Fugerne skal udskiftes på motorvejsbro i Nørresundby
15.4.2025 09:30:00 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Tirsdag 22. april og cirka en måned frem udfører Vejdirektoratet vejarbejde på Nørresundbygrenen på E45 i Nørresundby. Trafikanter i nordgående retning vil i perioden blive ledt ud på en mindre omkørselsrute.

Der skal udskiftes fuger og lejer på Nørresundbygrenen – den motorvejsbro på E45, som trafikanter benytter for at køre ind mod Nørresundby i Aalborg. Arbejdet er nødvendigt, da de nuværende fuger og lejer er nedslidte og skal udskiftes for at sikre broens levetid
Vedligeholdelsesarbejdet går i gang tirsdag 22. april og forventes at vare cirka en måned. Hvis alt går planmæssigt, er opgaven afsluttet mandag 19. maj. Da arbejdet er vejrafhængigt, kan der dog opstå forsinkelser på grund af vejret.
Frakørsel 22 mod Nørresundby C vil være spærret i hele perioden. Trafikanter i nordgående retning ledes derfor via frakørsel 21 Nørresundby.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte medføre for trafikanterne.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Per ThorsagerProjektlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 25 98pbth@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:33 38 10 43Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
3. Limfjordsforbindelse: Vejdirektoratet søger entreprenører til etablering af erstatningsnatur11.2.2026 12:29:53 CET | Pressemeddelelse
I forbindelse med anlæg af den 3. Limfjordsforbindelse skal der etableres omkring 120 hektar erstatningsnatur. Vejdirektoratet leder derfor efter entreprenører med ekspertise og erfaring inden for erstatningsnatur.
E45 spærres periodevis ved Horsens V <56a>6.2.2026 11:26:27 CET | Pressemeddelelse
Østjyske Motorvej spærres skiftevis i nord- og sydgående retning under Silkeborgvej ved Horsens V <56a> fra 16.-20. februar i aften- og nattetimerne. Trafikanterne bliver ledt over Silkeborgvej via fra- og tilkørselsramperne.
Spærring af Hønnerupvej forlænges til marts6.2.2026 09:58:39 CET | Pressemeddelelse
En uventet kold start på året har medført, at udbedringsarbejdet på ny bro ved Hønnerupvej er blevet forsinket.
E45 totalspærres i 16 timer ved Horsens på grund af bronedrivning den 21. og 22. februar5.2.2026 14:05:41 CET | Pressemeddelelse
I forbindelse med udbygningen af E45 Østjyske Motorvej fra fire til seks spor, skal den gamle bro på Rådvedvej over motorvejen mellem Horsens V <56a> og Horsens N <55> rives ned. Det giver omkørsler og forlænget rejsetid for trafikanterne på motorvejen og i lokalområdet imens.
Vejdirektoratet sender milliardprojekter i udbud3.2.2026 09:55:56 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag den 3. marts samler Vejdirektoratet landets entreprenører i Middelfart, hvor kommende milliardinvesteringer i dansk infrastruktur bliver præsenteret – fra store motorvejsprojekter til lokale cykelstier og støjskærme.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum