Flot stigning i det økologiske dagligvaresalg
22.4.2025 08:54:48 CEST | Økologisk Landsforening | Pressemeddelelse
Salget af økologiske fødevarer steg i 2024 med tre pct., og omsætningen lander på 16 mia. kr. i 2024. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik, som også viser en flot volumenfremgang på to pct.

Salget af økologiske fødevarer i dagligvarehandlen steg med tre pct. i 2024. Det er især grønt, som har taget et flot hop og når syv pct. til 4,2 mia. kr. fra 2023 til 2024. Frugt og grønt er fortsat den største økologiske varegruppe med en omsætning på 6,1 mia. kr. svarende til 38 pct. af den samlede omsætning af økologiske fødevarer.
”Stigningen i salget af økologisk frugt og grønt viser, at det er fraværet af pesticidrester, som er det vigtigste købsargument for forbrugerne,” siger Carsten Ahrenfeldt, som er markedschef i Økologisk Landsforening.
Han hæfter sig også ved, at prisstigningerne på økologiske fødevarer ligger på omkring en pct. og dermed er lavere end prisstigningerne på fødevarer generelt.
”Når prisforskellen mellem det økologiske og konventionelle bliver mindre, er det alt andet lige med til at skubbe forbrugerne positivt i retningen af at købe økologi,” siger han.
2024 blev året, hvor økologien for alvor kom tilbage på vækstsporet efter et par år med faldende salg grundet inflation og en generel leveomkostningskrise. Der er også sket en volumenfremgang på ca. 2 pct., og i alt når omsætningen 16 mia. kr. i 2024.
”Stigningen bekræfter, at forbrugerne vil økologien, og vi vil gerne opfordre dagligvarehandlen og virksomhederne til yderligere at gribe den interesse, så økologien fortsætter den flotte vækst,” siger Carsten Ahrenfeldt.
”Forbrugerne er tilbage, nu mangler vi bare at få det brede økologiske sortiment tilbage på hylderne.”
De økologiske fødevarer, som danskerne køber flest af, er frugt og grønt. Favoritten er de økologiske bananer, som tegner sig for tre pct. af det samlede økologiske detailsalg. Den næststørste økologiske varegrupper er mælk og ost, som udgør 21 pct. af det samlede salg, mens økologisk kød fortsat er en mindre varegruppe, der udgør 0,9 pct.
Kontakter
Carsten AhrenfeldtMarkedschef
Tlf:5215 9107caa@okologi.dkVivienne KallmeyerPressemedarbejder
Tlf:+4525429302vk@okologi.dkBilleder

Om Økologisk Landsforening
I Økologisk Landsforening arbejder vi for en verden, der tænker og handler økologisk – til glæde for mennesker, dyr og vores jord.
Følg pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening
Det er synd og skam, at det ikke går bedre med kostrådene24.2.2026 12:38:55 CET | Pressemeddelelse
Økologisk Landsforenings direktør Rasmus Prehn var fødevareminister, da kostrådene blev lanceret i 2021. Se hans kommentar til ny undersøgelse om kostrådene.
Øko-vækst i danske nærmarkeder lover godt11.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport: Markedet for økologiske fødevarer vokser i Europa – især i Tyskland og andre danske nærmarkeder. Det er godt nyt for danske eksportvirksomheder.
Ny international økologirapport kalder på politisk handling i Danmark10.2.2026 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark har i mange år været verdens førende økologination, men nu har Schweiz overtaget tronen, viser ny rapport. Økologisk Landsforening kalder på handling fra politikerne.
Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach5.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra på tirsdag deltager 23 danske virksomheder på den danske fællesstand på BioFach – verdens største fagmesse for økologiske fødevarer. Det sker med blikkene rettet mod det næste økologiske eksporteventyr.
Tænk på fremtiden fremfor at skuffe danskerne28.1.2026 10:21:01 CET | Pressemeddelelse
Pressekommentar fra Økologisk Landsforening til aftalen om fødevaremomsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum