Unge danskere driver fremtidens investorkultur
Der er sket en betydelig forandring af det danske investorlandskab, hvor unge investorer udgør en større andel end nogensinde før. Det viser en ny analyse fra Finans Danmark, der sætter fokus på den stigende investeringslyst hos de unge investorer.
Oven på et boom af nye investorer under coronaårene, er der sket et fundamentalt skifte i den danske inve-storkultur, hvor det at investere fylder mere og mere i danskernes tilværelse. Siden 2019 er mere end en kvart million danskere begyndt at investere. Efter fem år i træk med stigninger var der ved udgangen af 2023
samlet set 1.420.000 investorer blandt de voksne danskere. Det viser en ny analyse fra Finans Danmark, der rækker frem til og med 2023.
”Det var særligt de historisk lave renter og eksplosivt stigende aktiekurser, der tiltrak mange nye investorer til markederne under coronanedlukningerne i 2020 og 2021. Da nedturen på markederne ramte i 2022, holdt de nye investorer fast. Og det samme gjaldt i 2023 på trods af stor usikkerhed og kraftige slag til reallønningerne i kølvandet på inflationskrisen”, siger Kåre Valgreen, investeringschef i Finans Danmark.
En stor andel af de nytilkomne investorer findes blandt de unge danskere i alderen 18 til 29 år, som fylder mere og mere i det samlede danske investorlandskab. Siden 2019 er andelen af de voksne danske investorer, som endnu ikke er fyldt 30 år, steget fra 11 procent til 16 procent i 2023. I samme periode er andelen af unge, der investerer, vokset fra 14 til næsten 25 procent. På tværs af alle aldersgrupper er det godt 3 ud af 10 voksne danskere, som investerer.
”Den stigende investeringslyst hos danskerne er i høj grad understøttet af store og voksende frie opsparinger - særligt blandt de unge. Danskerne i alderen 18-29 år har i gennemsnit r mere end fordoblet deres frie opsparinger gennem de seneste ti år. Korrigeres der for de generelle prisstigninger i samfundet, er der tale en real stigning på 70 procent siden 2014. Den voldsomme stigning i opsparingerne har givet flere af de unge et økonomisk råderum til at investere en del af deres frie opsparing”, siger Kåre Valgreen.
”Vi ser en positiv udvikling i danskernes investeringsvaner. De danske investorer er nemlig blevet bedre til at fordele deres investeringer på tværs af forskellige aktivtyper, og flere vælger også at investere i fonde, som ofte kan sikre en bedre risikospredning end investering i enkeltaktier. Det er særligt de yngste og de ældste investorer, som foretrækker at investere i fonde frem for enkeltaktier. Blandt de 30 til 59-årige investorer placeres størstedelen af formuen fortsat i enkeltaktier.” siger Kåre Valgreen.
Ud af alle de danske investorer er andelen, som investerer i fonde eller flere forskellige aktivtyper, steget fra 40 procent til 55 procent siden 2018.
Læs nyheden og analysen her
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
De danske boligkøbere fortrækker lån med fast rente24.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når det kommer til boligkøb, vælger danskerne oftere realkreditlån med fast rente frem for variabel rente. I årets første kvartal valgte knap 3 ud af fem boligkøbere et lån med fast rente. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Finanssektorens klimapartnerskab lancerer fem anbefalinger, der skal få den grønne omstilling op i tempo23.4.2025 08:03:31 CEST | Pressemeddelelse
Statslige garantiordninger for grønne teknologier, sikring af stabile afsætningspriser og hurtigere sagsbehandlingstider. Det er nogle af de vigtigste anbefalinger fra Finanssektorens klimapartnerskab til, hvordan vi får mere kapital og flere investeringer kanaliseret ind i den grønne omstilling. Det er afgørende for at styrke Europas konkurrenceevne og gøre os uafhængige af fossil energi. Anbefalingerne lanceres på baggrund af en ny rapport fra COWI om de barrierer, der i dag spænder ben for Danmarks grønne fremtid.
Nyt sikkerhedstiltag overfor svindel er på vej fra bankerne23.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har etableret fundamentet, der gør det muligt for bankkunder at sikre, at en bankoverførsel faktisk sendes til den person, man ønsker. Det bliver muligt, når de enkelte banker koordineret i sektoren har taget løsningen i brug. Løsningen er et af de 18 konkrete initiativer, Finans Danmarks Svindel Task Force præsenterede i november 2024. Løsningen kan dog først blive til virkelighed efter en lovændring.
Investorer i danske investeringsfonde tog en pause i marts15.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom det samlede nettokøb stort set gik i nul i marts, var der stadig stor interesse for investeringsfonde, der investerer globalt.
Høringssvar - ændringer til RTS om afviklingsdisciplin.14.4.2025 15:06:20 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har afgivet høringssvar vedr. ændringer til RTS om afviklingsdisciplin.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum