Rentenedsættelse
Med virkning fra 22. april 2025 nedsættes Nationalbankens foliorente, renten på indskudsbeviser, renten på udlån og diskontoen med 0,25 procentpoint.

Med virkning fra 22. april 2025 nedsættes Nationalbankens foliorente, renten på indskudsbeviser, renten på udlån og diskontoen med 0,25 procentpoint.
Rentenedsættelsen sker som følge af, at Den Europæiske Centralbank, ECB, har sat sin toneangivende pengepolitiske rente, renten på indlånsfaciliteten, ned med 0,25 procentpoint. Dermed holdes det pengepolitiske rentespænd uændret.
Nationalbankens rentesatser er herefter:
Foliorenten: 1,85 procent p.a.
Renten på indskudsbeviser: 1,85 procent p.a.
Udlånsrenten: 2,00 procent p.a.
Diskontoen: 1,85 procent p.a.
Nøgleord
Kontakter
Henvendelse kan rettes til presserådgiver Peter Levring på tlf. 2620 1809 eller PNBL@nationalbanken.dk
Links
Om Nationalbanken
Nationalbanken er Danmarks centralbank. Vores tre overordnede formål er at sørge for stabile priser, sikre og effektive betalinger samt stabilitet i det finansielle system. Igennem de tre arbejdsområder bidrager vi til at sikre Danmark en robust økonomi.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Nationalbank
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Nationalbank
Nye danske mønter med Kong Frederik 10. sendes i cirkulation2.12.2025 10:15:00 CET | Pressemeddelelse
Nationalbanken sender 2. december nye mønter i cirkulation med portræt og symboler, der afspejler den siddende regent H.M. Kong Frederik 10.
Invitation til pressemøde om nye mønter26.11.2025 13:05:31 CET | Presseinvitation
Nationalbanken vil på tirsdag den 2. december løfte sløret for nye mønter med H.M. Kong Frederik 10. Vi inviterer i den forbindelse til pressemøde kl. 10.00 på Langelinie Allé 47, 2100 København Ø.
Usikre tider kræver fokus på robusthed og beredskab25.11.2025 08:35:24 CET | Pressemeddelelse
I en tid med global usikkerhed har den finansielle sektor vist sig robust. Bankernes indtjening er fortsat høj, mens tabene på kunderne er få, viser Nationalbankens halvårlige analyse af den finansielle stabilitet. Det skyldes ikke mindst, at dansk økonomi er solid, og beskæftigelsen fortsat er høj. Dertil har den finansielle regulering efter finanskrisen bidraget til at sikre, at bankerne i dag er væsentligt bedre kapitaliserede end tidligere. Alle kreditinstitutter kan derfor også klare et hårdt recessionsscenarie i Nationalbankens stresstest.
Nationalbankens nye anbefalinger om betalinger i butikker og anden fysisk handel6.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det danske betalingssystem er robust og omfatter flere forskellige betalingsmuligheder, der tilsammen sikrer, at danskerne kan betale, hvis de normale betalingsmuligheder ikke virker i kortere eller længere tid. Nationalbanken offentliggør mandag en analyse, der sætter fokus på, hvordan borgere og erhvervsdrivende i den fysiske handel kan understøtte, at betalinger kan gennemføres, hvis en eller flere betalingsløsninger ikke fungerer. På den baggrund lancerer Nationalbanken opdaterede betalingsanbefalinger til borgerne.
Nationalbanken nedjusterer forventningerne til dansk vækst24.9.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Nationalbanken nedjusterer i en ny prognose forventningerne til væksten i dansk økonomi. Nationalbanken forventer nu, at Danmarks bruttonationalprodukt, BNP, vil vokse med 2 pct. både i år og næste år og 1,7 pct. i 2027. I den seneste prognose fra marts forventede Nationalbanken, at dansk økonomi ville vokse med 3,6 pct. i år, 2,3 pct. næste år og 2 pct. i 2027.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum