Presseinvitation til DIF's årsmøde 2025
24.4.2025 16:13:31 CEST | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse
DIF’s årsmøde 2025 afvikles lørdag den 3. maj i Idrættens Hus. Pressen er velkommen.

Rekordhøje medlemstal i idrætsforeningerne, et år med kæmpe events som DIF Skole OL, DIF DM-ugen samt Royal Run, udvikling af beskæftigelsesindsatsen Startblokken, lancering af DIF-idrættens nye politiske program frem mod 2030 – og ikke mindst en hæsblæsende sportssommer med OL og PL i Paris som de helt store højdepunkter.
Et særdeles begivenhedsrigt år i DIF-idrætten skal afrundes, når DIF afholder årsmøde lørdag den 3. maj kl. 9.00 i Idrættens Hus, Brøndby Stadion 20, 2605 Brøndby.
Pressen inviteres hermed til at deltage i DIF’s årsmøde 2025.
Tilsagn om deltagelse bedes sendes til kommunikationskonsulent Jacob Bech Andersen, jaa@dif.dk eller mobil 24 41 12 13.
På agendaen til DIF’s årsmøde er blandt andet:
- Formand Hans Natorps mundtlige beretning (kl. cirka 9.30)
- Tale ved kulturminister Jakob Engel-Schmidt (kl. cirka 9.10)
- Drøftelse af forslag om optagelse af Dansk Padel Forbund i DIF. Læs mere her
- Behandling af forslag fra Triatlon Danmark vedrørende mulig nedsættelse af en elitearbejdsgruppe, der har til formål at sætte fokus på DIF’s elitefinansiering, støtte og support. Læs mere her
- Behandling af forslag fra Dansk Kano og Kajak Forbund mfl. vedrørende mulig understøttelse af den danske deltagelse ved The World Games 2025 og fremad. Læs mere her
- Kåring af Årets Specialforbund 2025. De 62 specialforbund afgør, hvilket specialforbund der vinder prisen og de tilhørende 100.000 kroner. De tre kandidater til Årets Specialforbund 2025 er:
Surf & SUP Danmark, Bordtennis Danmark, Rugby Danmark
Læs mere Årets specialforbund 2025: Her er de tre finalister | DIF - Valg til diverse tillidsposter i DIF. Der skal vælges fem bestyrelsesmedlemmer til fem ledige poster.
Hans Natorp (formand)
Jens Hornemann (økonomiansvarlig)
Anna Harboe Falkenberg (valg til menigt bestyrelsesmedlem
Kenneth Plummer (valg til menigt bestyrelsesmedlem)
Pia M. Johansen (valg til menigt bestyrelsesmedlem)
DIF's samlede årsmødemateriale kan tilgås her:
Nøgleord
Kontakter
Jacob AndersenKommunikationskonsulent
Tlf:24411213jaa@dif.dkDIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.500 idrætsforeninger og knap 2,1 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Stort studie: DIF get2sport-foreninger løfter trivsel og faglighed hos børn og unge i udsatte boligområder28.9.2026 17:43:29 CEST | Pressemeddelelse
Ny stor rapport har kortlagt data fra medlemmer i DIF get2sport-foreninger i udsatte boligområder sammenlignet med jævnaldrende uden for foreningerne i perioden 2018-24. Undersøgelsen viser en højere trivsel i skolen, flere blandt de foreningsaktive gennemfører folkeskolen og markant flere begynder på en ungdomsuddannelse.
Indstil en frivillig til kæmpe pris24.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvem er Årets Frivillig i landet her? Det er nu muligt at indstille frivillige fra foreningslivet til den prestigefyldte pris AL Sydbank og DIF’s Årets Frivillig
Åben for indstillinger: Kender du Danmarks bedste holdkammerat?22.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
A.P. Møller Fonden og DIF’s Årets Holdkammerat bliver kåret til Sport 2026 i Herning i januar. Der er nu åbnet for, at både holdkammerater, trænere, frivillige, forældre eller andre kan indstille til prisen.
Sporten samles i særlig hyldest: Her hyldes danske veteraner den kommende måned18.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den næste måned hyldes Danmarks tidligere udsendte og deres pårørende på sportens største scener, når der afvikles Veteran Match. En hyldest, der til 57 ligakampe vil frembringe stærke følelser hos både veteraner, pårørende og publikum.
DIF: Bevægelse og indlæring hænger tæt sammen11.9.2026 13:57:23 CEST | Pressemeddelelse
Nye dårlige målinger i PISA-undersøgelsen giver god grund til at samles og knække koden til bedre indlæring. DIF, Danmarks Idrætsforbund, deler gerne ud af al den indsamlede viden, der viser, at hvis bevægelse er en naturlig del af undervisningen bliver trivsel og indlæring bedre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum