Fremtidige oversvømmelser kan ramme trafikken mellem Fyn og Sjælland: Nu går staten og Nyborg Kommune sammen om løsninger
Miljøminister Magnus Heunicke underskriver i dag en forståelsesaftale med Nyborg Kommune om klimasikring af Nyborg by og Slipshavn. Området er i risiko for fremtidige oversvømmelser, der kan påvirke vej- og togtrafikken til og fra Storebæltsbroen og dermed presse den kritiske infrastruktur i Danmark.
Miljøminister Magnus Heunicke og Kystdirektoratet går nu ind i arbejdet med at sikre Nyborg mod truslen fra oversvømmelser.
Det sker som led i arbejdet med statens Klimatilpasningsplan I, hvor staten vil samarbejde med udvalgte kommuner i Danmark om at klimasikre områder, som står over for komplicerede udfordringer med oversvømmelser.
I Nyborg truer fremtidige stormfloder både kritisk infrastruktur og industriområder. Bl.a. kan vand ved en stormflod trænge ind på området omkring Storebæltsforbindelsens indløb, som er knudepunkt for både vej- og baneforbindelsen til for bil- og togtrafikken mellem Øst- og Vestdanmark.
Det kan i yderste konsekvens lamme trafikken og have alvorlige miljømæssige konsekvenser for både byen og det omkringliggende natur- og havmiljø. Derfor indleder staten nu et toårigt samarbejde med Nyborg Kommunes om de konkrete udfordringer, som byen står over for.
”Nyborg Kommune er truet af oversvømmelser, der kan lamme kritisk infrastruktur og medføre store skader på miljøet. Derfor har vi fra statens side udpeget Nyborg Kommune i den nationale risikokortlægning som særligt truet af oversvømmelser. Og vi har også vurderet, at det er et område, hvor vi fra statens side vil tilbyde konkret faglig bistand og vejledning fra eksperter. Det skal hjælpe Nyborg Kommune i arbejdet med at sikre byen mod vandet, som også er i national interesse, da det er et knudepunkt for både vej- og baneforbindelsen mellem Øst- og Vestdanmark”, siger miljøminister Magnus Heunicke.
”Når stormfloden rammer Nyborg, er der stor risiko for oversvømmelser – både i byen og langs kysten men også for, at trafikken på tværs af Storebælt lammes. Derfor skal vi gøre alt for at sikre og tilpasse vores by til meget mere vand – en opgave, som det er nødvendigt, at stat og kommune arbejder sammen om. I fællesskab skal vi finde de bedste løsninger, og det skal ske hurtigt. Derfor er jeg glad for den aftale, vi nu har indgået, som giver os vigtig viden og vejledning på vejen mod en konkret plan for klimasikringen i Nyborg”, siger Borgmester i Nyborg Kommune Kenneth Muus.
Fakta:
Udfordringer i Nyborg:
- Byens oprindelige forsvarsværk er en voldgrav, der løber rundt om den gamle bymidte og udløber i havnebassinet. Ved stormflod kan vand via voldgraven og andre strømningsveje, såsom kloakken, ledes videre til lavtliggende byområder herunder Lille Svanedam, der bl.a. rummer to skoler, omkring 200 private boliger/bygninger og området omkring Nyborg Station.
- Slipshavn halvvø-området omring Lindholm lidt uden for Nyborgs centrum er et vigtigt knudepunkt for bil- og togtrafikken mellem Øst- og Vestdanmark. Ved stormflod risikerer både jernbanen og vejforbindelsen at blive oversvømmet og beskadiget. Området indeholder virksomheder, som håndterer både fjernvarmeforsyningen og farligt affald. En oversvømmelse kan derfor have alvorlige miljømæssige konsekvenser for både byen og det omkringliggende natur- og havmiljø.
Staten og Kystdirektoratet bidrager bl.a. med:
- Vejledning og sparring på tekniske forhold, herunder vurdering af placeringen af beskyttelsesanlæg, modellering af oversvømmelsesrisiko, forhold relateret til lovgivning og myndighedsproces.
- Vejledning i forhold til at identificere mulige bidragsmodeller for finansiering af stormflodsprojektet. Det omfatter bl.a. formidling og udveksling af erfaringer fra andre kommuner og konkrete case-eksempler, støtte fra Kystdirektoratet og Transportministeriet til at etablere en konstruktiv dialog med centrale infrastrukturejere i projektområdet herunder Banedanmark, Sund & Bælt og Vejdirektoratet.
Statsligt engagement i Nyborg Kommune
- Samarbejdsaftalen med Nyborg Kommune sker som led i arbejdet med statens Klimatilpasningsplan I, hvor der er afsat midler til, at staten i højere grad kan tilbyde vejledning og hjælp til kommunernes arbejde med at beskytte nogle af de mest udsatte områder. Der er i alt afsat 18 mio. kr. til statsligt engagement i 2024-2027
- Områderne udvælges på baggrund af risiko både økonomisk og ift. mennesker, forsyningsnetværket, infrastruktur, kulturhistoriske værdier mm., kommunernes engagement og kapacitet, statslige interesser og generisk værdi, geografisk og demografisk fordeling.
Kontakter
Pressekontakt til Miljø- og Ligestillingsministeriet. Pressevagten (kan ikke modtage SMS)
Tlf:+45 2091 5901presse@mim.dkFølg pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Skærpede straffe for partnervold og voldtægt22.5.2025 11:20:54 CEST | Pressemeddelelse
Partnervold og seksuelle overgreb er et stort problem i Danmark og rammer særligt kvinder. "Det er en vigtig sejr for ligestillingen, at vi nu skærper straffene for partnervold og voldtægt," siger minister for ligestilling Magnus Heunicke.
110 millioner på vej til beskyttelse af drikkevandet mod PFAS22.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I perioden 2025-2027 er der afsat 110 millioner til at beskytte borgerne mod PFAS i drikkevandet. En ny tilskudspulje åbner for ansøgninger efter sommerferien og bekendtgørelsen, der udlægger kriterierne, er nu i høring.
Kom med til indvielsen af Danmarks første naturnationalpark19.5.2025 13:51:23 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 21. juni indvier miljøminister Magnus Heunicke den første naturnationalpark i Danmark i Fussingø. Arrangementet er åbent for alle og byder blandt andet på naturvandringer, bioblitz og pandekager over bål.
Nyt PFAS-fund i jakker bekræfter behov for dansk forbud6.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse offentliggjort af Forbrugerrådet Tænk Kemi viser, at 13 ud af 17 jakker købt på Temu, Shein og Amazon indeholder PFAS. Det høje antal er endnu et bevis på, at det er med risiko, når danskerne køber fra sælgere uden for EU. Undersøgelsen understreger samtidig behovet for det danske forbud mod PFAS i tøj og sko, som regeringen har besluttet skal indføres.
Dansk-ukrainsk samarbejde skal sikre rent vand i krigshærgede områder i Ukraine2.5.2025 14:12:31 CEST | Pressemeddelelse
Miljøminister Magnus Heunicke og den ukrainske miljøminister Svitlana Grynchuk har underskrevet en samarbejdsaftale om hjælp til genopbygningen af kritisk vandinfrastruktur i Ukraine. Danmark skal bl.a. hjælpe den ukrainske by Mykolaiv, som har fået ødelagt sin vandforsyning af russiske angreb.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum