Hele 12 millioner kroner til tre heldige danskere lørdag aften
Efter et knastørt forår faldt regnen endelig over Danmark i weekenden: Tre steder i landet regnede det også med millioner af kroner lørdag aften - 12.000.000 i alt - til tre heldige danskere, der havde spillet Lotto.

Der blev for alvor åbnet for sluserne i weekenden: Vejrguderne sendte masser af regn, mens Danske Spil sendte masser af millioner. Tre danskere var endda så heldige, at de kan gå den nye uge i møde som nyslåede millionærer takket være millionerne fra Lotto og Danske Spil.
Heldigst af alle var en Danske Spil-kunde fra Østsjælland, der havde spillet Lotto via sin mobil: På en af rækkerne var der nemlig syv rigtige vindertal, hvilket gav en kontant og skattefri gevinst på 10.000.000 kroner.
Derudover var der også de sædvanlige to vindere af Millionærchancen, hvor der hver uge fast bliver trukket lod blandt samtlige spillede rækker i Lotto: To rækker bliver trukket ud, og rækkernes ejere modtager hver 1.000.000 kroner.
Den ene af de to heldige vindere kommer fra Nordjylland og har spillet med via sit PLUS abonnement.
Den anden milliongevinst går til ejeren af en kupon, der er købt hos Spar i Agerbæk i det sydvestlige Jylland.
”Det er en fornøjelse at dele gevinster ud til glade danskere, og vi bliver i Danske Spil glade hver eneste gang, der bliver vundet en gevinst i vores lotterier. Også selvom det sker hver evig eneste uge,” siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil, som står bag Lotto og Eurojackpot.
Lotto, vindertal, 19. april.
3, 9, 12, 17, 28, 33, 34
Lotto, tillægstal, 19. april
29
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil ser klokkeklar Thomas Frank-effekt: ”Det er vildt! Han har overhalet Pep!”15.8.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Thomas Frank er tilsyneladende ikke skiftet alene fra Brentford til Tottenham – danske fodboldfans er i historisk stor stil skiftet med ham. Det kan Danske Spil aflæse i tallene.
Danske Spil: ”Historisk dansk dominans i PostNord Danmark Rundt”12.8.2025 10:01:04 CEST | Pressemeddelelse
I dag starter PostNord Danmark Rundt - og eksperterne hos Danske Spil forudser, at danskere fuldstændig vil dominere toppen af klassementet.
Vinder 10 millioner i Lotto – men tropper ALLIGEVEL op på arbejde mandag efter ferien11.8.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Yngre kvinde fra Frederiksberg havde altid joket med, at hun ikke ville møde på arbejde om mandagen, hvis hun vandt den store gevinst. Så vandt hun 10 millioner Lotto…
Vinder over 6 millioner i Eurojackpot – planlægger allerede næste ferie10.8.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Kvinde fra Nordsjælland slutter sommerferien af med at vinde kæmpe gevinst i Eurojackpot, og det giver nye muligheder: ”… men jeg må løbe nu – vi har et møde med rejsebureauet.”
Vandt 1,4 millioner i Eurojackpot kort før jobsamtale - og fik også jobbet!9.8.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig østjyde indledte for nyligt en jobsamtale med ordene: ”Jeg har lige vundet 1,4 millioner” – og kort efter havde han også ’vundet’ sig et nyt job.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum