Nordjyske Viggo løber Danmarks første lufthavnsmaraton den 23. april
Viggo Iversen fra Hanstholm skal løbe Danmarks første maraton i en lufthavn. Det sker onsdag den 23. april kl. 6.30-11.45 i Aarhus Airport.
Viggo fra Nordvestjylland har en gang løbet en maraton rundt om sit hus, og hans drøm er at løbe maraton i en lufthavn. Derfor sendte han sin drøm ind til Drømmeholdet på P3, og Aarhus Airport stod klar til at opfylde drømmen.
Nu skal løbeskoene spændes, og han skal løbe hegnet rundt, igennem terminalen, security, skyloungen med mere i Aarhus Airport sammen med lufthavnens Head of HR, Julie Søndergaard Poulsen, som heldigvis er ultraløber og holder styr på sikkerheden hele vejen rundt. Man må nemlig ikke begå sig i en lufthavn uden ledsager, med mindre man skal ud at flyve.
Det skal Viggo ikke i denne omgang, men vi håber, at han bliver flyvende i sit løb, for P3 Drømmeholdet sender LIVE fra Aarhus Airport kl. 9.00-12.00 og følger Viggos mange kilometer frem mod målstregen.
Kunne det være interessant for jer at følge Viggo, så kontakt venligst kommunikationschef Tina Baungaard.
Kontakter
Tina Baungaard-JensenKommunikationschefAarhus Airport
Tlf:+45 41 28 10 01tbj@aar.dkBilleder

Om Aarhus Airport
Aarhus Airport A/S’ ambition er at være østjydernes foretrukne lufthavn og forbinde Østjylland med populære storbyer og andre attraktive rejsemål. Med afgange til destinationer i hele Europa sigter lufthavnen mod at imødekomme forventningerne hos det jyske erhvervsliv såvel som hos fritidsrejsende i lufthavnens optageområde, der er Jyllands største. Lufthavnen er igennem de seneste år blevet totalmoderniseret og udvidet til dobbelt størrelse.
I april 2024 var Aarhus Airport A/S vært for Europas vigtigste luftfartskonference, Routes Europe, der er en mødeplatformen for luftfartsbranchens beslutningstagere. Aarhus Airport A/S er ejet af Aarhus Kommune, Syddjurs Kommune, Norddjurs Kommune og privatinvestor Staus A/S. Køreturen til Aarhus Airport tager cirka 30 minutter fra Aarhus.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Airport
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Airport
Større SAS-fly mellem Aarhus og København øger trafikken ud i verden25.3.2025 07:08:46 CET | Pressemeddelelse
Flagskibet for SAS’ europæiske flåde, Airbus A320, introduceres nu på ruten mellem Aarhus og København. Det betyder øget trafik til europæiske og internationale destinationer via København med kortere transit.
Pegasus Airlines starter flyvninger til Tyrkiet fra Aarhus Airport27.1.2025 12:31:22 CET | Pressemeddelelse
Europas førende lavprisselskab, Pegasus Airlines, åbner en ny direkte rute mellem Aarhus og Antalya i maj 2025. Det er første gang nogensinde, at flyselskabet har touch down i Østjylland.
Et turbulent 2024 landede som Aarhus Airport’s tredjebedste år3.1.2025 14:54:12 CET | Pressemeddelelse
December måned blev en god slutspurt i Aarhus Airport på et udfordrende år. 16,6 procent flere passagerer rejste gennem lufthavnen i årets sidste måned til sammenligning med december 2023. Det samlede passagertal for 2024 lander på 6 procent færre rejsende end i 2023.
Stor rejseaktivitet i november måned i Aarhus Airport3.12.2024 07:54:53 CET | Pressemeddelelse
Antallet af internationale rejsende i Aarhus Airport steg med 12 procent i november måned i forhold til samme periode i 2023. Ryanair udvidede til tre ugentlige afgange til Malaga, og SAS indsatte større fly på Københavnerruten.
Spanske succesruter fortsætter: Norwegian flyver til tre favoritrejsemål fra Aarhus Airport i 202528.11.2024 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Aarhus Airport er igen med i Norwegians sommerprogram, der går i luften til foråret 2025. Østjyderne kan således flyve direkte fra Aarhus til Alicante, Malaga og Palma de Mallorca med et af Danmarks mest populære flyselskaber.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum