DI: Nationalt Risikobillede viser behov for stærkere offentlig-privat samarbejde
Den netop offentliggjorte rapport Nationalt Risikobillede 2025 fra Styrelsen for Samfundssikkerhed tegner et alvorligt billede af de trusler, Danmark står overfor – fra hybride angreb og cybertrusler til forstyrrelser i forsyningskæder og klimakatastrofer. Dansk Industri (DI) understreger, at det kræver et tættere samarbejde mellem myndigheder og erhvervsliv, hvis Danmark skal være ordentligt rustet til fremtidens kriser.

- Rapporten er et nødvendigt wake-up call. Trusselsbilledet er ikke bare noget, der foregår i internationale nyheder – det rammer danske virksomheder, vores forsyningssikkerhed og hele samfundets sammenhængskraft. Derfor opfordrer vi alle virksomheder til at lave risiko- og sårbarhedsvurdering og beredskabsplan, siger Morten Høyer, politisk direktør i Dansk Industri.
DI ser med stor alvor på de dele af rapporten, der peger på stigende hybrid krigsførelse – herunder cyberangreb og misinformation – som konkrete trusler mod dansk infrastruktur og borgernes tillid.
- Vi er bekymrede over, at vores kritiske infrastruktur – både fysisk og digital – i stigende grad bliver mål for statslige aktører. Derfor skal både virksomheder og myndigheder investere mere i robusthed og modstandsdygtighed, og det skal ske i fællesskab, fastslår Morten Høyer.
Rapporten nævner også energimangel og afhængighed af udenlandske forsyningskæder som et voksende problem. Det er ifølge DI et tydeligt tegn på, at Danmark skal styrke både energiinfrastruktur og evnen til at producere kritiske komponenter og teknologier indenlands.
- Vi skal sikre, at vi har adgang til de nødvendige råvarer og teknologi – også i en krisesituation. Det kræver både investeringer, innovation og et stærkere EU-samarbejde, siger Morten Høyer.
DI opfordrer i lyset af rapporten til, at virksomheder i endnu højere grad inddrages i den nationale beredskabsplanlægning. Ifølge DI er erhvervslivets rolle central – både som leverandør af kritiske funktioner og som medspiller i krisehåndtering.
- Beredskab er ikke kun noget, der sker i uniform. Det sker også i virksomhedernes produktionslinjer, datacentre og forsyningsruter. Derfor opfordrer vi myndighederne til at udgive deres risikovurderinger hyppigere, så virksomhederne kan bruge dem i deres egne risiko- og sårbarhedsanalyser – og dermed være langt bedre forberedt i en krisesituation, afslutter Morten Høyer.
FAKTABOKS: Nationalt Risikobillede 2025 i hovedpunkter
- Danmark står over for det mest alvorlige risiko- og trusselsbillede siden Anden Verdenskrig.
- Tre nye fokusområder i rapporten: hybride trusler, energimangel og klimaforandringer.
- Hybride angreb som sabotage, misinformation og cyberangreb forventes at stige.
- Forstyrrelser i globale forsyningskæder kan ramme kritiske funktioner og virksomheder.
- Energisikkerhed er udfordret – både af internationale konflikter og den grønne omstilling.
- Klimaforandringer medfører hyppigere hedebølger, tørke og oversvømmelser.
- Rapporten anbefaler tværsektorielt samarbejde og løbende risikovurdering.
DI har sammen med Beredskabsstyrelsen udviklet værktøjer til virksomhedernes arbejde med robusthed. Læs mere her: www.di.dk/beredskab
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Frihandelsaftale med Sydamerika på plads – historisk sejr til EU9.1.2026 12:53:07 CET | Pressemeddelelse
I en tid, hvor toldmure bygges op, rev EU i dag en afgørende toldmur ned. EU viser handlekraft og skaber frihandel, mens andre dele af verden lukker sig om sig selv. Mercosur-aftalen om frihandel mellem EU og fire sydamerikanske lande skaber et nyt marked for dansk erhvervsliv på 300 mio. sydamerikanske forbrugere.
Sandahl om nytårstale: Selv i et valgår gælder det om være ansvarlige i usikre tider1.1.2026 18:57:29 CET | Pressemeddelelse
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale bliver af Danmarks største erhvervsorganisation set som en tydelig indikation på, at 2026 er et valgår. DI efterlyser klare og modige ambitioner for at sikre fremtidens velstand. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen udtaler:
Danmark blandt verdens førende på patenter – løfter eksporten med 105 mia. kr. om året23.12.2025 08:26:19 CET | Pressemeddelelse
Danmark er blandt verdens ti førende lande målt på patentaktivitet i forhold til BNP. Det fremgår af den årlige opgørelse fra den globale organisation for rettigheder og varemærker, ”World Intellectual Property Organization” (WIPO). Nu viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), baseret på registerdata fra Danmarks Statistik, at virksomhedernes investeringer i såkaldte immaterielle rettigheder, der omfatter patenter, varemærker og designs, løfter Danmarks eksport med hele 105 mia. kr. om året, hvor særligt en række af de største danske industrivirksomheder skiller sig positivt ud.
DI: Julehandlen topper i dag20.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver travlt i landets handelsgader og shoppingcentre i dag. Hver femte dansker køber nemlig først de sidste julegaver i denne weekend, viser DI-prognose.
DI: Danmark har brug for en ambitiøs cyberstrategi18.12.2025 13:11:40 CET | Pressemeddelelse
I dag startede de politiske forhandlinger om en ny national cyberstrategi, som bliver afgørende for Danmarks evne til at modstå hybride trusler i fremtiden. Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), efterlyser en ambitiøs strategi, der medfører et gearskifte i samarbejdet mellem det offentlige og private.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum