PTC styrker sit ALM-fokus med Codebeamer 3.0 og opkøb af IncQuery for yderligere systemteknisk ekspertise

Del
  • PTC lancerer ny ALM-teknologi med Codebeamer 3.0
  • PTC køber IncQuery Group - eksperter inden for systemudvikling, udvikling og rådgivning
  • PTC styrker sit fokus på design og produktudvikling samt ALM- og PLM-integration
  • PTC forbedrer kundesupport

PTC (NASDAQ: PTC) lancerer Codebeamer® 3.0, en Application Lifecycle Management (ALM)-løsning og brancheførende software, der gør det muligt for organisationer at udvikle produkter hurtigere, mere bæredygtigt og med højere kvalitet samtidig med, at de sikrer overholdelse af gældende lovgivning.

Codebeamer 3.0 tilbyder en moderne forgreningstilgang og skalerede arbejdsopsætninger, som forenkler samarbejdet mellem teams og giver mulighed for en reduktion i den samlede udviklingstid. Teams kan nemt genbruge produktspecifikationer og testcases for flere produkter og produktvarianter, hvilket fører til mere effektive processer med færre fejl.

En dedikeret bæredygtighedsskabelon fremmer miljøvenlig produktudvikling ved at reducere behovet for fysiske prototyper og giver teams vejledning i, hvordan man implementerer bæredygtig udviklingspraksis.

Codebeamer 3.0 giver også fuld sporbarhed mellem produkter og produktlinjer, hvilket er særligt vigtigt for udviklingen i regulerede industrier som bilindustrien, rumfart og medicinsk teknologi.

PTC købte for nylig InQuery Group for yderligere at udvide sit tilbud og sin ekspertise inden for ALM. InQuery har base i Ungarn og afdelinger i Østrig og USA og tilbyder eksperttjenester inden for ALM, systemudvikling og rådgivning til kendte globale produktproducenter.

IncQuery Group bidrager til at forenkle produktudviklingsprocessen ved at forbinde systemer til hardware- og softwareudvikling. Dette giver mulighed for forbedret samarbejde mellem udviklingsteams og mere effektiv styring af produktdata.

- At transformere design- og produktudviklingsprocesser er en topprioritet for vores kunder. Det gør det muligt for dem at udvikle deres produkter hurtigere og med højere kvalitet, samtidig med at de opfylder lovkrav såvel som bæredygtighedskrav, siger Neil Barua, administrerende direktør for PTC.

- Med lanceringen af Codebeamer 3.0 og opkøbet af IncQuery Group styrker vi vores fokus på design og produktudvikling. Det gør det også muligt for os at fremskynde integrationen af vores ALM- og PLM-portefølje og tilbyde bedre support til vores kunder, tilføjer han.

Gennem opkøbet af IncQuery Group styrker PTC sit ALM-fokus og udvider yderligere sin ekspertise og support til sine kunder inden for områderne ALM, systemteknik og PLM.

Lær mere om Codebeamer 3.0 og Codebeamer AI i dette blogindlæg af Christoph Bräuchle, General Manager, Application Lifecycle Management, PTC.

Om PTC
PTC (NASDAQ: PTC) er en global softwarevirksomhed, der gør det muligt for industri- og produktionsvirksomheder at digitalisere den måde de designer, bygger og vedligeholder fysiske produkter, som verden er afhængig af. PTC har hovedkontor i Boston, Massachusetts, og har over 7.000 ansatte og mere end 30.000 kunder verden over. Besøg www.ptc.com for mere information.

PTC, Codebeamer og PTC-logoet er varemærker eller registrerede varemærker tilhørende PTC Inc. og/eller dets tilknyttede selskaber i USA og andre lande.

Kontakter

Libby FinkSenior Director, International Communication

jfink@ptc.com

Følg pressemeddelelser fra PTC

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra PTC

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye