Danica ansætter ny investeringschef
Danica styrker nu sin investeringsafdeling med ansættelsen af Andreas Stang, der kommer fra Nordea.

Med 13 års erfaring fra flere af landets største, finansielle virksomheder kommer Andreas Stang med en bred indsigt i at opbygge porteføljer og sammensætte investeringsprodukter. Fremover kommer han til at indtage en nyoprettet stilling som investeringschef i Danica, hvor den samlede investeringsformue lyder på ca. 500 milliarder kroner.
”Jeg ser frem til at være med til at udvikle Danicas investeringsstrategi og bidrage til at skabe et stærkt afkast til vores kunder. Lige i disse tider er det måske mere interessant end nogensinde at skulle arbejde med at investere langsigtet, intelligent og at kommunikere vores resultater til de 750.000 danske pensionskunder.”
Ud over at arbejde i maskinrummet af Danicas investeringsafdeling får Andreas Stang også en rolle i at repræsentere Danica over for kunder og i pressen. Andreas Stang kommer til at referere til Danicas investeringsdirektør, Poul Kobberup og havde sin første arbejdsdag 1. april.
Andreas Stang, tidligere ansættelser
Danica: Investeringschef
1. april -
Nordea: Senior Sales Manager
Jan 2024 - Apr 2025
Topdanmark: Investeringschef, ESG
Sep 2020 - Dec 2021
PFA: Senior Portfolio Manager - Head of ESG
Jul 2016 - Sep 2020
Billeder
Om Danica Pension
Danica Pension har mere end 750.000 kunder i Danmark. Vi har specialiseret os i pensionsordninger, livsforsikringer og sundhedsforsikringer, og vi forvalter en samlet pensionsformue på mere end 400 mia. kr. med cirka 37 mia. kr. i årlige indbetalinger. Selskabet er ledet af adm. direktør Mads Kaagaard. Danica Pension er et 100 procent ejet datterselskab i Danske Bank-koncernen.
Følg pressemeddelelser fra Danica Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danica Pension
Stor fremgang i Danica Ejendommes afkast11.2.2025 08:12:09 CET | Pressemeddelelse
Rekordhøj udlejningsprocent på tværs af en bred ejendomsportefølje har gjort en markant, positiv forskel for Danica Ejendomme i 2024.
Danskerne lufter Trump-angst til psykologer9.2.2025 07:38:57 CET | Pressemeddelelse
De seneste måneder er der flere og flere danskere med angst, der bliver påvirket af den storpolitiske situation i verden bl.a. som følge af valget af den amerikanske præsident Trump. Det viser nye tal fra pensionsselskabet Danica.
Forebyggelsesalliancen lancerer historisk plan: Vi kan give danskerne op til 4,5 år mere at leve i27.11.2024 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Forebyggelse skal spille en langt større rolle i det danske sundhedssystem til gavn for både danskere og samfundet. Derfor er 26 organisationer – kaldet Forebyggelsesalliancen for fremtidens sundhed – i dag ude med 78 forslag til politikerne på Christiansborg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum