Falck leverede flere sundhedsydelser i første kvartal
24.4.2025 08:02:33 CEST | Falck | Pressemeddelelse
Falck-koncernen realiserede en omsætning på 3.157 mio. kr. i 1. kvartal 2025, en fremgang på 3,3% i forhold til året før. Fremgangen var især drevet af en øget efterspørgsel på sundhedsydelser i Skandinavien. Driftsresultatet (EBIT før særlige poster) blev 121 mio. kr. mod 130 mio. kr. sidste år, hvilket primært skyldtes stigende lønudgifter i USA og ophøret af større enkeltkontrakter i Europa og Colombia.

I årets første kvartal 2025 leverede sundhedskoncernen Falck flere sundhedsydelser i Europa, USA og Latinamerika end sidste år. Dette resulterede i en organisk vækst på 2,5%.
Den globale sundhedskoncern fortsatte også sine strategiske investeringer i digitalisering, effektivisering og udviklingen af nye sundhedsløsninger for at styrke koncernen til yderligere langsigtet vækst på nye og eksisterende markeder.
”Vi leverede i tråd med vores forventninger og den større efterspørgsel på sundhedsydelser i Skandinavien har været med til at drive en øget omsætning på 3,3%. Væksten bekræfter, at vores strategi gradvist udbygger vores position, og vi vil fortsætte med at bakke den op med omfattende investeringer,” siger Jakob Riis, administrerende direktør for Falck.
Falck er desuden gået i gang med at forberede leveringen af en ambulancekontrakt i Catalonien, Spanien, som fra begyndelsen af 2026 vil øge Falcks nuværende position i Spanien med 80%.
For regnskabsåret 2025 forventer Falck fortsat at opnå organisk vækst på omkring 4% og en EBIT margin før særlige poster på 4-5%, på trods af øget makroøkonomisk og geopolitisk usikkerhed.
Finansielle hovedpunkter
- Omsætningen udgjorde 3.157 mio. kr. mod 3.055 mio. kr. i samme kvartal sidste år
- Driftsresultatet (EBIT før særlige poster) blev 121 mio. kr. mod 130 mio. kr. sidste år
- Periodens resultat blev 29 mio. kr. mod 28 mio. kr. sidste år
- De frie pengestrømme efter skat var 282 mio. kr. mod 141 mio. kr. sidste år
|
Mio. kr. (Falck total) |
Q1 2025 |
Q1 2024 |
2024 |
|
Omsætning |
3.157 |
3.055 |
12,134 |
|
EBIT før særlige poster |
121 |
130 |
533 |
|
EBIT margin før særlige poster (%) |
3,8 |
4,3 |
4,4 |
|
Periodens resultat |
29 |
28 |
116 |
|
Frie pengestrømme efter skat |
282 |
141 |
231 |
|
Omsætningsvækst, % (Falck total) |
Q1 2025 |
|
Organisk (%) |
2,5 |
|
Opkøb og frasalg (%) |
0,3 |
|
Valutakurser (%) |
0,5 |
|
Rapporteret vækst (%) |
3,3 |
Falcks kvartalsrapport kan findes her: https://www.falck.com/about-us/financials/reports/
Kontakter
Line ThaarupSenior kommunikationsrådgiver
Tlf:+45 70 22 03 07comms@falck.comBilleder
Links
Om Falck Danmark
Gennem mere end 100 år har Falck samarbejdet med kommunale og nationale myndigheder med henblik på at forebygge ulykker, sygdom og nødsituationer, at redde og hjælpe forulykkede og nødstedte hurtigt og kompetent samt at rehabilitere syge og tilskadekomne. Dette har gjort os internationalt førende inden for healthcare, ambulancetjenester og brandberedskab.
Falck har i dag aktiviteter i 25 lande og har omkring 25.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra Falck
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Falck
Falck og Control Risks indgår partnerskab om global rejsesikkerhed29.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I en tid med øget geopolitisk konflikt, klimarelaterede hændelser og ustabile sikkerhedssituationer er det blevet stadig mere komplekst og uforudsigeligt at sikre medarbejdernes sikkerhed. Med et nyt partnerskab mellem Falck og Control Risks får virksomheder og myndigheder med international aktivitet nu adgang til en ny samlet løsning for global rejsesikkerhed.
Flåtbid, dehydrering og turistmave: Det spørger danskerne lægen om i sommerferien – og sådan undgår du det23.6.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Snart pakker danskerne badehåndklæderne og sætter kursen mod stranden, poolen eller den næste flyafgang. Sommeren er over os – og det er de velkendte sommersygdomme også. På baggrund af tusindvis af henvendelser fra danskere i ind- og udland deler Falck, hvad du skal holde øje med – og hvad du gør, hvis det alligevel går galt.
Falck indgår partnerskab med Equinor om at levere medicinsk beredskab til havvindmølleparker i Østersøen22.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den globale sundhedsvirksomhed har indgået et nyt partnerskab med Baltyk 2 og 3, et joint venture ejet af Equinor og Polenergia. Partnerskabet omfatter levering af medicinsk beredskab under opførelsen af havvindmølleparkerne Baltyk 2 og Baltyk 3 i Polens maritime vindenergiområde.
Falck guider elbilsferien sikkert afsted: Sådan kører du trygt gennem Europa i sommerferien13.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren banker på, og elbilen har fundet vej til stadig flere danske indkørsler – og med den lysten til at tage på kør-selv-ferie i Europa. Men en kør-selv-ferie i elbil kræver lidt mere forarbejde end en klassisk benzintur. Falck deler sine bedste råd til, hvordan du planlægger din tur og finder ladestandere undervejs – uden bekymringer.
Falck og BabySam indgår partnerskab: Førstehjælp og adgang til sundhedsfaglige skal støtte småbørnsfamilierne8.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Samarbejdet kombinerer BabySams markedsposition og direkte kontakt til over 250.000 familier med Falcks sundhedsfaglige platform - og skaber dermed et af de bredest dækkende private sundhedstilbud til småbørnsfamilier på det danske marked.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
