DI: Stort løft af erhvervsuddannelserne bekræfter, at flere faglærte er topprioritet
Det permanente løft af erhvervsuddannelserne bør være et vendepunkt. Derfor vil Dansk Industri også holde øje med om fremtidens faglærte møder moderne udstyr, dygtige undervisere og kvalitet, der matcher erhvervslivets behov.

Regeringen og Folketingets partier har netop indgået en aftale, der årligt styrker erhvervsuddannelserne med omkring 0,5 milliard kroner. Flere penge til erhvervsuddannelserne har været en mærkesag for Dansk Industri i flere år.
- Det markante beløb sender et klart og stærkt signal. Vores erhvervsuddannelser er topprioritet både for politikerne og resten af samfundet. For hvis flere skal være industriteknikere, murere eller chauffører i fremtiden, så skal uddannelserne også stå knivskarpt med moderne udstyr og undervisere med de rette kompetencer, siger vicedirektør Signe Tychsen Philip.
Langt de fleste af pengene skal direkte ud til erhvervsskolerne, der nu får ansvar for, at midlerne bruges på det, der giver mening lokalt.
- Pengene er vand på vores mølle, og det er fornuftigt, at skolerne får frihed til at bruge pengene der, hvor det giver mening for dem. Men det forpligter også. Derfor vil vi holde skarpt øje med, om erhvervsskolerne nu løfter kvaliteten, så flere faglærte får bedre uddannelser og møder moderne udstyr. For målet er, at der fremover skal uddannes flere faglærte i Danmark.
Foruden den økonomiske indsprøjtning til erhvervsuddannelserne styrkes erhvervsuddannelser på bl.a. engelsk, flere skal i praktik i udlandet og støtten til elever med særlige behov øges.
- Virksomheder har brug for hjælp til lærlinge med særlige behov, og det har DI italesat længe overfor politikerne. Den nuværende ordning for specialpædagogisk støtte har i praksis været helt utilstrækkelig for bl.a. lærlinge, som er i lære i en virksomhed. Vi ser meget frem til, at der bliver rettet op på det, for det siger sig selv, at støttebehov ikke forsvinder i overgangen fra skoleundervisning til oplæring i en virksomhed, siger vicedirektør Signe Tychsen Philip.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Camilla Weigel, tlf. +4528345366, e-mail cawe@di.dk
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Landets førende ekspert i beredskab skal hjælpe erhvervslivet19.9.2025 10:04:21 CEST | Pressemeddelelse
En af landets førende eksperter i samfundssikkerhed, Rasmus Dahlberg, skal fremover hjælpe Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Rasmus Dahlberg er ph.d. og forsker med speciale i samfundssikkerhed og beredskab og skal bidrage til at udvikle og videreudvikle DI’s rådgivning til virksomhederne og komme med faglige input til DI’s politiske indsats for et stærkere dansk beredskab.
DI: Ros til Lose for at sætte bøvl og byrder på dagsordenen i EU19.9.2025 07:50:21 CEST | Pressemeddelelse
Økonomiminister Stephanie Lose sætter kampen mod administrative byrder og bøvlede regler på dagsordenen, når det danske EU-formandskab er vært for EU’s økonomi- og finansministres møde i København i dag og i weekenden. Det vækker stor glæde i Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI).
DI Topmødet 2025: Vi skal bygge et stærkere, klogere og sikrere samfund18.9.2025 06:30:00 CEST | Presseinvitation
Danske virksomheder og arbejdspladser står stærkere end nogensinde med rekordhøj beskæftigelse og stor succes på eksportmarkederne. Samtidig oplever vi som samfund en verdensorden, der er i fare for at gå i uorden, en geopolitisk uro, som er rykket helt ind på virksomhederne, og et Europa, der er i fare for at blive sat ud af spillet om den globale magtdeling. Scenen er med andre ord sat til et inspirerende og tankevækkende DI Topmødet 2025 om de aktuelle muligheder og ikke mindst udfordringer, når 1.500 deltagere og 35 oplægsholdere fra ind- og udland, erhvervsliv, kulturliv og politik mødes i Herning.
Dansk medaljeregn kan være afgørende for fremtidens erhvervsliv13.9.2025 21:16:58 CEST | Pressemeddelelse
DI ønsker alle vinderne af EuroSkills2025 stort tillykke og glæder sig over, at hele 13 danskere hev medaljer hjem. Det kan i høj grad inspirere andre unge til at vælge erhvervsuddannelserne til – og det har Danmark brug for.
DI: Nyt våbenindkøb booster Danmarks forsvarsindustri12.9.2025 14:57:52 CEST | Pressemeddelelse
Partierne bag forsvarsforliget valgte europæiske våbenindkøb for 58 mia. kr. Via krav om industriaftaler giver aftalen dansk forsvarsindustri milliardordrer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum