Lyt til et digt og tal om det
Vi fortsætter rækken af digtoplæsninger på Næstved Bibliotek fire tirsdage i maj måned. Første oplæsning er den 6. maj kl. 14.00-14.45.

Kom og lyt til et digt og få en god snak om det, når vi inviterer til digtoplæsning for voksne fire tirsdage i maj måned. Tag en pause og oplev, hvor dejligt det er at få læst højt og lytte sammen med andre.
Der er mange slags digte; korte, lange, nogle, der rimer og andre, der går lige i hjertet. Uanset formen og indholdet kan de give både oplevelser, overraskelser og stof til eftertanke.
Måske minder det dig om noget
– Vi læser et par digte højt hver gang. Vi læser digtene to gange, så de lige kan sætte sig lidt. Efterfølgende taler vi om digtet; hvad der sker, og om det måske minder én om noget. Det er ikke en litterær analyse af digtet, men en god måde til at tale med andre om det. Der er ikke noget rigtigt svar – alt er velkomment, siger kulturformidler Jens Kryger Nielsen, som også står bag bibliotekets novelleoplæsning.
Der er ingen forberedelse. Hvad, der bliver læst og hvem, der læser op, afsløres først på dagen. Bare mød op eller sæt dig og lyt med, hvis du alligevel er på biblioteket.
Vi mødes på Næstved Bibliotek ved den grønne væg bag skønlitteraturen. Det foregår tirsdag den 6. maj, den 13. maj, den 20. maj og den 27. maj kl. 14.00–14.45. Det er gratis at deltage, og du skal ikke melde dig til på forhånd. Vi byder på en kop kaffe.
Nøgleord
Kontakter
Jens Kryger NielsenBibliotekar
Tlf:55884136jknie@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:5588 4021leols@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Introduktion til Lone Hørslevs forfatterskab28.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 17. juni kl. 16.00-17.00 byder Næstved Bibliotek indenfor til en introduktion til Lone Hørslevs forfatterskab.
Få hjælp til lyd- og ebogstjenesten eReolen på Glumsø Bibliotek27.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Har du lyst til at låne lydbøger eller elektroniske bøger gennem biblioteket? Så kom forbi Glumsø Bibliotek torsdag d. 12. juni kl. 14:00-15:00.
Baby-bogklub for de 0-1-årige26.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Få tips og trick til dit barns første bog. Vi skal lytte, lege og sætte lyd på både ord og fortællinger.
Sommerbogen 202523.5.2025 12:44:03 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek og Borgerservice inviterer alle børn i alderen 6-15 år til at deltage i Danmarks største læsekampagne. Det foregår i perioden den 13. juni til den 16. august, og i år har forældre også mulighed for at deltage.
Spændende foredrag i Glumsø om at rejse jorden rundt20.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Få inspiration til dit næste eventyr, når Glumsø Bibliotek og Glumsø Biograf torsdag d. 5. juni kl. 19:00-21:00 inviterer til foredrag i biografsalen. Her fortæller antropolog og professionel eventyrer Nicolai Bangsgaard om sin forbløffende ekspedition jorden rundt på cykel, løbehjul og til fods.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum