Kongen på eksportfremstød i Japan med fokus på danske fødevarer
23.4.2025 07:00:00 CEST | Landbrug & Fødevarer | Pressemeddelelse
Med bagagen fuld af innovative løsninger, bæredygtige produkter og fødevarer i verdensklasse, er Landbrug & Fødevarer i denne uge på eksportfremstød til Japan. Med deltagelse af en række danske landbrugs- og fødevarevirksomheder og producenter samt H.M. Kong Frederik, der samtidig er på tiltrædelsesbesøg i Japan, sætter delegationen fokus på at styrke den danske fødevareeksport til et marked, hvor potentialet er stort.
”Japan er et højt prioriteret marked for Danmark, og vi er her for at understøtte og udbygge samhandlen. Det handler både om at genvinde markedsandele og åbne nye døre for produkter, som matcher japanske forbrugeres krav til kvalitet, sikkerhed og bæredygtighed. I en foranderlig verden, hvor et element som told pludselig fylder dagsordenen, er det afgørende, at vi opdyrker nye og eksisterende eksportmarkeder,” siger Flemming Nør-Pedersen, der er viceadministrerende direktør i Landbrug & Fødevarer.
Japan er et af verdens største og mest købekraftige fødevaremarkeder. De japanske forbrugere er kendt for at kræve høj kvalitet, sikkerhed for at varen er i top og produceret med bæredygtighed for øje.
Danmark eksporterer hvert år grisekød, mejerivarer samt fisk og skaldyr til landet, og selvom den danske fødevareeksport til Japan generelt har været faldende de seneste år, er der gode muligheder for at vende udviklingen, siger Flemming Nør-Pedersen:
”Når vi ser på forbrugernes interesse for fødevaresikkerhed og kvalitet, passer danske produkter rigtig godt ind. Derfor er det afgørende, at vi er til stede og viser flaget – både for at styrke eksisterende handelsrelationer og for at åbne nye døre,” siger han.
Eksportfremstødet involverer både møder med japanske myndigheder, detailkæder og importører, og så skal delegationen også besøge verdensudstillingen EXPO, der er til for at styrke relationer og samarbejder på tværs af lande.
”Vi kommer ikke uden om, at de amerikanske meldinger om told og handelsbarrierer sidder i kroppen på os alle. På den baggrund ser jeg vores besøg som ekstra vigtigt, fordi vi også rækker hånden ud til Japan og siger ja til samarbejde og samhandel. Det er i sig selv et vigtigt signal,” siger Flemming Nør-Pedersen.
Delegationen skal også besøge Landbrug & Fødevarers lokale kontor i Tokyo.
Under dele af eksportfremstødet vil H.M. Kong Frederik deltage, ligesom udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen, erhvervsminister Morten Bødskov og fødevareminister Jacob Jensen også vil deltage. Og det er med til at skabe stor synlighed om de danske produkter og alt det, vi kan i Danmark, siger formand for Landbrug & Fødevarer, Søren Søndergaard:
"Danmark har i mange år været en frontløber indenfor bæredygtig fødevareproduktion, og de virksomheder, der er med i Japan, arbejder alle for at producere på en måde, der både tilgodeser forbrugerne og tager hensyn til klima og miljø," siger han.
Landbrug & Fødevarer håber, at eksportfremstødet vil styrke handelsrelationerne til det japanske marked, og at Danmark også i fremtiden kan være en nøglespiller inden for bæredygtighed, innovation, inspiration og stærke partnerskaber.
Blandt de deltagende virksomheder er blandt andre Danish Crown, Arla, KMC, FOSS og Novonesis.
Kontakter
Landbrug & Fødevarer pressetelefon
Tlf:33394520presse@lf.dkOm Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Ny rapport sår tvivl om ministeriets beregning af landmændenes tab ved sprøjteforbud7.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
17 handler med landbrugsejendomme er ikke tilstrækkeligt til at give et retvisende billede af tabene ved et sprøjteforbud på flere hundredetusinde hektar.
Højere overlevelse blandt pattegrise i 20252.7.2026 14:13:51 CEST | Pressemeddelelse
I 2025 steg overlevelsesprocenten for både danske pattegrise og søer. Er et vigtigt skridt i den rigtige retning og et udtryk for, at avlsarbejdet for at forbedre overlevelsen hos danske grise bærer frugt, mener sektordirektør.
Landmændenes tab ved et sprøjteforbud kan ikke opgøres retvisende på baggrund af få faktiske handler2.7.2026 10:04:54 CEST | Pressemeddelelse
En ny rapport fra Copenhagen Economics konkluderer, at værditabet ved et nationalt sprøjteforbud ikke kan opgøres ved at analysere få handler med landbrugsejendomme, sådan som Miljøministeriet gør i sin reguleringsanalyse fra januar 2026.
L&F om ny prognose for kvælstofreduktioner: “Nu er forvirringen total”30.6.2026 09:12:18 CEST | Pressemeddelelse
En ny prognose fra Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø vender op og ned på myndighedernes tidligere beregninger af reduktionsmålene for kvælstofudledning. På 40 procent af det dyrkede areal peger tallene nu ifølge SEGES Innovation i en helt anden retning end tidligere, og det kan betyde, at både skattekroner og lodsejeres indsats er spildt.
Unge vil købe mere økologi, men der skal flere økologiske fødevarer på hylderne30.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange unge vil gerne købe mere økologi de kommende år, viser en ny analyse. Men hvis interessen skal blive til handling, skal det være lettere at finde økologiske varer i butikkerne, lyder det fra Landbrug & Fødevarer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum