Tysk vækstpakke kan skabe næsten 9500 jobs i Danmark
Det kan resultere i næsten 9500 jobs de kommende år, når Tyskland i løbet at det næste ti år øger sine offentlige investeringer med 500 milliarder euro. Det viser ny analyse fra Dansk Metal.

Mens USA sætter told på en lang række europæiske varer, så er der store investeringer internt på kontinentet. Blandt andet har Tyskland vedtaget en vækstpakke, der over de kommende ti år skal øge landets offentlige investeringer med 500 milliarder euro.
Det kommer også til at smitte af på Danmark, hvor næsten 9500 job kan blive skabt som resultat. Det viser en ny analyse fra fagforeningen Dansk Metal.
- Det er jo virkelig gode nyheder for os i Danmark, når store økonomier som den tyske vælger at investere så massivt i alt fra infrastruktur til digitalisering og klima. Det kommer danske virksomheder til at nyde rigtig godt af, og det vil med al sandsynlighed opveje en rigtig stor del af de skader, som Trump forsøger at forårsage med sine toldsatser, siger Erik Bjørsted, der er cheføkonom i Dansk Metal.
Oven i det vil EU bruge omkring 800 milliarder euro på forsvarsinvesteringer. Det vil også øge beskæftigelsen herhjemme, mener Erik Bjørsted:
- Når der sættes så store investeringer i gang, spreder det sig som ringe i vandet. Vi handler rigtig meget med hinanden i EU, og mange danske virksomheder er underleverandører til europæiske virksomheder. Derfor vil de mange investeringer i Tyskland og EU også øge beskæftigelsen herhjemme, siger Erik Bjørsted.
Kontakter
Erik BjørstedCheføkonom
Tlf:33 63 23 56Jeppe Hee RømerPressekonsulent
Tlf:29 88 22 24jero@danskmetal.dkVedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Metalformand genvalgt som formand for 1 million industriansatte i Norden2.9.2025 11:25:02 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metals formand, Claus Jensen, tager to år mere på posten som formand for organisationen Nordic IN, som repræsenterer industriens ansatte i de nordiske lande. I dag tirsdag er han blevet genvalgt på organisationens kongres, Nordisk Forum, som finder sted i Sverige.
Lønmodtagerne får flere penge mellem hænderne29.8.2025 11:03:43 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser regeringens finanslovsudspil for at holde hånden under privatforbruget og investere ansvarligt i dansk økonomi.
Vigtigt skridt i retning mod Energiø Bornholm25.8.2025 20:26:46 CEST | Pressemeddelelse
Det er godt nyt, at Energiø Bornholm rykker tættere på. Energiøen vil skabe grøn strøm, arbejdspladser og styrke forsyningssikkerheden.
Virksomheder overser oplagte løsninger – 7 ud af 10 opkvalificerer ikke ufaglærte25.8.2025 08:25:55 CEST | Pressemeddelelse
Danmark står over for en massiv mangel på faglærte, men størstedelen af virksomhederne opkvalificerer ikke deres ufaglærte medarbejdere. Det er problematisk, mener Dansk Metal.
Små virksomheder sakker bagud – kun hver fjerde har robotter22.8.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse fra Dansk Metal viser store forskelle i brugen af robotter – kun hver fjerde lille industrivirksomhed har automatiseret. Det kan true vækst og arbejdspladser, advarer Dansk Metal.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum