Vild afslutning på påsken: 27 danskere blev millionærer mandag aften - se her hvor de bor
Hele 27 danskere fik mandag aften en glædelig påskeoverraskelse: De vandt hver 1.000.000 kroner i Danske Spils nye påsketradition, Det Store Påske Lotto – se her, hvor vinderne kommer fra.

En lang række heldige danskere er i dag vågnet op med følelsen af, at de kan gå på vandet…
De blev nemlig mandag aften udtrukket som de første vindere nogensinde i Danske Spils Det Store Påske Lotto, og vinder alle en million skattefri, danske kroner.
De 25 heldige vindere af påskemillionerne fra Det store Påske Lotto er...
4 vindere har spillet med hos en forhandler:
- Dagli’ Brugsen, Vestergade 35, 9681 Ranum
- Dagli’ Brugsen, Toftevej 2, Fynshav, 6440 Augustenborg
- Løvbjerg Vejen, Lindetorvet 2, 6600 Vejen
- Spar Suldrup, Hjedsbækvej 349, 9541 Suldrup.
4 vindere har spillet med via web, og bor:
- På Nordvestsjælland
- I Faaborg-Midtfyn kommune
- På Nordvestsjælland
- I Nordvestjylland.
11 vindere har spillet med via mobil, og bor:
- I Valby
- I Aarhus Vest
- På Vestsjælland
- I Ballerup Kommune
- På Djursland
- På det vestlige Fyn
- I Kbh. NV.
- I Lyngby-Taarbæk kommune
- Nord for Frederiksberg
- I Helsingør Kommune
- I Næstved.
6 vindere har spillet med via deres PLUS-abonnement, og bor:
- På Københavns vestegn
- I Viborg Kommune
- I Herning Kommune
- På Københavns Vestegn
- I det sydvestlige København
- I Gentofte Kommune.
De 2 heldige vindere af den ’sædvanlige’ Millionærchancen:
- Den første vinder har spillet med via mobil, og bor i Vendsyssel
- Den anden vinder har spillet via web, og bor på Lolland.
Mens de mange heldige vindere kan glæde sig over, at de er blevet påskemillionærer, så glæder man sig hos Danske Spil over den gode modtagelse, som Det Store Påske Lotto har fået blandt danskerne.
”Først og fremmest skal der lyde et kæmpestort tillykke til de mange nye påskemillionærer. Vi deler tusindvis af både store og små præmier ud hver eneste uge, men sjældent så mange milliongevinster på så kort tid. Det er en sand fornøjelse at kunne glæde så mange danskere med store gevinster, og vi er også glade for at se, at danskerne har taget så godt imod Det Store Påske Lotto. Vi har gerne villet forny det gode, gamle Lotto, og det synes vi er lykkedes rigtig godt – det er dejligt, at danskerne kan se det hyggelige i lotteriet og har inviteret en ny påsketradition indenfor,” siger Malene Mølgaard, der er adm. direktør i Danske Lotteri Spil, der står bag Lotto.
På lørdag venter en helt almindelig Lotto trækning, som danskerne kender den - og har kendt den siden 1989. Her er der 10 millioner kroner i førstepræmiepuljen.
Lotto vindertal, 21. april
3, 5, 6, 11, 13, 23, 28
Tillægstal, 21. april
34
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Sidste chance for at vinde millioner i Lotto på en mandag21.4.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ved at være sidste chance, hvis man skal være med i Det Store Påske Lotto, Danske Spils nye påsketradition med ekstra 25 x 1.000.000 kroner i præmier – hvilket er Danske Spils største millionchance. Det er desuden kun anden gang i historien, at man kan vinde i Lotto på en mandag.
Hele 12 millioner kroner til tre heldige danskere lørdag aften20.4.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter et knastørt forår faldt regnen endelig over Danmark i weekenden: Tre steder i landet regnede det også med millioner af kroner lørdag aften - 12.000.000 i alt - til tre heldige danskere, der havde spillet Lotto.
Den ikke-så-anonyme-millionær på Lotto: ”Jeg har selv hængt mit foto op nede hos købmanden!”19.4.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I en lille vestjysk by er det bestemt ingen hemmelighed, hvem der for nyligt vandt 1.000.000 i Lotto. ”Det er en lille by, og alle kender hinanden, så folk må godt vide, at det er mig.”
Danske Spil med ny tradition: Vil gøre ekstra 25 danskere til millionærer i påsken16.4.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Lotto skruer helt op for millionchancen i påsken: Med den allerførste udgave af Det Store Påske Lotto uddeler Danske Spil ikke mindre end 25 ekstra præmier á 1.000.000 kroner.
Vandt 1.145.324 kroner i Eurojackpot: ”Ville også have været glad for ’bare’ 45.324!”15.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Nordsjælland er ovenud lykkelig for sin store gevinst i Eurojackpot – men han erkender også, at det store beløb nok kalder mere på fornuft end på fejring…
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum