DI: Stort løft af erhvervsuddannelserne bekræfter, at flere faglærte er topprioritet
6.5.2025 21:02:01 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
Det permanente løft af erhvervsuddannelserne bør være et vendepunkt. Derfor vil Dansk Industri også holde øje med om fremtidens faglærte møder moderne udstyr, dygtige undervisere og kvalitet, der matcher erhvervslivets behov.

Regeringen og Folketingets partier har netop indgået en aftale, der årligt styrker erhvervsuddannelserne med omkring 0,5 milliard kroner. Flere penge til erhvervsuddannelserne har været en mærkesag for Dansk Industri i flere år.
- Det markante beløb sender et klart og stærkt signal. Vores erhvervsuddannelser er topprioritet både for politikerne og resten af samfundet. For hvis flere skal være industriteknikere, murere eller chauffører i fremtiden, så skal uddannelserne også stå knivskarpt med moderne udstyr og undervisere med de rette kompetencer, siger vicedirektør Signe Tychsen Philip.
Langt de fleste af pengene skal direkte ud til erhvervsskolerne, der nu får ansvar for, at midlerne bruges på det, der giver mening lokalt.
- Pengene er vand på vores mølle, og det er fornuftigt, at skolerne får frihed til at bruge pengene der, hvor det giver mening for dem. Men det forpligter også. Derfor vil vi holde skarpt øje med, om erhvervsskolerne nu løfter kvaliteten, så flere faglærte får bedre uddannelser og møder moderne udstyr. For målet er, at der fremover skal uddannes flere faglærte i Danmark.
Foruden den økonomiske indsprøjtning til erhvervsuddannelserne styrkes erhvervsuddannelser på bl.a. engelsk, flere skal i praktik i udlandet og støtten til elever med særlige behov øges.
- Virksomheder har brug for hjælp til lærlinge med særlige behov, og det har DI italesat længe overfor politikerne. Den nuværende ordning for specialpædagogisk støtte har i praksis været helt utilstrækkelig for bl.a. lærlinge, som er i lære i en virksomhed. Vi ser meget frem til, at der bliver rettet op på det, for det siger sig selv, at støttebehov ikke forsvinder i overgangen fra skoleundervisning til oplæring i en virksomhed, siger vicedirektør Signe Tychsen Philip.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Camilla Weigel, tlf. +4528345366, e-mail cawe@di.dk
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI om Socialdemokratiets folkeskoleudspil: - Vi skylder eleverne at gøre det bedre4.2.2026 19:50:27 CET | Pressemeddelelse
En sænkelse af klasseloftet er ikke den rette vej at gå, mener Dansk Industri, der kalder Socialdemokratiets nye folkeskoleudspil sympatisk, men ”alt for rigidt”.
CCUS-Alliancen: Positivt med to bud på CO₂-fangst og -lagring i Danmark4.2.2026 16:19:53 CET | Pressemeddelelse
Det er positivt for udviklingen af CO₂-fangst og -lagring i Danmark, at to bydere har valgt at søge CCS-puljen. I de kommende måneder skal Energistyrelsen vurdere ansøgningerne og give endeligt svar i april.
DI: Stærke perspektiver for CO₂-fangst og -lagring i Danmark4.2.2026 15:37:28 CET | Pressemeddelelse
To bydere har afgivet bud i CCS-puljen. Det er vigtigt for udviklingen af CO₂-fangst og -lagring i Danmark. Nu skal Energistyrelsen vurdere ansøgningerne frem mod en endelig afgørelse i april.
Nyt brancheforum skal give de kriminelle i byggeriet kamp til stregen4.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med et nyt brancheforum vil 3F’s Byggegruppe og DI Byggeri nu tage et livtag med de kriminelle kræfter i branchen.
DI: Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 20263.2.2026 15:50:49 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder forventer at skrue markant op for investeringerne i it og digital teknologi i 2026. Men udviklingen er skævt fordelt: De store virksomheder øger investeringerne, mens de små og mellemstore virksomheder tværtimod holder igen og risikerer at sakke yderligere bagud digitalt. Det viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), som bygger på svar fra næsten 550 virksomheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum