Ulvehandlingsplan: Bedre muligheder for at regulere ulven, lokale ulveværnsgrupper og øget beskyttelse af husdyr
28.4.2025 14:35:03 CEST | Ministerium for Grøn Trepart | Pressemeddelelse
Ministeriet for Grøn Trepart offentliggør nu en ulvehandlingsplan, der blandt andet ændrer definitionen af problemulv, så det bliver nemmere at regulere ulven både i byerne og ved angreb bag ulvesikrede hegn. Der nedsættes lokale ulveværnsgrupper, der skal være med til at bortskræmme ulven. Og der arbejdes med at sikre husdyr bedre og nemmere for husdyravlere.
Ulvebestanden har nået sit højeste niveau i nyere tid – både i Europa og i Danmark. Ulve er flere gange blevet observeret i byområder, og det skaber utryghed. Den stigende ulvebestand skaber også store udfordringer for husdyrholdere, der oplever flere ulveangreb end tidligere. Der er brug for at opprioritere forvaltningen til den nye situation, hvor der er kommet flere ulve. Ministeriet for Grøn Trepart har over de seneste måneder arbejdet på en ulvehandlingsplan, der nu offentliggøres.
”Vi har fået flere ulve, og det skaber utryghed. Jeg er optaget af, at vores prioritering og forvaltning af området skal følge med den nye virkelighed. I dag kan vi offentliggøre en række initiativer, der leverer på det. Vi udvider definitionen af problemulv, så det bliver muligt at regulere ulve, der bryder bortskræmning i byerne eller et ulvesikret hegn. Vi nedsætter frivillige ulveværnsgrupper, og vi styrker informationen, så borgere kan have en tryg hverdag i områder med ulve. Vi skal indrette os på, at ulven er her – og skal have lov til at leve i fred i skoven – men samtidig håndtere situationen bedre, når ulven kommer tæt på boligområder,” siger Jeppe Bruus, minister for grøn trepart.
Med handlingsplanen får fåreavlere og andre med husdyr bedre muligheder for at beskytte deres dyr. Der nedsættes en hurtigarbejdende minitrepart, hvor repræsentanter fra Vildtforvaltningsrådet med flere skal komme med anbefalinger løbende og inden sommer.
”Vi skal sammen med husdyrholderne og myndighederne finde løsninger, der fungerer i hverdagen i forhold til ulvesikrede hegn og kompensation. Med handlingsplanen skaber vi en ny praksis på ulveområdet, der vil gøre en konkret forskel for borgerne og dem, der har husdyr i områder, hvor der er ulve. Jeg kommer til at følge udrulningen af handlingsplanen tæt,” siger Jeppe Bruus, minister for grøn trepart.
Og fortsætter:
”Handlingsplanen er et stort skridt på vejen til en bedre sameksistens med ulve, men den er ikke udtømmende. Vi kommer til at arbejde videre - både med de juridiske og praktiske rammer i forvaltningen af ulve.”
Ulvehandlingsplanen indeholder seks indsatsområder:
- Bedre muligheder for at regulere ulve, der færdes i byområder
- Frivillige ulveværnsgrupper skal skræmme ulve væk fra byer
- Styrket information til borgere i områder med ulve
- Bedre muligheder for at regulere ulve, der angriber husdyr bag ulvesikre hegn
- Minitrepart skal rådgive om bedre beskyttelse af husdyr mod ulveangreb
- Bedre juridiske rammer for regulering af ulvebestanden
Handlingsplanen forudsætter, at der prioriteres flere midler til området. Regeringen har derfor samlet over 2025 og 2026 afsat 15 mio. kr. og tilføjet 8,5 mio. kr. ved omprioriteringer.
Kontakter
Ministeriet for Grøn Treparts pressetelefon (Modtager ikke SMS)
Tlf:21 84 35 92Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Ministerium for Grøn Trepart
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ministerium for Grøn Trepart
Nu skal arbejdet med seks store naturområder i gang20.2.2026 09:00:38 CET | Pressemeddelelse
Naturindsatsen kan i de kommende år blive ekstra stor i Thy, Vestjylland, Sydjylland, nær Limfjorden, på Sydfyn og Midtsjælland, hvor der er ambitioner om store, sammenhængende naturområder.
Mere debat og lokal inddragelse i den grønne trepart17.2.2026 10:19:47 CET | Pressemeddelelse
Ministeriet for Grøn Trepart vil sammen med parterne bag trepartsaftalen etablere et laboratorium for lokal inddragelse i den grønne trepart og styrke engagement og debat om den kolossale aftale, som er ved at skabe et nyt grønt danmarkskort og et fortsat stærkt landbrug i fremtiden. Initiativet støttes af Novo Nordisk Fonden
Et bedre dansk-tysk samarbejde skal hjælpe Flensborg Fjord1.2.2026 17:02:23 CET | Pressemeddelelse
Ligesom mange andre fjorde og farvande er vandmiljøet i Flensborg Fjord under voldsomt pres. Det kalder på et bedre samarbejde mellem Danmark og Tyskland, som sparkes i gang mandag.
Grøn trepart: Flere penge til jordbytte og til et særligt udfordret område10.10.2025 13:02:56 CEST | Nyhed
Akutpakke til Knudedyb i Sønderjylland og Sydvestjylland, der har store udfordringer med at nå kvælstofmål og et stort millionbeløb til at hjælpe landmænd i hele landet med at erstatte de marker, de giver afkald på til araelomlægningen i udsatte områder. Det er blevet aftalt af partierne bag den grønne trepart.
Danmark skal rådgive Ukraine om grøn omstilling af landbruget25.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Minister for Grøn Trepart, Jeppe Bruus har under sit aktuelle besøg til FN’s generalforsamling i New York underskrevet en samarbejdsaftale om bæredygtig arealanvendelse med Ukraines minister for økonomi, miljø og landbrug Olekseii Sobolev.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum