Lyt til et digt og tal om det
Vi fortsætter rækken af digtoplæsninger på Næstved Bibliotek fire tirsdage i maj måned. Første oplæsning er den 6. maj kl. 14.00-14.45.

Kom og lyt til et digt og få en god snak om det, når vi inviterer til digtoplæsning for voksne fire tirsdage i maj måned. Tag en pause og oplev, hvor dejligt det er at få læst højt og lytte sammen med andre.
Der er mange slags digte; korte, lange, nogle, der rimer og andre, der går lige i hjertet. Uanset formen og indholdet kan de give både oplevelser, overraskelser og stof til eftertanke.
Måske minder det dig om noget
– Vi læser et par digte højt hver gang. Vi læser digtene to gange, så de lige kan sætte sig lidt. Efterfølgende taler vi om digtet; hvad der sker, og om det måske minder én om noget. Det er ikke en litterær analyse af digtet, men en god måde til at tale med andre om det. Der er ikke noget rigtigt svar – alt er velkomment, siger kulturformidler Jens Kryger Nielsen, som også står bag bibliotekets novelleoplæsning.
Der er ingen forberedelse. Hvad, der bliver læst og hvem, der læser op, afsløres først på dagen. Bare mød op eller sæt dig og lyt med, hvis du alligevel er på biblioteket.
Vi mødes på Næstved Bibliotek ved den grønne væg bag skønlitteraturen. Det foregår tirsdag den 6. maj, den 13. maj, den 20. maj og den 27. maj kl. 14.00–14.45. Det er gratis at deltage, og du skal ikke melde dig til på forhånd. Vi byder på en kop kaffe.
Nøgleord
Kontakter
Jens Kryger NielsenBibliotekar
Tlf:55884136jknie@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:5588 4021leols@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skumringstime17.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I november når året går på hæld, og efterårsmørket sænker sig, inviterer Foreningen Norden og Næstved Bibliotek - traditionen tro - indenfor til Skumringstime på Næstved Bibliotek. Det sker mandag den 10. november kl. 19.00-21.00.
Foredrag på biblioteket: gamingkulturen blandt børn og unge16.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Er du forælder til eller tæt på et barn eller en ung, der bruger mange timer på computerspil? Kunne du tænke dig at blive klogere på gaming-kulturens både positive og mere negative sider? Hvis ja, kan du opleve et spændende foredrag om netop dette på Næstved Bibliotek mandag d. 3. november kl. 19:00-20:30.
DR Romanprisen 202615.10.2025 11:43:01 CEST | Pressemeddelelse
Vær med til at vælge årets bedste danske roman, når Næstved Bibliotek inviterer til årets DR Romanklub. Vi mødes seks gange i perioden december til maj. Første møde er tirsdag den 9. december kl. 19.00-20.30.
“Får jeg nogensinde sex igen?” - forfatterforedrag med Sofie Hagen7.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Får jeg nogensinde sex igen? Sådan spørger Sofie Hagen i sin nyeste bog. Du kan høre om tankerne bag denne på Næstved Bibliotek torsdag d. 23. oktober kl. 19:00 - 21:00
Foredrag på biblioteket: techgiganternes magt over vores infrastruktur6.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheder som Google og Meta har en enorm magt over vores digitale liv. Men hvad kan - og skal - vi egentlig gøre ved det? Det fortæller Signe Ravn-Højgaard, medstifter og direktør i Tænketanken Digital Infrastruktur, om i et gratis foredrag på Næstved Bibliotek.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum