Vejdirektoratet

Motorvej E45 spærres i sydgående retning ved Hørning i 2½ døgn

23.4.2025 11:34:44 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse

Del

Trafikanter i sydgående retning på E45 Østjyske Motorvej må ud på en mindre omkørsel, da motorvejen spærres forbi <50> Hørning i weekenden fredag den 25. april til mandag den 28. april.

E45 spærres i sydgående retning over weekenden den 25-28 april, hvor der er omkørsel via Torshøjvej og Aarhus Syd Motorvejen.
E45 spærres i sydgående retning over weekenden den 25-28 april, hvor der er omkørsel via Torshøjvej og Aarhus Syd Motorvejen. Foto: Aerodan/Vejdirektoratet

Vejdirektoratets entreprenør skal grave en større betonledning ned i nødsporet under Torshøjvej-broen. Det er et arbejde, som kræver meget plads, og derfor er Vejdirektoratet nødt til at spærre motorvejen i sydgående retning i forbindelse med arbejdet.

Hen over weekenden fra fredag den 25. april fra klokken 18:00 til mandag morgen den 28. april klokken 06:00 må trafikanter derfor ud på en mindre omkørsel via Torshøjvej og Aarhus Syd Motorvejen. Omkørslen er kort, men særligt fredag aften kan man forvente en forlænget rejsetid.

Trafikken i nordgående retning påvirkes ikke.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Mens E45 er spærret i sydlig retning omkring Hørning, vil der være omkørsel via Torshøjvej og Aarhus Syd Motorvejen.
Mens E45 er spærret i sydlig retning omkring Hørning, vil der være omkørsel via Torshøjvej og Aarhus Syd Motorvejen.
Grafik: Vejdirektoratet
Download

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

Endnu en weekend med vejarbejde på Vejlefjordbroen25.2.2026 13:43:06 CET | Nyhed

I sidste uge opstod der en akut skade på en fuge på Vejlefjordbroen, og Vejdirektoratet havde en entreprenør ude for at lave en nød-reparation af fugen i motorvejens sydgående spor den forgangne weekend. Desværre viste skaden sig at være mere omfattende end først antaget, og derfor er vores entreprenør nødt til at udføre yderligere reparationer på broen den kommende weekend. Det vil lørdag give større trafikale gener.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye