag om hjemmearbejde og arbejdsskader, som har stor betydning for de mange lønmodtagere, der helt eller delvist arbejder hjemmefra.
Stress rammer skævt, og systemet svigter kvinder økonomisk14.4.2025 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Kvinder bliver ramt af stressrelaterede erhvervssygdomme over tre gange så ofte som mænd. Men kvinder har sværere ved at få økonomisk kompensation for deres arbejdsskader. Det er ikke bare en sundhedsudfordring, men en ligestillingsudfordring, mener HK.
Ny reform rammer dem, der i forvejen har mindst26.3.2025 12:55:49 CET | Pressemeddelelse
Besparelser i den nye uddannelsesreform betyder – trods aftalens styrker – dårligere efteruddannelsesmuligheder for den gruppe, der i forvejen har de korteste videregående uddannelser. Og det er ildevarslende for dansk erhvervsliv og Danmarks evne til at stå stærkt i en uforudsigelig verden, advarer HK-formand Anja C. Jensen.
HK: Ankestyrelsen trækker tiden ud – men de skadelidte betaler prisen19.3.2025 05:45:00 CET | Pressemeddelelse
Ankestyrelsen nægter at acceptere Højesterets afgørelse og trækker en ny sag i langdrag. Det går ud over mennesker, der har fået en arbejdsskade og har ret til erstatning. HK kalder det en urimelig beslutning og kræver, at staten stopper med at spænde ben for de skadelidte.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum