Rentenedsættelse
17.4.2025 17:01:44 CEST | Danmarks Nationalbank | Pressemeddelelse
Med virkning fra 22. april 2025 nedsættes Nationalbankens foliorente, renten på indskudsbeviser, renten på udlån og diskontoen med 0,25 procentpoint.

Med virkning fra 22. april 2025 nedsættes Nationalbankens foliorente, renten på indskudsbeviser, renten på udlån og diskontoen med 0,25 procentpoint.
Rentenedsættelsen sker som følge af, at Den Europæiske Centralbank, ECB, har sat sin toneangivende pengepolitiske rente, renten på indlånsfaciliteten, ned med 0,25 procentpoint. Dermed holdes det pengepolitiske rentespænd uændret.
Nationalbankens rentesatser er herefter:
Foliorenten: 1,85 procent p.a.
Renten på indskudsbeviser: 1,85 procent p.a.
Udlånsrenten: 2,00 procent p.a.
Diskontoen: 1,85 procent p.a.
Nøgleord
Kontakter
Henvendelse kan rettes til presserådgiver Peter Levring på tlf. 2620 1809 eller PNBL@nationalbanken.dk
Links
Om Nationalbanken
Nationalbanken er Danmarks centralbank. Vores tre overordnede formål er at sørge for stabile priser, sikre og effektive betalinger samt stabilitet i det finansielle system. Igennem de tre arbejdsområder bidrager vi til at sikre Danmark en robust økonomi.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Nationalbank
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Nationalbank
Nationalbanken åbner for online registrering af sedler, der bliver værdiløse efter 31. maj28.5.2026 08:39:55 CEST | Pressemeddelelse
Nationalbanken åbner for, at borgere digitalt kan registrere krav om indløsning af sedler, der bliver værdiløse efter 31. maj 2026. Det sker for at aflaste de lange køer, særligt i København. Fristen for registrering er fortsat 31. maj.
Globale spændinger og stigende boligpriser dominerer risikobilledet26.5.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den globale økonomi er præget af høj usikkerhed bl.a. på grund af krigen i Mellemøsten og højere energipriser. Samtidig stiger boligpriserne fortsat markant flere steder i landet. Selvom boligkøberne fremstår robuste, er risikobilledet for boligmarkedet skærpet. Det viser Nationalbankens halvårlige analyse af den finansielle stabilitet.
Sidste uge for indlevering af ugyldige sedler: Nationalbanken venter kø og travlhed op til deadline22.5.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Om få dage er det slut. Søndag 31. maj er sidste dag, hvor borgere har ret til at indlevere 1.000-kronesedler og ældre pengesedler til Nationalbankens tre indleveringssteder. Efter denne dato bliver sedlerne værdiløse.
1000-kronesedler og ældre sedler bliver værdiløse om seks uger20.4.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 31. maj 2026 er sidste dag, hvor 1000-kronesedler og ældre sedler kan indløses hos Nationalbankens tre indleveringssteder. Derefter er sedlerne værdiløse.
7-dages offline-kortbetalingsberedskab på plads i dagligvarekæder... og snart også på apotekerne13.4.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Alle voksne danskere, der har et dansk udstedt betalingskort fra Dankort, Mastercard eller Visa kan nu betale med deres fysiske kort eller wallets på mobilen i de fleste landsdækkende dagligvarekæder i mindst en uge, selvom der sker et nedbrud i kortbetalingsinfrastrukturen, eller internettet ikke virker.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum