Mærsk er lige nu ved at transportere dele til F-35 fly til Israel, der er anklaget for krigsforbrydelser og folkemord
25.4.2025 06:00:00 CEST | Oxfam Danmark | Pressemeddelelse
I disse dage er Mærsk ved at transportere komponenter til vedligeholdelsen af Israels F-35 fly fra USA til Israels Nevatim Airbase. Det dokumenterer Palestinian Youth Movement (PYM).
Israels hær, IDF, bruger løbende deres mere end 40 F-35 fly til at angribe i Gaza, herunder med 2000 pund bomber. Flere internationale organisationer herunder Amnesty, FN og Human Rights Watch har konkluderet at Israel har begået krigsforbrydelser i Gaza ved ikke at skelne mellem militære mål og civile personer og infrastruktur.
I Oxfam ser vi dagligt, hvordan Israel begår krigsforbrydelser gennem at bruge sult som våben mod civilbefolkningen.[1] Mærsk risikerer derfor at medvirke til potentielle krigsforbrydelse, ved at facilitere denne transport af våbenkomponenter.
Mere end 51.000 mennesker er dræbt siden krigens start, heraf mindst 17.000 børn. Mange er dræbt med bomber fra Israels F-35 fly. Mærsk følger angiveligt FN’s retningslinjer for ansvarlig virksomhedsadfærd – men ved at fragte militærudstyr til et militær, der er anklaget for krigsforbrydelser mod civilbefolkningen i Gaza, uden nogen synlig risikovurdering, underminerer de både disse principper og deres egen troværdighed.
”Når Mærsk ved, at de transporterer våbenkomponenter til det israelske militær under en igangværende krig; når de ved, at Israels hær er anklaget for krigsforbrydelser; og når de ved, at F-35-jagerfly anvendes i angreb på civile mål – så er Mærsk forpligtet til at undlade at medvirke til denne transport, hvis de vil undgå at blive medansvarlige for alvorlige brud på folkeretten.”
Oxfam Danmark har sammen med Amnesty International Danmark, Mellemfolkeligt Samvirke og den palæstinensiske menneskerettighedsorganisation Al-Haq lagt sag an mod den danske stat for at overtræde internationale regler for eksport af våbenudstyr til israelske F-35-kampfly.
Mærsk har overfor Ekstra Bladet hævdet, at komponenterne er til et privat Israelsk selskab på den israelske luftbase Camp Nevatim, og det derfor ikke er til den israelske hær de leverer komponenterne. Det forekommer som en kunstig skelnen. PYM dokumenterer, at fragtsedlerne angiver leverancens endelige destination som det israelske forsvarsministerium på Nevatim-luftbasen.
Se baggrundsnote om sagen fra Palestinian Youth Movement (PYM) her.
Kontakter
Lars KochOxfam Denmark
Tlf:60605831lko@oxfam.dkFølg pressemeddelelser fra Oxfam Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Oxfam Danmark
Millionærer i opråb: De superrige køber sig til politisk indflydelse21.1.2026 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Knap 400 dollar-millionærer har underskrevet et åbent brev til verdens ledere og kræver, at de tager ekstrem ulighed alvorligt og beskatter de superrige.
Milliardærernes formuer er i 2025 steget til det højeste niveau nogensinde19.1.2026 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det har været et rekordår for verdens dollar-milliardærer, hvis formuer er steget med 2.500 milliarder dollar i 2025. Det viser en ny rapport fra organisationen Oxfam, der samtidig advarer om, at udviklingen fører til politisk farlig ulighed.
På ti dage har den rigeste ene procent af verdens befolkning brændt deres CO2-andel for 2026 af10.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Få dage inde i 2026 har de allerrigeste opbrugt deres andel af det samlede CO2-budget. Det kalder på politisk handling, mener Oxfam.
Oxfam fordømmer krænkelsen af international lov i Venezuela og frygter alvorlige humanitære konsekvenser5.1.2026 13:07:13 CET | Pressemeddelelse
Udviklingen i Venezuela kan få store konsekvenser for civilbefolkningen, advarer Oxfam, der har en række partnere og ansatte i landet.
Oxfam om nyt klimamål: Vi går glip af en oplagt mulighed for at blive et ægte grønt foregangsland18.12.2025 10:13:24 CET | Pressemeddelelse
Oxfam Danmark er skuffede over det klimamål, som regeringen netop har præsenteret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum