Kongen på eksportfremstød i Japan med fokus på danske fødevarer
23.4.2025 07:00:00 CEST | Landbrug & Fødevarer | Pressemeddelelse
Med bagagen fuld af innovative løsninger, bæredygtige produkter og fødevarer i verdensklasse, er Landbrug & Fødevarer i denne uge på eksportfremstød til Japan. Med deltagelse af en række danske landbrugs- og fødevarevirksomheder og producenter samt H.M. Kong Frederik, der samtidig er på tiltrædelsesbesøg i Japan, sætter delegationen fokus på at styrke den danske fødevareeksport til et marked, hvor potentialet er stort.
”Japan er et højt prioriteret marked for Danmark, og vi er her for at understøtte og udbygge samhandlen. Det handler både om at genvinde markedsandele og åbne nye døre for produkter, som matcher japanske forbrugeres krav til kvalitet, sikkerhed og bæredygtighed. I en foranderlig verden, hvor et element som told pludselig fylder dagsordenen, er det afgørende, at vi opdyrker nye og eksisterende eksportmarkeder,” siger Flemming Nør-Pedersen, der er viceadministrerende direktør i Landbrug & Fødevarer.
Japan er et af verdens største og mest købekraftige fødevaremarkeder. De japanske forbrugere er kendt for at kræve høj kvalitet, sikkerhed for at varen er i top og produceret med bæredygtighed for øje.
Danmark eksporterer hvert år grisekød, mejerivarer samt fisk og skaldyr til landet, og selvom den danske fødevareeksport til Japan generelt har været faldende de seneste år, er der gode muligheder for at vende udviklingen, siger Flemming Nør-Pedersen:
”Når vi ser på forbrugernes interesse for fødevaresikkerhed og kvalitet, passer danske produkter rigtig godt ind. Derfor er det afgørende, at vi er til stede og viser flaget – både for at styrke eksisterende handelsrelationer og for at åbne nye døre,” siger han.
Eksportfremstødet involverer både møder med japanske myndigheder, detailkæder og importører, og så skal delegationen også besøge verdensudstillingen EXPO, der er til for at styrke relationer og samarbejder på tværs af lande.
”Vi kommer ikke uden om, at de amerikanske meldinger om told og handelsbarrierer sidder i kroppen på os alle. På den baggrund ser jeg vores besøg som ekstra vigtigt, fordi vi også rækker hånden ud til Japan og siger ja til samarbejde og samhandel. Det er i sig selv et vigtigt signal,” siger Flemming Nør-Pedersen.
Delegationen skal også besøge Landbrug & Fødevarers lokale kontor i Tokyo.
Under dele af eksportfremstødet vil H.M. Kong Frederik deltage, ligesom udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen, erhvervsminister Morten Bødskov og fødevareminister Jacob Jensen også vil deltage. Og det er med til at skabe stor synlighed om de danske produkter og alt det, vi kan i Danmark, siger formand for Landbrug & Fødevarer, Søren Søndergaard:
"Danmark har i mange år været en frontløber indenfor bæredygtig fødevareproduktion, og de virksomheder, der er med i Japan, arbejder alle for at producere på en måde, der både tilgodeser forbrugerne og tager hensyn til klima og miljø," siger han.
Landbrug & Fødevarer håber, at eksportfremstødet vil styrke handelsrelationerne til det japanske marked, og at Danmark også i fremtiden kan være en nøglespiller inden for bæredygtighed, innovation, inspiration og stærke partnerskaber.
Blandt de deltagende virksomheder er blandt andre Danish Crown, Arla, KMC, FOSS og Novonesis.
Kontakter
Landbrug & Fødevarer pressetelefon
Tlf:33394520presse@lf.dkOm Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
L&F: En svær dag for dansk landbrug3.9.2026 13:33:13 CEST | Pressemeddelelse
Gødskningsloven er vedtaget i Folketinget. Det er en svær dag for dansk landbrug, siger formand i Landbrug & Fødevarer, Søren Søndergaard.
Økologien skal tilbage i indkøbskurven: Ny landsdækkende kampagne lanceres på Food Festivalen3.9.2026 12:12:20 CEST | Pressemeddelelse
Økologisk Landsforening, Landbrug & Fødevarer og en lang række økologiske aktører søsætter fredag den 4. september en ny kampagne, der skal få flere danskere til at vælge økologi. Kampagnen lanceres ved Food Festivalen på Tangkrogen i Aarhus.
Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus3.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvad sker der, når nogle af Danmarks bedste kokke får frie hænder til at vise, hvad grøntsager kan? Det spørgsmål blev besvaret onsdag aften på Michelin-restauranten Domestic i Aarhus, hvor 50 nøglepersoner fra foodservicebranchen så grøntsager blive løftet til gastronomi på højeste niveau.
L&F: Regeringen truer direkte dansk fødevareproduktion31.8.2026 21:33:33 CEST | Pressemeddelelse
Over 4.500 fra landbruget, følgeerhvervene og erhvervslivet har i dag været samlet i Odense, for at sende et klart budskab til Christiansborg. En ufærdig og forhastet kvælstoflovgivning river tæppet væk under fødevareproduktionen i Danmark og bremser arbejdet i de lokale grønne treparter. Dertil kommer et nationalt sprøjteforbud.
Forud for stormøde: Maskinhandlere, elektrikere, entreprenører, vognmænd og fødevarevirksomheder bakker op om danske landmænd30.8.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 4.000 deltagere ventes til Landbrug & Fødevarers stormøde om regeringens landbrugspolitik. Blandt dem er repræsentanter fra en lang række erhverv, der frygter konsekvenserne af den kommende kvælstofregulering.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum