Penge på vej til Ribe Domkirke
Der er 909.643 kroner på vej til Ribe Domkirke. Det er resultatet efter, at kirkeminister Morten Dahlin har besluttet, at 27 kirker får tildelt 24 millioner kroner fra puljen for By-, Land- og Kirkeministeriets kirkeistandsættelsesordning 2025.

Puljen giver mulighed for at få tilskud til at vedligeholde og istandsætte særligt bevaringsværdige kirker.
Kirkeminister Morten Dahlin siger:
”Det er en stor glæde for mig, at vi i dag kan offentliggøre, at Ribe Domkirke får næsten en million kroner, som skal gå til at vedligeholde og fremtidssikre kirken. Vi har mange fantastiske kirker i Danmark, og de er med til at gøre vores land til noget helt særligt. Det er også derfor, at det er en særlig glæde, at vi nu kan få pengene ud og arbejde,” fortæller ministeren, mens han tilføjer:
”Vi skal passe på Danmarks kristne kulturarv. Derfor er det afgørende, at vi passer på vores gamle kirker. De er en del af vores fælles historiefortælling og spiller en vigtig rolle i danskernes liv. Med en millionpulje til en række særligt bevaringsværdige kirker sikrer vi, at også fremtidige generationer får glæde af dem.”
Fakta:
Nationalmuseet har vurderet, at de 27 kirkeistandsættelsesprojekter er støtteværdige pga. deres nationale eller lokale kulturhistoriske værdi. Det er ikke kun Ribe Domkirke, der modtager. Eksempelvis får også Gredstedbro Kirke (507.813 kr.) penge i dette års pulje til at istandsætte.
Kirkeistandsættelsesordningens maksimale støttebeløb til enkeltansøgninger i 2025 er 3,5 mio. kr. og maksimalt 35 pct. af istandsættelsens samlede udgift.
Læs mere om de enkelte projekter her.
Kontakter
Pressevagten i By-, Land- og Kirkeministeriet
Tlf:+45 70 20 25 85pressevagten@km.dkOm By-, Land- og Kirkeministeriet
By-, Land- og Kirkeministeriet betjener ministeren for byer og landdistrikter, kirkeministeren og ministeren for nordisk samarbejde. Opgaverne som minister for nordisk samarbejde koordineres af Udenrigsministeriet.
Morten Dahlin (V) har siden den 23. november 2023 været minister for byer og landdistrikter, kirkeminister og minister for nordisk samarbejde.
By-, Land- og Kirkeministeriet består af et departement, der også omfatter Folkekirkens It, og af Plan- og Landdistriktsstyrelsen.
Departementet har hjemsted på Slotsholmen i København. Folkekirkens It har medarbejdere i både København og Aarhus. Plan- og Landdistriktsstyrelsen har adresse på hhv. Kalvebod Brygge i København og i Nykøbing Falster.

Følg pressemeddelelser fra By-, Land og Kirkeministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra By-, Land og Kirkeministeriet
København er vært for det 24. European Tourism Forum under det danske EU-formandskab3.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark byder i dag repræsentanter fra hele Europa velkommen til det 24. European Tourism Forum. Konferencen sætter fælles visioner for fremtidens turisme i EU på dagsordenen gennem dialog mellem medlemsstater, EU-institutioner, turismeerhvervet og centrale aktører.
Copenhagen to host the 24th European Tourism Forum under the Danish EU Presidency3.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Today, Denmark welcomes representatives from across Europe to the 24th European Tourism Forum to be held in Copenhagen. During the two-day conference visions for the future of tourism in the EU will be on the agenda through dialogue between Member States, EU institutions, the tourism industry, and key stakeholders.
Millionbevilling skal styrke nye oplevelsesruter på tværs af Danmark28.11.2025 14:33:21 CET | Pressemeddelelse
Turister rejser i stigende grad for at få helhedsoplevelser, der kombinerer natur, kultur, kunst, gastronomi og lokale fortællinger. Samtidig er der et behov for at styrke turisternes kendskab til de mange kultur- og naturattraktioner i hele landet.
Styrket markedsføring af internationale events skal sikre flere internationale turister til Danmark28.11.2025 10:06:07 CET | Pressemeddelelse
Danmark har de seneste år lagt veje, haller og stadioner til store internationale events, herunder Tour de France-starten i 2022, EURO 2020 i 2021, World Pride i 2021, VM i ishockey 2025 og VM i banecykling i 2025. Derudover er det bl.a. lykkedes Danmark at sikre værtskaber for Copenhagen Sprint i 2025-2027, EM i Håndbold for kvinder i 2028 og VM i landevejscykling i 2029. Det skyldes, at Danmark er internationalt kendt for sine stærke værtskaber og professionelle afvikling. Derudover er internationale events med til at skabe folkefester på tværs af hele landet.
Nyt rådgivende udvalg skal styrke og fremtidssikre dansk mad- og gastroturisme24.11.2025 11:09:51 CET | Pressemeddelelse
Når det kommer til lokale råvarer, store madoplevelser med stærke, nationale fortællinger og gastronomi i topklasse, kan Danmark noget helt særligt. Dansk gastronomi er hvert år med til at tiltrække mange danske og udenlandske turister til hele landet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum