Flere ejere af 1.000.000 kroner søges
Danske Spil efterlyser tre danskere, der har vundet en million kroner i Det Store Påske Lotto. Se her, hvor vinderne er fra.

Måske har du vundet en million kroner uden at vide det? Danske Spil uddelte 2. påskedag 1 million skattefri kroner til 27 forskellige danskere – men mangler stadig at finde tre af vinderne. Har du en Lotto kupon i baglommen eller skuffen, så få den lige tjekket, især hvis du er fra – eller har været forbi - Nordjylland eller har købt Lotto på Als i Sydjylland.
De tre millionkuponer er købt her:
- Dagli’ Brugsen, Vestergade 35, 9681 Ranum
- Dagli’ Brugsen, Toftevej 2, Fynshav, 6440 Augustenborg
- Spar Suldrup, Hjedsbækvej 349, 9541 Suldrup.
Hos Danske Spil venter man i spænding på at høre fra de tre heldige danskere. I julen uddelte Danske Spil også over 25 ekstraordinære millionærgevinster, og også der gik der lige nogle dage, før alle vinderne havde meldt sig, så forløbet er umiddelbart som forventet, lyder det fra Danske Spil.
"Når vi uddeler så mange milliongevinster på én gang, som vi gør 2. påskedag, er det helt normalt, at nogle af vinderne ikke opdager deres gevinst lige med det samme. Derfor er vi heller ikke overraskede over, at enkelte vindere endnu ikke har givet lyd fra sig. Påsken byder jo på både hyggelige frokoster, familiebesøg og måske lidt tid i haven – og så kan kuponen godt blive glemt. Vi siger stort tillykke til dem, der allerede har fundet ud af, at de er blevet påskemillionærer – og opfordrer samtidig de sidste til lige at få tjekket deres kupon. Har du spillet med i Det Store Påske Lotto, så tag et kig – du kunne være én af dem!" siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil, som står bag Lotto.
Det Store Påske Lotto er overstået for i år, men det gode gamle Lotto fortsætter ufortrødent, som det hr gjort det siden 1989. På lørdag er der 10 mio. kr. i førstepræmiepuljen – og det er da også værd at tage med.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Millionær på Klasselotteriet: Vil købe båd og trække sig tilbage før tid2.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Midtsjælland, som har vundet over en million i Klasselotteriet, ved godt hvad pengene skal gå til: En stor motorbåd og en tidligere pension, så han kan genopleve barndommens magiske sejl-togter.
Danske Spil efterlyser Bilka-millionær30.6.2025 09:59:04 CEST | Pressemeddelelse
Tre heldige danskere kom en hel del rigere ud af weekenden, end de gik ind i den. Takket være millioner af kroner fra Lotto og Eurojackpot.
Millionær på Lotto købte straks dyr latte-maskine, men: ”Vi er tilbage på Nescafe!”28.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke altid, at dyrere er bedre. Det er en af de ting, som Medlem nummer 4689 af Danske Spils Millionærklub har opdaget, efter at han blev millionær med Lotto.
Danske Spil afblæser rygter: Højlund bliver, hvor han er26.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I Danske Spil er man overbevist, at Rasmus Højlund – trods stædige rygter om et salg – faktisk bliver i Manchester United.
Vandt million i Eurojackpot og gav kage til alle kollegaerne – på alle tre skiftehold24.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig østjyde vandt 1.107.091 kroner i Eurojackpot og valgte at dele sin glæde over gevinsten med alle kollegaerne. Det nød de også godt af hos den lokale bager…
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum