Motorvej E45 spærres i sydgående retning ved Hørning i 2½ døgn
Trafikanter i sydgående retning på E45 Østjyske Motorvej må ud på en mindre omkørsel, da motorvejen spærres forbi <50> Hørning i weekenden fredag den 25. april til mandag den 28. april.

Vejdirektoratets entreprenør skal grave en større betonledning ned i nødsporet under Torshøjvej-broen. Det er et arbejde, som kræver meget plads, og derfor er Vejdirektoratet nødt til at spærre motorvejen i sydgående retning i forbindelse med arbejdet.
Hen over weekenden fra fredag den 25. april fra klokken 18:00 til mandag morgen den 28. april klokken 06:00 må trafikanter derfor ud på en mindre omkørsel via Torshøjvej og Aarhus Syd Motorvejen. Omkørslen er kort, men særligt fredag aften kan man forvente en forlænget rejsetid.
Trafikken i nordgående retning påvirkes ikke.
Nøgleord
Kontakter
Robin Højen MadsenProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 22 76Tlf:23 24 41 72rhm@vd.dkHeidi Qvistgaard DalbjergKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:2049 3572hqd2@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Flere danskere skal kunne dele elbil1.8.2025 11:56:16 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet åbner fredag 1. august for årets ansøgningsrunde til el-delebilpuljen. Midlerne kan søges af både virksomheder og foreninger.
Festivaltrafik og vejarbejde kan give trængsel omkring Skanderborg30.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Trafikanter skal forberede sig på forlænget rejsetid, når dette års Smukfest løber af stablen fra søndag 3. august til søndag 10. august – midt i en periode med vejarbejde på E45.
Cykelsti på motorvejsbro i Bagsværd skal renoveres28.7.2025 10:06:54 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal udføre vedligeholdelsesarbejde på den dobbeltrettede cykel- og gangsti på motorvejsbroen ved Skovdiget i Bagsværd. Arbejdet bliver udført i perioden 4. august til 30. september.
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på Fredericiavej i Vejle25.7.2025 14:46:35 CEST | Pressemeddelelse
Fra onsdag 30. juli og fem uger frem skal trafikanter forvente aften- og nattespærringer, mens Vejdirektoratet fornyer asfalten på en strækning af Fredericiavej mellem Børkopvej og Toldbodvej.
Til- og frakørsler spærres ved <50> Hørning og <49> Aarhus S på E4524.7.2025 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratets entreprenør skal lægge sidste hånd på de nye til- og frakørsler ved <50> Hørning og <49> Aarhus S. Mens arbejdet foregår, er det ikke muligt at benytte de pågældende motorvejsramper, og trafikanter må finde alternativer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum