Orienteringsløb i Valby og ungdomsbowling i Bellahøj: Skole OL inspirerer til nye idrætstilbud
Skole OL er vendt tilbage til København, og det har skabt interesse for nye lokale initiativer inden for nicheidrætten. I Valby har en helt ny orienteringsklub set dagens lys, og i Grøndal Multicenter i Bellahøj er flere bowlingklubber gået sammen om en ny ungdomsforening.

"Det var vildt sjovt at prøve, men også lidt hårdt. Vi prøvede at finde alle posterne, og jeg tror også, at vi klarede det okay”, lyder det fra Luna Gabriella Brandt Gonzalez 4.B på Gerbrandskolen i København.
Udstyret med løbesko og terrænkort var hun onsdag samlet med flere end 400 andre skoleelever i Valbyparken for at dyste i et stort lokalstævne i orienteringsløb.
Lokalstævnet er en del af DIF Skole OL, som København er finalevært for i år, hvor elever på tværs af landet dyster i ti forskellige idrætsgrene. Herunder altså orienteringsløb.
Orienteringsstævnet var samtidig startskuddet for en helt ny orienteringsklub kaldet ’Outdoorforeningen’, der er oprettet med udgangspunkt i Skole OL.
Det fortæller Jakob Lind Tolborg, der er en af initiativtagerne bag den nye klub.
”Det gik op for os, at der ikke var en eneste orienteringsklub i Københavns Kommune, men med Skole OL kommer der jo nu orienteringsaktiviteter. Vi vil sætte fokus på, at orienteringsløb ikke kun handler om at løbe rundt ude i skoven, men i høj grad også kan foregå mellem bygninger, i parker og i skolegårde.”
Jakob Lind Tolborg var derfor glad for at opleve den begejstring og det engagement, som de mange skoleelever gav udtryk for ved orienteringsstævnet i Valbyparken.
”Børnene får motion, frisk luft og opdager, at det er sjovt at løbe, når der er noget at løbe efter. Det kan give sådan et lille endorfinkick, hver gang man finder en post. Derudover handler Skole OL også meget om samarbejde og sammenhold, så der er mange aspekter i det. Fremfor alt håber jeg, at børnene gik derfra med røde kinder og et stort smil”, siger han.
Den nye orienteringsklub har også store planer efter Skole OL. Blandt andet arbejdes der på et samarbejde med tre lokale skoler, hvor klubben blandt andet skal tegne lokale orienteringskort, sætte faste poster op og give skolerne værktøjer til at inddrage orienteringsløb i undervisningen.
Ny bowlingforening for børn og unge på vej
Et andet sted i byen har Skole OL også præget et nyt idrætsinitiativ. I Grøndal Multicenter i Bellahøj er fire lokale bowlingklubber i samarbejde med Danmarks Bowling Forbund gået sammen om at danne en helt ny ungdomsforening.
Initiativet er taget, efter at flere af bowlingklubberne havde stillet frivillige til rådighed ved et Skole OL-stævne i starten af året.
Stævnet gav de frivillige mulighed for at lære hinanden at kende på tværs af klubberne og blive klogere på, hvad de hver især kunne bidrage med til et nyt ungdomssamarbejde. Der eksisterer nemlig ingen ungdomsbowlinghold i Grøndal Multicenter i dag.
Den nye bowlingforening ”Grøndal Ungdom” starter efter planen op efter sommerferien.
Vigtigt at understøtte mindre idrætsgrene
København er vært for finalerne i Skole OL i 2025-2028, og på Københavns rådhus glæder kultur- og fritidsborgmester Mia Nyegaard (RV) sig over, at Skole OL kan være med til at skyde gang i nye idrætstilbud.
”København skal have et bredt og mangfoldigt udbud af idrætsforeninger, så alle kan finde et idrætsfællesskab, der passer til dem. Derfor er det godt, at Skole OL kan være med til at introducere børnene til nogle af de idrætsgrene, de måske ikke kender i forvejen. Tanken er, at forskellige idrætsgrene tiltaler forskellige børn, og det er godt. Når nu København er stor nok til nicheidræt, så skal vi sikre det”, siger hun.
Også i Danmarks Idrætsforbund (DIF) ser man positivt på de nye idrætstilbud.
”Skole OL er ikke kun en fantastisk idrætsfest for børn – det er også en motor for udvikling af nye fællesskaber og foreninger i hele landet. Når vi ser nye klubber og initiativer opstå på baggrund af Skole OL, så bekræfter det den stigende efterspørgsel på meningsfulde idrætstilbud. Vi ved, at flere og flere børn gerne vil være aktive, og her spiller de mindre idrætsgrene en vigtig rolle i at give flere muligheder og favne den brede interesse,” siger Hans Natorp, formand i DIF.
Fakta om DIF Skole OL:
- DIF Skole OL er hele Danmarks officielle olympiske lege for skoleelever fra 0.-8. klasse.
- Sidste skoleår deltog 495 skoler og mere end 53.000 skoleelever på tværs af hele landet.
- DIF Skole OL tilbyder lokalstævner i ti forskellige idrætsgrene: atletik, bowling, brydning, bueskydning, combat archery, cricket, orienteringsløb, roning, teenvolley og svømning.
- København er værtsby for Skole-OL-finalen i 2025-2028. Finalen finder sted i uge 25 i Sundby Idrætspark.
- Du kan læse mere om DIF Skole OL her: DIF | Skole OL
Nøgleord
Kontakter
Pressekontakt Kultur- og Fritidsforvaltningen(modtager ikke SMS)
Tlf:3366 2345Siska Bengtsson RonaKommunikationskonsulent, DIF Skole OLDIF
Tlf:20 94 41 49Billeder
Om Kultur- og Fritidsforvaltningen
Kultur- og Fritidsforvaltningen i Københavns Kommunes fornemmeste opgave er at samarbejde med københavnerne om at skabe en by, der lever og udvikler sig.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Hvilket nybyggeri fortjener københavnernes hyldest? Stem på din favorit nu22.4.2025 11:45:47 CEST | Pressemeddelelse
En metroline, en kontorbygning, en park og et dansecenter er alle med i konkurrencen om Publikumsprisen, når Københavns Kommune præmierer årets nybyggerier. Du kan være med til at bestemme, hvilket nybyggeri, der giver mest værdi til København – afstemningen er skudt i gang.
50.000 københavnere skal spørges: Københavns Kommune undersøger frivilligheden i idrætslivet21.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan og hvor meget engagerer københavnerne sig frivilligt i byens mange idrætsforeninger og idrætstilbud? Det skal en ny stor undersøgelse afdække, når Københavns Kommune i 2025 tager temperaturen på frivilligheden i København
Sjov, fællesskab og nye oplevelser: FerieCamp inviterer til aktiviteter i påsken4.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra den 12.-19. april afholdes der igen FerieCamp med en uge fyldt med gratis oplevelser for børn og unge. Uanset om du er til sport, dans eller kreativ udfoldelse, er der masser af muligheder for at prøve noget af og måske møde nye venner.
10.000 flere børn og unge skal finde vej ind i københavnske idrætsforeninger29.3.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Københavns Kommune er gået sammen med Danmarks Idrætsforbund og DGI Storkøbenhavn om en ny aftale med et ambitiøst mål frem mod 2028.
Københavns Kommune vil samle og styrke film- og spilbranchen i hovedstaden28.3.2025 11:56:29 CET | Pressemeddelelse
Danske film- og spilproduktioner har de seneste år høstet international anerkendelse og været med til at tiltrække både investeringer og turister til hovedstaden. Politikerne i Københavns Kommune vil gerne understøtte den udvikling, og har nu afsat midler til et Creative Summit med henblik på at diskutere rammerne for en regional spil- og filmfond.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum