Ny podcast fra Europabevægelsen: “Europa Uden Forbehold” med Jarl Cordua
23.4.2025 07:00:00 CEST | Europabevægelsen | Pressemeddelelse
Europabevægelsen lancerer ny EU-podcast med kommentator Jarl Cordua som vært.
Podcasten har titlen “Europa Uden Forbehold”, og her stilles der skarpe spørgsmål til EU’s rolle i en verden i forandring.

I podcastserien vil Jarl Cordua dykke ned i EU’s fremtid, i en tid præget af globale spændinger og usikkerhed.
Kan EU stå stærkt uden støtte fra USA? Kan euroen udfordre dollaren? Hvem griber roret i EU fremover? Hvor langt er vi i oprustningen? Og hvad er en fælles europæisk identitet?
Jarl Cordua, vært på podcasten udtaler: "Danmark og EU står i disse år en helt ny situation. Hvilke veje skal vi nu gå, når det kommer til samarbejdet i Europa? Det spørgsmål skal vi og vores gæster i podcasten forsøge at finde gode og klare svar på"
Indsigtsfulde gæster i form af eksperter, politikere og meningsdannere med skarpt indblik i EU, inviteres ind til at analysere den Europa-politiske retning overfor Jarl Cordua.
"Som folkeforankret landsdækkende forening er det en vigtig opgave for os i Europabevægelsen at informere danskerne om, hvilke strømninger i EU, der kan påvirke vores samfund og verdensbillede. Nu mere end nogensinde. Vi er glade for, at en sværvægter som Jarl Cordua har lyst til at være vært, og vi glæder os til igen at kunne stille skarpt og nuancere debatten i podcastformat" siger landsformand for Europabevægelsen Jens-Kristian Lütken.
Podcasten vil foreløbigt bestå af 15 frit tilgængelige afsnit. Første afsnit udkommer torsdag den 24. april på Apple Podcasts og Spotify.
For yderligere information, kontakt Europabevægelsens kommunikationsansvarlige:
Tine Trier
Tlf: 50 92 22 23
Mail: ttr@europabevaegelsen.dk
Formand for Europabevægelsen:
Jens-Kristian Lütken
Telefon: 30 91 98 00
Kontakter
Jens-Kristian LütkenFormandEuropabevægelsen
Tlf:+45 30 91 98 00Jens-Kristian_Lutken@kk.dkMikael FreitagPresseansvarligEuropabevægelsen
Tlf:+ 45 52 66 73 10mfp@europabevaegelsen.dkOm Europabevægelsen
Fælles udfordringer kræver fælles løsninger. Europabevægelsen ønsker et tæt europæisk samarbejde.
Følg pressemeddelelser fra Europabevægelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Europabevægelsen
Europabevægelsen: AfD’s sejr understreger behovet for fælles europæiske løsninger6.9.2026 20:50:00 CEST | Pressemeddelelse
AfD’s valgsejr i Sachsen-Anhalt med Ulrich Siegmund i spidsen er bekymrende for Europa. For Europabevægelsens landsformand Jens-Kristian Lütken understreger resultatet behovet for et europæisk samarbejde, der leverer svar på de problemer, som får vælgerne til at søge mod de nationalistiske partier. ”AfD’s succes kommer jo ikke ud af ingenting. Der ligger en utilfredshed og en bekymring for fremtiden, som vi skal tage alvorligt. Men de udfordringer, der optager vælgerne, bliver kun vanskeligere at håndtere, hvis vi vender hinanden ryggen i Europa. Det gælder migration, og det gælder vores sikkerhed og økonomi. Her har vi brug for hinanden, hvis vi skal skabe holdbare løsninger,” siger Jens-Kristian Lütken. Migration er ifølge landsformanden et tydeligt eksempel på, hvorfor de europæiske lande er nødt til at løse problemerne sammen. "Vi kan kun håndtere migrationen ordentligt, hvis vi samarbejder om Europas ydre grænser, sikrer en fair og velfungerende asylbehandling og tager et fælles a
Dagens delstatsvalg i tyske Sachsen-Anhalt risikerer at bringe pro-russiske kræfter til magten. Heldigvis sidder EU med nøglen til at stoppe den højrepopulistiske fremmarch6.9.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Alt tyder på, at Alternative für Deutschland vinder dagensdelstatsvalg i Sachsen-Anhalt. Selvom der er tale om et valg til en af Tysklands mindste delstater, skal man ikkeundervurdere betydningen. Det kan betyde, at pro-russiske kræfter indtager regeringskontorerne, og det harbetydning for hele Europa. "Det er potentielt en svækkelse af den tyske støtte tilUkraine, hvis AfD kommer til magten, også selvom der er tale om en lille delstat” - lyder det fra Europabevægelsens landsformand Jens-Kristian Lütken. AfD's succes er ifølge Europabevægelsens formand ikkekommet ud af ingenting: ”Det er jo helt legitime bekymringer omkring enimmigration til Tyskland, som visse steder truer sammenhængskraften. Ligeledes er både stigende priserog mangel på fremtidsperspektiver i store dele af det tidligere Østtyskland helt reelle bekymringer, som de etablerede partier har ignoreret. Hvis ikke AfD og dets ligesindede partier skal indtage regeringskontor efterregeringskontor, så kræver det, at EU også tag
Den danske og islandske Europabevægelse efter folkeafstemning: EU kunne have gjort mere30.8.2026 09:22:42 CEST | Pressemeddelelse
Det islandske folk har stemt imod at genoptage EU-optagelsesforhandlinger. Europabevægelsen respekterer naturligvis resultatet, men understreger at den geopolitiske virkelighed ikke ændrer sig med Islands nej.
Islandsk JA ved dagens EU-folkeafstemninger vil styrke Norden29.8.2026 11:18:33 CEST | Pressemeddelelse
I dag går islændingene til folkeafstemning om at genoptage optagelsesforhandlingerne med EU. Ruslands angreb på Ukraine og USA's trusler mod Grønland har fået Island til på ny at søge mod EU. Dagens afstemning er afgørende ikke blot for Island, men for alle de nordiske lande.
10 år efter Brexit: Efter et årti med politisk selvskade og ustabilitet, så bør vi tilbyde briterne en hurtig vej tilbage til EU23.6.2026 05:59:00 CEST | Pressemeddelelse
23. juni 2026 er det ti år siden, briterne til de flestes overraskelse stemte sig ud af EU. Og som et andet Sankthansbål, er såvel politisk stabilitet som økonomisk fremgang i Storbritannien futtet af og forsvundet op i den mørkeblå aftenhimmel.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum