Millionærer på Eurojackpot lægger fremtidsplaner på luksushotel i Berlin
22.7.2025 09:05:00 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Første stop på tilværelsen som millionærer var planlagt på forhånd, da et par fra Vestegnen vandt den store gevinst i Eurojackpot.

En mobiltelefon ringer på et hotelværelse på et fornemt hotel i Berlin. Efter et stykke tid, er det en glad, dansk stemme, som svarer:
”Hej, vi er lige nede for at fejre, at vi er blevet millionærer…”
Stemmen og mobiltelefonen tilhører en kvinde fra den københavnske vestegn, som for nyligt blev medlem nummer 4.713 i Danske Spils Millionærklub takket være en gevinst på næsten 2,5 millioner kroner i Eurojackpot. Hun er egentlig på vej ud for at spise, men hun har lige tid til at fortælle sin historie.
”Det var en tredjepræmie i Eurojackpot. Og jeg kan stadig huske numrene udenad: 1, 7, 14, 47, 50. Det var ikke nogen tal, vi selv havde valgt, men de fik jo en kæmpe betydning for mig og min mand. Vi spiller hver uge i den lokale kiosk, hvor vi køber en ugepakke. Det veksler lidt, om det er seks eller 10 rækker, vi spiller, men vi gør det hver mandag eller tirsdag, og det har vi gjort i nogle år,” fortæller hun.
Parret har en gang tidligere vundet en stor præmie: Nogle-og-30.000 blev det til dengang, så der var et stort spring op til de 2.441.039 kroner, som det blev til denne gang. Også fordi den store præmie bogstaveligt tog kvinden på sengen:
”Der sker det, at min mand vækker mig og siger ’Skaaat, kom lige!’ Fjernsynet er tændt og skærmen viser siden på tekst-tv, hvor der står Lotto og Eurojackpot. Så peger han på tredjepræmien på skærmen, og jeg siger bare ’det er da løgn!’. Jeg var jo lige vågnet,” mindes kvinden med et grin.
Parret kiggede på hinanden og uden at sige noget, vidste de lige præcis, hvad de ville gøre, som noget af det allerførste.
”Vi har altid joket med, at hvis vi vandt millionerne, så ville vi tage ned på Hotel Adlon ved Brandenbruger Tor i Berlin og planlægge, hvad vi ville bruge alle millionerne til. Og det er det, vi er i gang med lige nu,” fortæller kvinden over telefonforbindelsen fra det tyske.
Kvinden fortæller, at parret ofte rejser og ofte bor på hotel, og derfor har de et vist sammenligningsgrundlag, når de nu siger, at Hotel Adlon i Berlin – det er altså spitzenklasse.
”Adlon ved Brandenbruger Tor er oppe blandt verdens mest ikoniske hoteller. Og det kan du mærke på servicen. Menneskerne her er lige så almindelige, som vi er – men man føler sig som millionær. Den der fornemmelse af at ankomme til Adlon og dørmanden åbner døren for dig... Det kan bare noget, punktum! Det er ret rart!” konstaterer hun og fortsætter.
”Boblebadet! Vi havde været her i halvanden time, da vi sad i boblebadet første gang. Og morgenmaden på Adlon: Det er kaviar og champagne, og du får dit æg lige præcis, som du gerne vil have det. Og dørmanden kan huske vores navne, når vi kommer og går – det her lever 210 procent op til vores forventninger,” siger hun
Men nu er parret jo ikke kun på hotel-ferie for at slappe af. Der skal lægges fremtidsplaner for formuen – og det har der skam også været tid til mellem kaviaren, champagnen og boblebadet.
”Vi vil købe et sommerhus for det halve af gevinsten, og så vil vi bruge resten på at sikre vores alderdom. Vi er meget enige om, at vores livsstil og vores måde at leve på, den skal ikke forandres. Vi vil leve med den frihed, det giver at vide, at hvis en arbejdsgiver generer for meget, så kan vi sige ’her gider jeg ikke være!’ Det er friheden og uafhængigheden, der er det helt store ved gevinsten. Og sommerhuset… det er en gammel drøm, vi har haft, og nu gør vi det. Vi har taget forskellige opslag med sommerhus-annoncer med, og nu sidder vi og scroller igennem dem og kigger på det,” fortæller kvinden fra Vestegnen – før hun lægger an til at lægge på:
”Nu skal vi op på en skybar på 36. etage på Alexanderplatz for at spise frokost. Vi har ikke bestilt bord, men vi er jo millionærer, så mon ikke vi får et bord,” siger hun og griner, før hun skynder sig at tilføje.
”Nej, det var en joke. Vi er jo helt almindelige mennesker!”
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Eurojackpot millionær til familien: ”Peg på det, I vil have!”14.4.2026 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig kvinde fra Fyn tog familien med på den vildeste shoppetur, da hun vandt over 6 millioner i Eurojackpot hos Danske Spil.
Danske Spil mangler stadig at høre fra flere af sidste uges millionærer13.4.2026 11:44:15 CEST | Pressemeddelelse
Der blev vundet fire milliongevinster i Lotto og Eurojackpot i sidste uge. Men Danske Spil kender kun identiteten på to af de nyslåede millionærer – de to sidste er stadig derude.
Løber med førstepræmien: 8.000.000 kroner på vej til heldig dansker12.4.2026 08:23:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker ramte plet ved lørdagens trækning i Lotto og kan se frem til 8.000.000 kroner. To andre kan også kalde sig nyslåede millionærer. Se her, hvor heldet slog ned.
Usædvanligt mange Lotto-vindere: ”2026 tegner helt vildt”11.4.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Man skal være heldig for at ramme syv rigtige i Lotto og det sker ikke hver uge, men for tiden sker det usædvanligt ofte. Årets første kvartal har budt på flere vindere, end normalt: ’Et tilfælde,’ lyder det forundret hos Danske Spil.
Mand fra Jelling blev ringet op med 200.000 kroner: Var slet ikke klar over, han spillede med10.4.2026 12:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Jelling fik noget af en overraskelse, da Danske Spil ringede og fortalte, at han havde vundet 200.000 kroner i Klub Lotto. Nu drømmer han og hans kone om at bruge gevinsten på oplevelser og en rejse til Japan.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum