Den vokser og vokser og vokser: Gigantiske 723.000.000 kroner på spil i aften
Eurojackpots førstepræmiepulje er vokset og vokset til utrolige højder de seneste uger: I aften er der vanvittige 723 millioner i puljen.

Eurojackpots førstepræmiepulje begynder så småt at minde om det sidste hul på minigolfbanen, hvor bolden bare Ikke. Vil. I. Hul!
Det er efterhånden 11 trækninger siden, at nogen har vundet den store gevinst, og imens er puljen vokset og vokset og vokset, så der i aften er hele 723 millioner kroner på spil.
Hos Danske Spil kan man godt mærke, at spændingen stiger hver tirsdag og fredag aften, hvor de syv tal bliver trukket.
”Vi kan tydeligt mærke, at Eurojackpots pulje har vokset sig rigtig, rigtig stor. Der er en helt særlig stemning på gangene her hos Danske Spil, når puljen nærmer sig sin maksimale størrelse på 750 millioner kroner. Vi har to gange tidligere oplevet, at den største pulje er gået til en dansker, og det er oplevelser, som vi aldrig glemmer. Nu er vi der næsten igen med maxpuljen, og vi krydser fingre for, at vi igen får lov at udbetale den allerstørste gevinst til en dansker,” siger Malene Mølgaard, der er adm. direktør for Danske Lotteri Spil, der står bag Eurojackpot i Danmark.
Sidste gang, førstepræmiepuljen blev vundet, var tirsdag 25. marts, hvor en førstepræmie svarende til præcis 734.750.896 danske kroner blev vundet – næææææsten i Danmark: Den heldige vinder kom fra Sverige, mens den heldigste dansker måtte lade sig spise af med en andenpræmie på 2,9 millioner kroner.
Sidste chance for at spille med – og måske sikre det omvendte resultat - er i aften klokken 19.00.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Rustet til dårlige nyheder: Kvinde vandt million i Lotto, lige da bilen røg på værksted30.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En kvinde fra Aarhus-egnen havde godt med overskud til dårlige nyheder, da hun vandt 1.000.000 i Lotto.
Vinder million i Klasselotteriet og kan udleve drøm: ”Dét er livskvalitet!”29.4.2025 15:55:07 CEST | Pressemeddelelse
En stor gevinst fra Klasselotteriet sætter en mand fra Vestegnen i stand til opnå det, han allerhelst vil: At finde en lejlighed meget tættere på sine børn.
Ufattelige 621 millioner – Danske Spils tredjestørste gevinst nogensinde på spil i aften29.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Går førstepræmien i Eurojackpot i aften til en dansker, kan vedkommende stikke over 600 millioner kroner direkte i lommen. Det vil være danmarkshistoriens tredjestørste lotteri-gevinst nogensinde – og ganske sikkert helt ufatteligt for vinderen.
Enden af regnbuen ligger på Sjælland: Lotto gør to danskere til millionærer i weekenden28.4.2025 09:23:07 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spil gjorde i weekenden to heldige kunder til millionærer takket være Lottos ekstratrækning Millionærchancen. Der var ingen, der vandt førstepræmien i hverken Lotto Eurojackpot - så puljerne er nu oppe på hhv. 12 og 621 millioner kroner.
Utrolig tal-tørke: Her er Eurojackpot-tallet, der ikke er trukket i 234 dage25.4.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Med 545.000.000 kroner i Eurojackpot-puljen til aftenens trækning, kan det være nærliggende at se på, hvilke vindertal, der statistisk set har ladet vente usædvanligt længe på sig.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum