Lufthavnsvej ved Billund Lufthavn får ny asfalt
Mandag den 5. maj begynder Vejdirektoratet arbejdet med at udskifte asfalten på Lufthavnsvej ved Billund Lufthavn. Rejsende anbefales at tage af sted til lufthavnen i god tid, mens arbejdet står på.

Asfalten på Rute 28 Lufthavnsvej mellem Vandel og Billund Lufthavn er ved at være slidt. Derfor går Vejdirektoratet mandag den 5. maj i gang med at give strækningen et nyt og forbedret lag asfalt.
Rundkørslen ved Billund Lufthavn får ved samme lejlighed også ny asfalt. Arbejdet forventes at vare omkring to uger.
Sådan foregår arbejdet
Først bliver den gamle asfalt fjernet, så man kan reparere den underliggende belægning. Derefter bliver der udlagt ny asfalt og påført nye vejstriber.
Resultatet bliver en mere jævn kørebane og en bedre køreoplevelse for trafikanterne.
Information til trafikanterne
Arbejdet udføres som aften- og natarbejde primært mellem klokken 19.00 og 6.00, hvor Lufthavnsvej mellem Vandel og Billund Lufthavn vil være spærret i begge retninger. Der vil være skiltet med omkørsel ad Billundvej, Grindstedvej, Vejlevej og Nordmarksvej.
Når der bliver arbejdet i rundkørslen, vil trafikken fra Rute 30 Billundvej blive afviklet med trafiklys. Ind- og udkørslen ved Billund Lufthavn vil her være spærret, så adgang til og fra lufthavnen vil foregå via Båstlundvej. Når der ikke arbejdes i rundkørslen, vil den normale ind- og udkørsel ved lufthavnen være åben.
Arbejdet betyder, at der er risiko for kødannelser, og at trafikanterne grundet omkørslen vil få en forlænget rejsetid. Derfor anbefaler Vejdirektoratet, at rejsende tager af sted til lufthavnen i god tid, hvis de skal flyve i aften- eller nattetimerne, hvor der bliver arbejdet.
Når der ikke arbejdes på strækningen, vil vejen være åben for normal trafik.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet kan medføre for trafikanterne.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Jesper StokholmIngeniørVejdirektoratet
Tlf:72 44 27 37jst@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Vejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:33 38 10 43Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Esbjergmotorvejen får ny asfalt ved Vejen30.4.2025 12:46:02 CEST | Pressemeddelelse
Fra søndag den 4. maj og seks dage frem udskifter Vejdirektoratet den slidte asfalt på Esbjergmotorvejen i østgående retning ved til- og frakørsel 68 Vejen.
Vejdirektoratet renoverer Næstved Svingbro29.4.2025 09:31:26 CEST | Pressemeddelelse
Vestre Ringvej bliver spærret mellem rundkørslerne ved Karrebækvej og ved Industrivej fra den 30. april til den 2. maj på grund af arbejde på Næstved Svingbro.
Elbilister får nye lynladere langs motorvejen ved Himmerland29.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra januar 2026 kan elbilister lade op på rastepladserne Himmerland Øst og Vest på E45 Nordjyske Motorvej syd for Støvring. Byggeriet af to ladeparker er netop skudt i gang.
Reparationsarbejde under Legindvejlebroen ved Nykøbing Mors går i gang28.4.2025 13:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet påbegynder et reparationsarbejde under Legindvejlebroen syd for Nykøbing Mors. De lejer, som brodækket hviler på oven på betonpillerne, skal renoveres. Arbejdet bliver udført på alle understøtninger i hele broens længde.
Ny tilkørsel ved <59> Hornstrup betyder aften- og nattespærringer28.4.2025 11:02:22 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet spærrer den nordlige tilkørsel ved <59> Hornstrup på E45 Østjyske Motorvej i aften- og nattetimerne fra tirsdag den 29. april til torsdag den 1. maj.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum