Matas' formand fratræder til sommer efter 12 år på posten
24.4.2025 17:40:17 CEST | Matas A/S | Pressemeddelelse
Lars Vinge Frederiksen har i dag meddelt, at han efter snart 12 år på posten ønsker at fratræde som formand for Matas A/S og udtræde af bestyrelsen ved generalforsamlingen den 16. juni 2025.

Lars Vinge Frederiksen har været formand for Matas A/S siden børsnoteringen i 2013 og har været med til at forandre og udvikle Matas til en digital og nordisk virksomhed. Koncernen forventer i år at omsætte for mere end 8 mia. DKK, hvoraf en tredjedel kommer fra nethandel. Ved børsnoteringen i 2013 var Matas’ omsætning ca. 3,2 mia. DKK.
Matas købte i september 2023 svenske KICKS Group og blev dermed den største aktør i Norden inden for skønhed og helse. Matas Group har i dag omkring 6 mio. klubmedlemmer, ca. 5.000 medarbejdere, over 500 butikker og markedsledende netbutikker i Danmark, Sverige, Norge og Finland.
Lars Vinge Frederiksen udtaler:
”Efter snart 12 år som formand, synes jeg tiden er inde. Matas har været igennem en gennemgribende transformation fra at være en dansk butikskæde til nu at være en nordisk skønheds- og helsegigant, og vi står stærkere end nogensinde som forretning – både strategisk og ledelsesmæssigt. Matas Group har opbygget en digital milliardforretning, og senest har opkøbet af KICKS gjort Matas Group til markedsleder i Norden. Jeg er også stolt af udbredelsen af Club Matas, der over de seneste 12 år er vokset til 2 millioner medlemmer alene i Danmark. Matas er først og fremmest mennesker, og jeg har været særligt glad for samarbejdet med dedikerede og kompetente bestyrelseskolleger og Matas’ stærke ledelseshold anført af Gregers Wedell-Wedellsborg”.
Bestyrelsen takker Lars Vinge Frederiksen for det gode samarbejde, og meddeler at de allerede er godt forberedte til et formandsskifte.
”Bestyrelsen retter en varm tak til Lars Vinge Frederiksen for sikkert, modigt og altid konstruktivt lederskab. Matas' bestyrelse er løbende blevet fornyet og har arbejdet systematisk med sit successionsberedskab. Derfor forventer vi til sommer at kunne foretage et velplanlagt og velovervejet formandsskifte, som hele bestyrelsen står bag”, siger bestyrelsens næstformand, Mette Maix, der har stået for successionsplanlægningen i Matas’ nomineringskomité.
Matas Groups adm. direktør Gregers Wedell-Wedellsborg takker ligeledes for et godt samarbejde og udtaler:
”Lars Vinge Frederiksen har været en enestående god formand med sikker sans, dømmekraft og rygrad, når vi har stået over for svære beslutninger, overraskelser og nye muligheder. Lars har samtidig været en læremester og en ambitiøs og fremadskuende sparringspartner for mig personligt.”
Lars Vinge Frederiksen var frem til 2013 adm. direktør for Chr. Hansen A/S. Han har siddet i bestyrelsen for Falck, Rockwool, Widex samt engelske Tate & Lyle og som bestyrelsesformand i Atos Medical AB, Hedorfs Fond samt Komitéen for God Selskabsledelse.
Lars Vinge Frederiksen fortsætter sit bestyrelsesengagement uden for Matas, bl.a. som formand for Hjerteforeningen samt formand for PAI Partners i Frankrig.
Matas A/S holder generalforsamling den 16. juni 2025.
Billeder
Om Matas Group
Matas Group er nordisk leder inden for skønhed og velvære med en omsætning på mere end 7,6 mia. kr., knap 500 butikker, ca. 5.000 medarbejdere, mere end 6 mio. loyalitetsmedlemmer og webshops i Danmark, Sverige, Norge og Finland. Matas Group opererer med to detailbannere på tværs af markederne: Matas i Danmark og KICKS i Sverige, Norge og Finland og tilbyder en bred portefølje af eksterne brands, egne brands og fokus på høj service, personlig- og ekspertrådgivning. Matas Group er noteret på Nasdaq OMX Copenhagen.
Klik her hvis du vil tilgå finansielle og organisatoriske opdateringer for Matas Group.
Følg pressemeddelelser fra Matas A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Matas A/S
Matas Group leverer endnu et rekordregnskab og skærper indsatsen i Norden19.5.2026 08:00:37 CEST | Pressemeddelelse
Matas Group leverer i regnskabsåret 2025/26 den højeste omsætning i koncernens historie. Omsætningen steg til DKK 8,8 mia., drevet af fortsat vækst i Matas i Danmark. Samtidig viser året, at markedsvilkårene har ændret sig i de øvrige nordiske lande, hvor forbrugerne i stigende grad søger mod lavere prispunkter, og konkurrencen om kunderne er blevet skærpet.
Matas: Lager får guldstempel for ansvarlighed21.4.2026 10:50:57 CEST | Pressemeddelelse
Den danske skønhedsgigant har opnået den såkaldte DGNB Guld-certificering for sit nye, højt automatiserede logistikcenter i Lynge, der åbnede i januar måned 2025. Certificeringen er en internationalt anerkendt standard for bæredygtigt byggeri og dokumenterer, at byggeriet lever op til en række krav inden for miljø, økonomi og sociale forhold.
25 år i Matas: Fra blandet landhandel til moderne skønhedsunivers31.3.2026 17:34:34 CEST | Pressemeddelelse
Når man træder ind i Matas i Herning Centret, møder man Charlotte Laursen; imødekommende, positiv og altid klar til at hjælpe. For hende er 1. april en milepæl, for der markerer hun 25-års jubilæum i Matas, hvor hun gennem et kvart århundrede har været en del af både kundernes hverdag og kædens udvikling.
25 år med Helle: “Jeg fandt det hele i ét hug”31.3.2026 15:00:58 CEST | Pressemeddelelse
I et kvart århundrede har Helle Johansen været en fast del af bybilledet i Assens. Faktisk er hun så indlejret i den nu tidligere fynske købstad, at hun både er kollega, rådgiver og for rigtig mange kunder et velkendt ansigt, som man altid kan gå til i Matas på Østergade 37.
Matas udvider på RO’s Torv: Ny og større butik åbner i Roskilde18.3.2026 13:25:54 CET | Pressemeddelelse
Efter en større ombygning slår Matas fredag morgen dørene op til en markant større butik på RO’s Torv. Udvidelsen på 87 kvadratmeter giver plads til flere brands, et større udvalg og en helt ny butiksoplevelse for kunderne i Roskilde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
