Flere vil rejse i Europa: Global usikkerhed påvirker danskernes ferieplaner
1.5.2025 07:34:00 CEST | Gjensidige | Pressemeddelelse
Global usikkerhed er blevet en del af danskernes hverdag, og det får en betydning, når ferieglade danskere om kort tid rejser ud i verden på sommerferie. En ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige og Gouda Rejseforsikring viser, at hver anden dansker ændrer rejsemønster på grund af den geopolitiske situation.

Sommerplanlægningen er begyndt i de danske hjem, men uroligheder i verden skaber usikkerhed blandt danskerne, og påvirker deres rejsevaner for sommeren.
En ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige og Gouda Rejseforsikring viser, at den geopolitiske situation får hver anden dansker til at ændre rejseplaner. Blandt andet svarer 21 procent, at de kun ønsker at rejse indenfor Europa i 2025, mens 18 procent svarer, at de har fravalgt en rejse til USA. Det er et rejsemønster, som fagchef i Gouda Rejseforsikring, Louise Hertzum Andersen, godt kan forstå.
“Der har været flere eksempler på, at salget af rejser til fx USA er faldet gennem 2025, og jeg ser det som naturligt, at man som rejsende overvejer at tage til destinationer der føles mere trygge og velkendte under den givne situation. Det er endnu for tidligt for os at se, hvor danskerne særligt rejser hen denne sommer, men vi har en forventning om at charter- og pakkerejser i Europa også i år vil være manges foretrukne rejseform."
Mens Louise Hertzum Andersen godt forstår at mange danskere overvejer at ændre deres rejsemønster, understreger hun også, at det er vigtigt, man ikke bliver bange for at rejse ud i verden, selvom der er politisk uro flere steder.
“Den store mediedækning af den geopolitiske situation vil naturligvis skabe usikkerhed blandt danskerne. Der er dog ingen grund til decideret at være bange for at rejse ud i verden,” siger hun, og peger på en række ting, man kan gøre inden man booker sin ferie:
“Det er altid en god ide at tjekke rejsevejledninger og eventuelle indrejseregler og -krav fra Udenrigsministeriet til den pågældende destination. Desuden kan du inden afrejse og under rejsen følge med i lokale nyheder og opdateringer om sikkerhedssituationen, hvis det gør dig mere tryg på rejsen. Til sidst er det selvfølgelig vigtigt, at du er dækket af en rejseforsikring, og at man husker sin sunde fornuft,“ afslutter hun.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er gennemført af YouGov for Gjensidige blandt 1.023 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år.
|
Har den geopolitiske situation betydning for eller haft betydning for, hvor du forventer/har valgt at rejse hen i 2025? |
|
|
Ja, jeg vil ikke rejse til USA / har fravalgt at bestille ferie i USA |
18 % |
|
Ja, jeg vil kun rejse indenfor Europa / har bestilt ferie i Europa |
21 % |
|
Ja, jeg vil kun rejse indenfor Norden / har bestilt ferie i Norden |
5 % |
|
Ja, jeg ønsker ikke at rejse til udlandet i den nuværende geopolitiske situation / har valgt at holde sommerferie |
6 % |
|
Nej, den geopolitiske situation har ingen betydning for, hvor jeg forventer at holde / har valgt at holde sommerferie |
37 % |
|
Ved ikke |
13 % |
Nøgleord
Kontakter
Lise MadsenKommunikationskonsulent Gjensidige
Tlf:20111842lise.madsen@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark og Sverige. I Norge tilbydes også pension og opsparing.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Se listen: Det irriterer danske bilister mest26.8.2026 07:39:00 CEST | Pressemeddelelse
Bilen bagved kommer for tæt på, bilisten foran glemmer at blinke, eller en medtrafikant har mere fokus på telefonen end på vejen. Det er blot få ud af mange ting, der irriterer danske bilister. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
Ignorerer symptomer: Fire ud af ti går ikke til lægen trods behov19.8.2026 07:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange danskere har indenfor de seneste fem år undladt at søge læge, selvom de følte, de havde behov for det. For størstedelen skyldes det en usikkerhed om, hvorvidt symptomerne er alvorlige nok. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
Danskerne ræser gennem byerne: Over en kvart million fartbøder på et år15.8.2026 07:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskernes fod hviler tungt på speederen, når der køres gennem byzoner. Det viser nye tal, som Rigspolitiet har udleveret til Gjensidige.
Fire ud af ti unge hopper i vandet med alkohol eller rusmidler i blodet13.8.2026 07:38:00 CEST | Pressemeddelelse
En tur i vandet kan virke som den perfekte afslutning på en varm sommerdag. Men ofte sker badeturen med alkohol eller rusmidler i blodet. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
Utryg trafik ved skolerne: Forældre efterlyser flere tiltag8.8.2026 07:41:00 CEST | Pressemeddelelse
Når skoleklokken snart ringer ind igen, er trafikken ikke altid lige tryg. Mange danskere har oplevet utrygge situationer i trafikken omkring en skole, og to ud af tre forældre mener, at der bør gøres mere for trafiksikkerheden. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum