Et af Danmarks største party bands er tilbage. Hej Matematik genopstår med store koncerter i 2026 og med en klar agenda
HEJ MATEMATIK - DER ER ENDELIG PARTY I PROVINSEN IGEN!

Et af Danmarks største party bands er tilbage. Hej Matematik genopstår med store koncerter i 2026 og med en klar agenda
📍 K.B. HALLEN, KØBENHAVN: FREDAG 13. MARTS 2026
📍 AKKC, AALBORG: TORSDAG 19. MARTS 2026
📍 ACC, AARHUS: FREDAG 20. MARTS 2026
Det officielle billetsalg starter fredag 25. april kl. 10.
”I en splittet tid vender vi tilbage for at samle. Som en trojansk hest, midt i en verden af diktatorisk vanvid og storpolitisk kaos, går vi ind på scenen og får danskerne til at klappe i takt i kærlighedens, festens og mangfoldighedens tegn”.
Søren og Nicolaj Rasted er atter klar til at iføre sig deres ikoniske sort-hvide jakkesæt, for at skrue op for fællesskabsfølelsen og løsne slipseknuden, der strammer om hverdagen og verdensfreden, med kæmpehits, båthorn og duoens altid eksplosive liveshow i større rammer end nogensinde.
Det sker, når Hej Matematik gæster K.B. Hallen i København, Aalborg Kongres Center og Aarhus Congress Center i marts måned 2026.
De brød igennem tilbage i slutningen af 00’erne med et udtryk lige så firskårent som en Kraftwerk-vinyl tilsat en befriende underspillet selvironi og humor, der smittede af på publikum og fans i hele landet. Debutalbummet, ’Vi Burde Ses Noget Mere’, gik Platin med singler som ’Gymnastik’, ’Centerpubben’ og selvfølgelig dobbelt-platin-hittet, ’Walkmand’, mens det andet album, ’Alt Går Op i 6’, blev en lige så stor succes ført an af det efterhånden legendariske fest-anthem, ’Party i Provinsen’.
Liveanmelderne kaldte dem ”Verdens bedste Matematik-time”, mens Hej Matematik indtog nogle af landets største scener og nærmest blev husorkester under bøgen på Smukfest, som de bl.a. gæstede fem år i streg.
I efteråret 2024, stod onkel og nevø så endelig sammen på scenen igen - for første gang i næsten 10 år - da Hej Matematik overraskede Aquas publikum i Royal Arena og genantændte med ét en fest, der aldrig er til at regne ud.
BILLETINFO:
• Billetpriser/gebyr/billetudbyder:
- K.B. Hallen: PLU (stå) 450 (40) kr. / PL1 (sidde) 550 (40) kr. / Billetlugen.dk
- AKKC, Aalborg og ACC, Aarhus: PLU 400 + 45 kr. / Ticketmaster.dk
- Dertil lægges et ordregebyr på 10 kr. per transaktion.
• Det officielle billetsalg starter fredag 25. april kl. 10.00 via livenation.dk
• Mastercard giver dig særlig adgang til presale billetter. Mastercard presale starter onsdag 23. april kl. 10.00 og slutter fredag 25. april kl. 09.00. Tjek priceless.com/music for detaljer.
• Live Nation presale starter torsdag 24. april kl. 10.00 for Live Nation nyhedsbrevsmodtagere og på livenation.dk
• Begrænsning på 8 billetter per køb.
Nøgleord
Kontakter
Heidi DegnPR ManagerLive Nation
heidi@livenation.dkBilleder

Links
Følg pressemeddelelser fra Live Nation Denmark ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Live Nation Denmark ApS
Better Lovers i Pumpehuset 202514.4.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Oplev Better Lovers når de indtager scenen i Pumpehuset den 3. oktober 2025!
Mac Ayres indtager scenen i DR Studie 2 i 2025!9.4.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Oplev Mac Ayres, når han indtager scenen i DR Koncerthuset, Studie 2 den 27. september 2025!
Jessie Reyez annoncerer ‘Paid In Memories Tour’ i Nordamerika, Europa og Storbritannien8.4.2025 17:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Jessie Reyes: Paid In Memories Tour Store VEGA, København Torsdag d. 25. september 2025
Meddelelse fra Simon Kvamm:8.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kære venner KIRKETOUR - DONATION - FOLKEKIRKENS NØDJHÆLP For halvanden måned siden annoncerede jeg min første kirketour ALLE SANGENE. Og føj for fanden, hvor gik det stærkt med billetsalget. Samtlige 12.200 billetter blev solgt på få timer. Det er virkelig overvældende. At modtage så meget god energi, har givet mig lyst til at sende noget videre, så jeg har doneret en del af billetindtægterne til Folkekirkens Nødhjælp. I en tid hvor magthaverne, med den amerikanske regering i front, vælger at spare voldsomt på nødhjælpen til verdens svageste, får jeg trang til at bidrage. Det føles logisk for mig, at en del af indtægterne fra touren rundt i kirkerne ryger i kirkebøssen. Jeg bilder mig ikke ind at det ændrer noget grundlæggende ved verdensbalancen, men jeg tænker godt det kan gøre en lille, reel forskel at sende en halv million kroner i retning af de mennesker i nød, der rammes hårdest af de dramatiske nedskæringer. Man kan man læse mere om, hvad pengene helt konkret går til HER. ALLE S
Blackbriar i Pumpehuset 2025!7.4.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Oplev det hollandske band Blackbriar, når de indtager scenen i Pumpehuset den 12. november 2025!
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum