De danske topdirektørers løn er steget med 59 procent siden 2019, 43,5 gange mere end den almindelige lønmodtagers realløn ifølge Oxfams analyse
Ny analyse fra Oxfam viser:
- Den gennemsnitlige globale topdirektør-løn er steget med 50 procent siden 2019, mens den gennemsnitlige lønmodtagers realløn kun er steget med 0,9 procent (faste priser).
- Hver time tjener dollarmilliardærerne 151.000 kr., hvilket er mere end de 138.000 kr., som den globale gennemsnitlige lønmodtager tjener på et helt år.
- Oxfam og International Trade Union Confederation (ITUC) opfordrer til højere skatter på de superrige for at investere i velfærd og den grønne omstilling
Lønnen for de 26 bedst betalte topdirektører i Danmark lå i 2024 i gennemsnit på 17,3 mio. kr. Det viser en ny analyse udarbejdet af Oxfam forud for 1. maj. Den gennemsnitlige topdirektør-løn er samtidig steget med 59 procent fra 2019 til 2024 – en stigning der langt overgår udviklingen i samme periode for den almindelige lønmodtager. Fra 2019 til 2024 er reallønnen for den gennemsnitlige lønmodtager steget med 1,4 procent. Det betyder, at topdirektør-lønningerne er steget 43,5 gange hurtigere end lønmodtagernes lønninger.
Ser vi på topdirektør-lønninger verden over, kan den samme tendens observeres. Medianlønnen for topdirektører globalt i knap 2.000 virksomheder i 35 lande var 28,3 mio. kr. i 2024, hvilket er en 50 procents stigning i faste priser i forhold til 2019 og 56 gange mere end lønudviklingen hos den gennemsnitlige globale lønmodtagers realløn. Irland og Tyskland har nogle af de højest betalte topdirektører, der tjener henholdsvis 44,1 mio. kr. og 30,9 mio. kr. i gennemsnit om året i 2024.
Oxfams analyse fremhæver, at den nationale og globale lønulighed fortsat er meget høj. Ifølge en rapport udarbejdet af International Labour Organisation i 2024, ses lønuligheden særligt i lavindkomstlande, hvor andelen af indkomst for de rigeste 10 procent er 3,4 gange højere end de fattigste 40 procent.
”År efter år ser vi det samme scenarie udspille sig: Topdirektørernes lønninger eksploderer, mens lønmodtagernes lønninger knap nok rykker sig. Dette er ikke en fejl i systemet - det er systemet, der fungerer præcis som designet, og kanaliserer rigdom opad, mens millioner af arbejdende mennesker kæmper med inflation og for at få råd til husleje, mad og opvarmning,” siger Lars Koch, Oxfam Danmarks generalsekretær.
Dollarmilliardærer, som ofte helt eller delvist ejer store virksomheder, øgede deres formue med gennemsnitligt 1.355 mia. kr. fra 2024 til 2025. Dette svarer til 154.000 kr. i timen, hvilket mere end den årlige globale gennemsnitsindkomst i 2023 på 138.000 kr.
”Det skandaløse løngab mellem topdirektører og arbejdere bekræfter, at vi mangler demokrati, hvor det er mest nødvendigt: på arbejdspladsen. Rundt omkring i verden bliver arbejdere nægtet de basale livsfornødenheder, mens virksomheder tjener rekordoverskud, undgår skatter og lobbyer for at undgå ansvar," siger Luc Triangle, generalsekretær for International Trade Union Confederation (ITUC).
Oxfam og ITUC opfordrer regeringer verden over til at opretholde og forstærke momentum på beskatning af de superrige, både nationalt og globalt, hvilket kan modvirke skyhøje topdirektør-lønninger. Regeringer skal også sikre, at minimumslønninger følger med inflationen, og at alle har ret til at organisere sig, strejke og forhandle kollektivt.
Fakta om globale topdirektør-lønninger |
Oxfam har analyseret data fra S&P Capital IQ-databasen, der bruger offentlig tilgængeligt data på virksomheder. Oxfams analyse tager udgangspunkt i medianen af topdirektør-lønninger. Medianen bruges for at undgå, at dataen blev skævvredet af outliers. Topdirektør-lønninger dækker over direktør-lønpakker, inkl. bonusser og aktieoptioner, fra næsten 2.000 virksomheder på tværs af 35 lande, hvor deres topdirektører tjente mere end 1 mio. dollar (6,6 mio. kr.) i 2024.
|
Nøgleord
Kontakter
Lars KochGeneralsekretær, Oxfam Denmark
Tlf:60605831lko@oxfam.dkMads BusckPolitisk rådgiver, Oxfam Danmark
Tlf:1923780mbu@oxfam.dkFølg pressemeddelelser fra Oxfam Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Oxfam Danmark
Mærsk er lige nu ved at transportere dele til F-35 fly til Israel, der er anklaget for krigsforbrydelser og folkemord25.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I disse dage er Mærsk ved at transportere komponenter til vedligeholdelsen af Israels F-35 fly fra USA til Israels Nevatim Airbase. Det dokumenterer Palestinian Youth Movement (PYM).
Oxfams reaktion på Israels angreb i Gaza trods våbenhvile18.3.2025 14:44:20 CET | Pressemeddelelse
Oxfam: "Det er uforsvarligt, at Israel har brudt våbenhvileaftalen ved at udføre luftangreb over hele Gazastriben, der har dræbt over 300 mennesker og såret hundredvis"
Millionærer i opråb: De superriges indflydelse på Trumps præsidentskab er en trussel mod den globale stabilitet22.1.2025 06:01:00 CET | Pressemeddelelse
Mere end 370 millionærer og milliardærer har underskrevet et åbent brev til verdens ledere og kræver, at de trækker grænsen og beskatter de superrige
De allerrigestes formuer er steget med 14.500 milliarder kroner i 2024 - tre gange mere end året før20.1.2025 05:01:00 CET | Pressemeddelelse
Verdens ultrarige fortsætter med at stikke af fra alle andre, viser Oxfams nye globale ulighedsrapport
Verdens rigeste 1% har opbrugt sin CO2-andel for 2025 på kun 10 dage10.1.2025 06:01:00 CET | Pressemeddelelse
Den rigeste 1 pct. i verden har forbrugt sin andel af det årlige CO2-budget inden for de første 10 dage af 2025, viser nye tal fra Oxfam
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum