Danish Aerospace Company A/S
Rapportering om transaktioner i Danish Aerospace Company A/S’ aktier foretaget af personer med ledelsesansvar og personer, der er nært knyttet til dem
Rapportering om transaktioner i Danish Aerospace Company A/S’ aktier foretaget af personer med ledelsesansvar og personer, der er nært knyttet til dem
SELSKABSMEDDELELSE
Odense, 23. april 2025
Selskabsmeddelelse nr. 58 – 23. april 2025
Rapportering om transaktioner i Danish Aerospace Company A/S’ aktier foretaget af personer med ledelsesansvar og personer, der er nært knyttet til dem
Danish Aerospace Company A/S
CVR nr.: 12 42 42 48
Danish Aerospace Company A/S (“DAC” eller “Selskabet”) har modtaget underretning i henhold til artikel 19 i Markedsmisbrugsforordningen (EU) nr. 596/2014 om nedenstående transaktioner vedrørende aktier i DAC foretaget af personer med ledelsesansvar i DAC og/eller personer, der er nært knyttet til dem.
M. Goldschmidt Capital A/S, nært knyttet til næstformand Søren Bjørn Hansen, har foretaget de transaktioner, der er beskrevet i vedhæftede underretning på den deri angivne dato.
Se venligst de vedhæftede underretninger for yderligere detaljer.
For yderligere oplysninger, kontakt venligst:
Danish Aerospace Company A/S:
Thomas A.E. Andersen, CEO
Mobil: 40 29 41 62
Certified Adviser:
Baker Tilly Corporate Finance P/S
Poul Bundgaards Vej 1
DK-2500 Valby
Tlf.: 33 45 10 00
www.bakertilly.dk
Om Danish Aerospace Company A/S:
Danish Aerospace Company A/S er en højteknologisk virksomhed, der arbejder med avanceret medicinsk udstyr og andre tekniske områder primært inden for rumfart og andre ekstreme miljøer.
Selskabets produkter er baseret på mange års specialiseret forskning og udvikling. Dette består i design, integration og anvendelse af såvel nye som etablerede medicinske teknologier til de udfordringer og anderledes betingelser, der findes i rummets vægtløshed. Disse produkter er med til at bringe teknologien fra rumfart, og erfaring fra ophold i rummet, ned på Jorden til gavn for almindelige mennesker.
Danish Aerospace Company beskæftiger ingeniører og teknikere indenfor både mekanik, elektronik og software der leverer avancerede tekniske produkter og teknisk service til vores kunder. Vi specialiserer os i kundespecifikke design, udvikling, produktion, certificering, vedligeholdelse, afprøvning og drift af medicinsk udstyr til bemandet rumfart og andre ekstreme miljøer. Til dato er omkring 3,2 ton af firmaets udstyr blevet sendt i rummet.
Firmaets kvalitetssystem er certificeret i henhold til BS EN ISO 9001:2015, BS EN 9100:2018 teknisk ækvivalent med AS9100D som er den anerkendte standard på området.
Vedhæftet fil
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Globenewswire
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Globenewswire
Tryg A/S25.4.2025 13:00:00 CEST | Press release
Correction: Reporting of granting of Tryg shares by senior management
AGI Technology Co., Ltd25.4.2025 12:50:00 CEST | Press release
AGI to Unveil a New Vision for Storage at Computex 2025, Empowering AI-Era Creative Mobility
Aspo Plc25.4.2025 12:30:00 CEST | Press release
Resolutions of the Aspo Plc’s Annual General Meeting and the organizing meeting of the Board of Directors
Calibre Mining Corp.25.4.2025 12:00:48 CEST | Press release
Leading Independent Proxy Advisory Firms ISS and Glass Lewis Recommend Calibre Mining Securityholders Vote FOR the Proposed Arrangement with Equinox Gold
Royal Philips25.4.2025 12:00:00 CEST | Press release
Philips provides update on the Annual General Meeting of Shareholders 2025 Agenda
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum