Charles Wesley Godwin til Tønder Festival 2025
Tønder Festival er stolte af at kunne præsentere den ydmyge sangsmed og gudsbenådede historiefortæller, Charles Wesley Godwin, der sammen med sit band spiller sine eneste danske koncerter i 2025 på årets festival.

Den anerkendte amerikanske sanger og sangskriver, Charles Wesley Godwin, har vundet både publikums og anmeldernes hjerter med sine rå, filmiske og dybfølte sange.
Med til årets Tønder Festival bringer han sin blanding af autentisk country-sangskrivning, americana fra Appalacherne, historier om sin hjemstavn og karakterbårne fortællinger, der skræller livets lag af til det inderste, som vi alle kan spejle os i. Med sin dybe baryton, sit velspillende band og sin evne til at fange livets små og store øjeblikke byder Charles Wesley Godwin på en nærværende og intens koncertoplevelse for både de feststemte og de eftertænksomme.
Troede han skulle spille amerikansk fodbold
Under sin opvækst i West Virginia, som søn af en kulminearbejder og en skolelærer, troede Charles Wesley Godwin, at han skulle gå sportens vej. Men da han ikke kom med på universitetets football-hold, gik han i gang med at lære at spille akustisk guitar som en slags trøst.
Senere viste det sig at være en god færdighed, da han som udvekslingsstuderende i Estland begyndte at klimpre sange og fremmane billeder af sin hjemstat for en gruppe nye venner. Dér fik han sine første trofaste fans og begyndte at spille koncerter. Og hjemme igen kastede han sig kort efter sin afgangseksamen ud i musiker-tilværelsen på fuld tid.
Debutalbummet ‘Seneca’ (2019) blev en succes og vakte anmeldernes begejstring. Godwin gik fra at turnere i USA til at spille for udsolgte huse i Europa. Og da corona-pandemien satte turnélivet på pause, brugte han tiden på at skrive albummet ‘How the Mighty Fall’ (2021) - en samling karakterbårne sange om de valg, vi mennesker træffer. Et album, der etablerede ham som et navn på både den amerikanske og europæiske musikscene.
Sangskrivning som indre kompas
I 2023 fulgte Godwin op med endnu et anmelderrost album, ‘Family Ties’ - et dybt personligt album med 17 dagbogsagtige sange, som katapulterede den ydmyge sangsmed og gudsbenådede historiefortæller til nye højder i hans karriere.
Men hverken det intensive turnéliv eller international anerkendelse har rokket ved Godwins indre kompas: "Jeg vil bare gerne blive ved med at skrive, som jeg hele tiden har gjort, og fortsætte med at indspille, når jeg kan, og blive ved med at producere og skabe musik. For det er det, der gør mig glad,” sagde han i et interview i 2024, som indtil videre har været hans mest frugtbare år.
I 2024 skrev Charles Wesley Godwin næsten 30 sange og udgav syv af dem på EP’en ‘Lonely Mountain’. De fleste er skrevet on the road og er øjebliksbilleder af livets stille stunder – fortællinger båret af en traditionel country-sangskrivermentalitet. Det er poetiske overvejelser, hvor Godwin nænsomt gennemgår situationer med tættekam og skræller lagene af de mest følsomme øjeblikke, som livet kaster vores vej.
Charles Wesley Godwin spiller onsdag den 27. og torsdag den 28. august.
OM KUNSTNEREN:
Charles Wesley Godwin (USA)
Hans musik er blevet beskrevet som filmisk country-folk, der er lige så smuk og barsk som hans hjemegn i West Virginia. Som americana fra Appalacherne forankret i Charles Wesley Godwins rammende sangskrivning og landlige baryton.
Under sin opvækst i kulmineland, som søn af en kulminearbejder og en skolelærer, troede Godwin, at han skulle gå sportens vej. Men da han ikke kom med på universitetets football-hold, gik han i gang med at lære at spille akustisk guitar som en slags trøst. Og kort efter sin afgangseksamen kastede han sig ud i musiker-tilværelsen på fuld tid.
Debutalbummet ‘Seneca’ (2019) blev en succes og vakte anmeldernes begejstring. Godwin gik fra at turnere i USA til at spille for udsolgte huse i Europa. Og da corona-pandemien satte turnélivet på pause, brugte han tiden på at skrive albummet ‘How the Mighty Fall’ (2021) - en samling karakterbårne sange om de valg, vi mennesker træffer.
I 2023 fulgte han op med 17 dybt personlige, dagbogsagtige sange på det anmelderroste album ‘Family Ties’. Det katapulterede hans karriere til nye højder, uden at flytte på hans indre kompas: lysten til at skrive sange.
I 2024, som indtil videre har været Godwins mest frugtbare år, skrev han næsten 30 sange og udgav syv af dem på EP’en ‘Lonely Mountain’, der består af øjebliksbilleder fra livet on the road. Det er poetiske overvejelser, hvor Godwin nænsomt gennemgår situationer med tættekam og skræller lagene af de mest følsomme øjeblikke, som livet kaster vores vej.
Charles Wesley Godwin spiller med sit band, og det er hans eneste danske optræden i 2025.
Tønder Festival 2025 – so far:
Lyle Lovett and his Acoustic Group (USA), Take Me To The River (USA), Joe Henry (USA), Sons Of The East (AUS), Natalie McMaster & Donnell Leahy (CAN), Elephant Sessions (SCO), Oysterband (ENG), Rikke Thomsen (DK), John Smith (UK), Jeffrey Foucault, USA), Tina Dickow og Helgi Jonsson (DK, IS), Melissa Carper (USA), Fantastic Negrito (USA), Adeem The Artist (USA), The Lonesome Ace Stringband (CAN), The Langan Band (SCO), Quote the Raven (CAN), Michael Falch & Zonen (DK), Jake Vaadeland & The Sturgeon River Boys (CAN), Flook (IRL, ENG, UK), The Hello Darlins (CAN), Trousdale (USA), Allan Olsen & Norlan (DK), Kellie Loder (CAN), Matt Andersen (CAN), Stundom (DK), The Complete Recordings of Hezekiah Procter (CAN), Talisk (SCO), Nanna Carling Swingband (SE), Hans Theessink Band (NL, ZW, A), Avi Kaplan (USA), S.G. Goodman (USA), Elias Rønnenfelt (DK), Evan Honer (USA), Mànran (SCO), Kellermensch (DK), Dervish (IRL), ULD (NO), Crowe Boys (USA), Väsen & Hawktail (USA/SE), Charles Wesley Godwin (USA).
Tønder Festival 27. 28. 29. 30. august 2025
www.facebook.com/tonderfestival
Instagram: TONDERFESTIVAL
Billetsalg: www.TF.dk
Nøgleord
Kontakter
Maria TheessinkKunstnerisk leder & pressechef / Artistic Director & Head of press
Tlf:+ 45 74 72 46 10Tlf:+ 45 26 22 67 11maria@tf.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Tønder Festival
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tønder Festival
Tønder Festival flytter ind hos Roots & Jazz Copenhagen for en dag20.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 8. juli 2025 præsenterer Tønder Festival tre spændende artister med årets såkaldte ‘Friendly Takeover’ af den københavnske festival Roots & Jazz Copenhagen. Programmet byder på Jake Vaadeland and The Sturgeon River Boys, Elias Rønnenfelt og Northern Assembly. Og der er fri entré.
Tessa optræder til Tønder Festivals skolekoncert 20251.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den danske rapper Tessa, der med sin ærlige og rå lyrik taler til de unge generationer, indtager scenen til årets skolekoncert. Det bliver en fest ved den store Open Air-scene, når op mod 6.000 skoleelever fra hele Syd- og Sønderjylland og den anden side af grænsen traditionen tro inviteres til skolekoncert på Tønder Festival 2025.
Tønder Festival tilføjer ni nye navne til storslået lineup for 202528.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tønder Festival er stolte af at præsentere endnu en række unikke og talentfulde kunstnere, der vil sætte deres aftryk på den danske musikscene i 2025 i perfekt balance mellem tradition og eksperimenterende nybrud. Autenticitet, nærvær og musikalsk håndværk i verdensklasse er fællesnævneren for de ni nye navne, hvoraf mange i år kun kan opleves på Tønder Festival.
Lyle Lovett # Texansk americana-legende og firedobbelt Grammy-vinder kommer til Tønder7.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tønder Festivals kunstneriske leder tør godt garantere, at det bliver en magisk fredag aften, når den firedobbelte Grammy-vinder og americana-legende Lyle Lovett og hans akustiske band går på scenen fredag aften på årets festival.
Oprør fra Kentucky, progressiv skotsk folk og en helt særlig old-time totaloplevelse.28.2.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med seks nye navne på plakaten har Tønder Festival udvidet årets program med endnu mere mangfoldighed og musikalsk kvalitet. Kunstnerne, der kommer fra Skotland, Canada, USA, Holland og Sverige, har valgt Tønder Festival som deres eneste danske festival i år. Publikum kan glæde sig til intense og gribende koncerter med dybe rødder i traditionel folk, blues, country, americana, gospel og toner fra Zimbabwe. Der er også en totaloplevelse i krydsfeltet mellem old-time-musik og performance art i vente.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum