Rustet til dårlige nyheder: Kvinde vandt million i Lotto, lige da bilen røg på værksted
En kvinde fra Aarhus-egnen havde godt med overskud til dårlige nyheder, da hun vandt 1.000.000 i Lotto.

Det er et klassisk dilemma: Vil man have den gode eller dårlige nyhed først?
En kvinde fra Aarhus havde for nyligt på samme tid sendt sin bil til mekanikeren og købt en Lotto kupon, da telefonen ringede - mon det var gode eller dårlige nyheder?
”Det var fra værkstedet! Min bil var lige stået af, så jeg havde sendt den på værksted, og så ringede min mekaniker til mig og sagde, at han simpelthen ikke ville være bekendt at tage penge for at reparere den. Han mente nemlig ikke, at den havde langt igen, og så var det for mange penge at ofre på den. Han sagde, at jeg hellere måtte se mig om efter en ny bil,” fortæller kvinden.
Mekanikeren var selvfølgelig ked af at levere sådan en dårlig nyhed, men man må sige, at kvinden tog det pænt – de gode nyheder var nemlig kommet først: Hun havde lige tjekket sin app fra Danske Spil på telefonen, så hun vidste, at hun havde vundet 1.000.000 kroner i Lotto via Millionærchancen.
”Ja, så jeg købte da bare en ny,” griner hun.
Kvinden fortæller, at hun også har investeret en del af pengene, at hun har sendt et større arveforskud efter sine børn, ligesom hun allerede har brugt penge på at leje et hus og købt flybilletter til en fælles ferie sydpå for hele familien.
”De blev overvældede og sagde: ’Ej, mor hold nu op med det pjat’,” fortæller kvinden glad.
Og så nævner hun i øvrigt, at det var helt ok med løsningen, hvor hun lagde ud med at læse den gode nyhed om sin gevinst i Lotto, før den dårlige nyhed fra mekanikeren om, at bilen var færdig. For hun har faktisk allerede fået flere gode nyheder, så de på den måde kom både først og sidst:
”Jeg spiller stadig Lotto, og to uger efter milliongevinsten, der vandt jeg igen: Små 2.000 kroner, så jeg tror ikke, at jeg har opbrugt alt heldet endnu, og man kan jo altid sige, at tredje gang er lykkens gang,” siger hun.
Kvinden kan i øvrigt glæde sig over, at hun med sin million er medlem nummer 4.687 i Danske Spils Millionærklub.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Træt af dårligt vejr? Danske Spil har vilde 735 millioner i Eurojackpot puljen i aften16.9.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
DMI forudser regn og rusk, men Danske Spils prognose for Eurojackpot byder på 735 millioner kroner til en enlig vinder i aften – og så kan man jo bare rejse derhen, hvor vejret passer.
Lotto: Suverænt største gevinst i over et år14.9.2025 08:44:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker vandt i weekenden Lottos suverænt største gevinst i mere end et år: Vedkommende kan se frem til svimlende 20.000.000 skattefrie kroner. Se her, hvor lykken slog ned.
Ved at være på tide: Lander Eurojackpots førstepræmie i Danmark igen?12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Eurojackpot har 634 millioner kroner i førstepræmiepuljen i aften – og samtidig er det ved at være unormalt længe siden, den seneste førstepræmie blev vundet herhjemme.
Lotto-vinder vil droppe stressende lederjob: ”Drømmer om at blive pedel”10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke nødvendigvis lykken at have et velbetalt job: En mand fra Østjylland vil bruge milliongevinst fra Lotto på at få et job med mindre stress og mere fritid.
Danske Spils kunder vandt 2,7 millioner på landsholdets pragtsejr9.9.2025 11:24:52 CEST | Pressemeddelelse
Er man kunde hos Oddset, kan man fylde lommerne efter landskampen i går aftes. Hele 2,7 millioner kroner vandt Oddset-kunderne på landsholdets sejr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum