Gladsaxe laver særlig indsats for gravide med højt BMI
Gladsaxe er blandt de første kommuner, hvor gravide borgere får hjælp til at stabilisere deres vægt, hvis de har et BMI over 30.
Overvægt under graviditeten kan føre til en lang række sundhedsproblemer. Ikke alene for den gravide, men også for barnet. Derfor har Gladsaxe Kommune – i samarbejde med Herlev, Høje Taastrup og Rødovre – igangsat en tidlig indsats, der skal hjælpe gravide med at holde en stabil vægt og skabe de bedste betingelser for en sund graviditet.
Automatisk tilbud om rådgivning
Gladsaxe Sundhedspleje tilbyder allerede graviditetsbesøg til alle i graviditetsuge 32, men med den nye indsats sættes der tidligere ind. Sundhedsplejen får besked om alle graviditeter efter den første jordemoderkonsultation – herunder information om BMI – og hvis den gravide har et BMI over 30, bliver hun og partneren automatisk tilbudt en rådgivningssamtale. Samtalen sætter fokus på fysisk og psykisk sundhed – med fokus på at kunne opretholde en sund vægt gennem graviditeten.
Bygger på Holbæk-modellen
Forløbet bygger på den såkaldte ”Holbæk-model”, der bruges på Holbæk Sygehus. Derudover bruger teamet bag modellen anonyme data fra forløbene til forskning, så indsatsen kan blive endnu bedre.
- For gravide med højt BMI handler det ofte om at lægge sin livsstil om, og her er Holbæk-modellen et godt redskab. Vi tager udgangspunkt i borgerens egne motions- og kostvaner, og derefter udarbejder vi en skræddersyet plan. Det kan for eksempel være at gå eller cykle til arbejde i stedet for at tage bilen, siger Maria Louise Bjørking, som er leder af sundhedsplejen, og fortsætter:
- Vi har brugt modellen til skolebørn i næsten otte år, og det har givet rigtig gode resultater. Sammen med forskerholdet på Holbæk Sygehus har vi kvalificeret modellen til også at inkludere gravide, og derfor er vi nu blandt de første kommuner, som tilbyder indsatsen.
Godt fra start
Erfaringerne viser, at dialogen om vægt og sundhed er følsom. Men kontakten med familierne bliver hele tiden bedre, og Gladsaxe Sundhedspleje justerer løbende tilgangen for at sikre den bedste støtte.
- Vi oplever, at der er flere og flere, som har lyst til at tage imod tilbuddet. Vi gør os meget umage med at fortælle om tilbuddet og understøtte den gode dialog om vægt og sundhed. I sidste ende handler det om at drage omsorg og støtte den gravide. Det er en håndsrækning, ikke en løftet pegefinger, fortæller Betina Kærager, der arbejder som sundhedsplejerske i Gladsaxe Kommune.
Du kan læse mere om Gladsaxe Sundhedsplejes indsatser og tilbud for gravide her.
Kontakter
Ulla BadenKommunikationschef
Tlf:22765622ulla.baden@gladsaxe.dkFølg pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune
Gladsaxe: Bredt forlig sikrer plads til både reformer og velfærd18.9.2025 16:05:32 CEST | Pressemeddelelse
Alle partier var med, da Gladsaxe Byråd onsdag aften indgik budgetforlig. Forliget løfter velfærden med 71 mio. kr. til blandt andet børn og unges trivsel og implementering af de mange nye velfærdsreformer.
Mørkhøj har fået ny cykelbane for børn11.9.2025 10:20:42 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag var der indvielse af Mørkhøjs nye cykelbane for børn. Det blev en festdag, hvor 200 glade børn og voksne samt Gladsaxe Garden deltog. Cykelbanen er resultatet af et rigtig godt samarbejde med lokale kræfter og et nyt, hyggeligt mødested, hvor alle er velkomne.
Græssende okser og nye hundefolde i Radiomarken8.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag ankom to okser til Radiomarken. De skal gå frit omkring i en ny fold hele året rundt. Samtidig er der blevet etableret to nye hundefolde, hvor hundeejere kan have deres hund gående løs.
Gladsaxes hjemmehjælp i top blandt hovedstadskommunerne5.9.2025 13:21:39 CEST | Pressemeddelelse
Gladsaxes hjemmehjælpsmodtagere er blandt de mest tilfredse i hovedstadsområdet. De er trygge ved medarbejderne, og de, der modtager hjælp fra den kommunale hjemmepleje, er langt mere tilfredse, end dem, der har valgt en privat leverandør.
20 millioner i lønløft til Gladsaxes pædagoger og sosu’er27.6.2025 13:39:03 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale mellem Gladsaxe Kommune, BUPL og FOA sikrer pædagoger i børnehuse, sosu-assistenter og – hjælpere samt sygehjælpere i Gladsaxe Kommune et samlet lønløft på 20 millioner kroner årligt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum