DI: Nationalt Risikobillede viser behov for stærkere offentlig-privat samarbejde
Den netop offentliggjorte rapport Nationalt Risikobillede 2025 fra Styrelsen for Samfundssikkerhed tegner et alvorligt billede af de trusler, Danmark står overfor – fra hybride angreb og cybertrusler til forstyrrelser i forsyningskæder og klimakatastrofer. Dansk Industri (DI) understreger, at det kræver et tættere samarbejde mellem myndigheder og erhvervsliv, hvis Danmark skal være ordentligt rustet til fremtidens kriser.

- Rapporten er et nødvendigt wake-up call. Trusselsbilledet er ikke bare noget, der foregår i internationale nyheder – det rammer danske virksomheder, vores forsyningssikkerhed og hele samfundets sammenhængskraft. Derfor opfordrer vi alle virksomheder til at lave risiko- og sårbarhedsvurdering og beredskabsplan, siger Morten Høyer, politisk direktør i Dansk Industri.
DI ser med stor alvor på de dele af rapporten, der peger på stigende hybrid krigsførelse – herunder cyberangreb og misinformation – som konkrete trusler mod dansk infrastruktur og borgernes tillid.
- Vi er bekymrede over, at vores kritiske infrastruktur – både fysisk og digital – i stigende grad bliver mål for statslige aktører. Derfor skal både virksomheder og myndigheder investere mere i robusthed og modstandsdygtighed, og det skal ske i fællesskab, fastslår Morten Høyer.
Rapporten nævner også energimangel og afhængighed af udenlandske forsyningskæder som et voksende problem. Det er ifølge DI et tydeligt tegn på, at Danmark skal styrke både energiinfrastruktur og evnen til at producere kritiske komponenter og teknologier indenlands.
- Vi skal sikre, at vi har adgang til de nødvendige råvarer og teknologi – også i en krisesituation. Det kræver både investeringer, innovation og et stærkere EU-samarbejde, siger Morten Høyer.
DI opfordrer i lyset af rapporten til, at virksomheder i endnu højere grad inddrages i den nationale beredskabsplanlægning. Ifølge DI er erhvervslivets rolle central – både som leverandør af kritiske funktioner og som medspiller i krisehåndtering.
- Beredskab er ikke kun noget, der sker i uniform. Det sker også i virksomhedernes produktionslinjer, datacentre og forsyningsruter. Derfor opfordrer vi myndighederne til at udgive deres risikovurderinger hyppigere, så virksomhederne kan bruge dem i deres egne risiko- og sårbarhedsanalyser – og dermed være langt bedre forberedt i en krisesituation, afslutter Morten Høyer.
FAKTABOKS: Nationalt Risikobillede 2025 i hovedpunkter
- Danmark står over for det mest alvorlige risiko- og trusselsbillede siden Anden Verdenskrig.
- Tre nye fokusområder i rapporten: hybride trusler, energimangel og klimaforandringer.
- Hybride angreb som sabotage, misinformation og cyberangreb forventes at stige.
- Forstyrrelser i globale forsyningskæder kan ramme kritiske funktioner og virksomheder.
- Energisikkerhed er udfordret – både af internationale konflikter og den grønne omstilling.
- Klimaforandringer medfører hyppigere hedebølger, tørke og oversvømmelser.
- Rapporten anbefaler tværsektorielt samarbejde og løbende risikovurdering.
DI har sammen med Beredskabsstyrelsen udviklet værktøjer til virksomhedernes arbejde med robusthed. Læs mere her: www.di.dk/beredskab
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
EU-parlamentet tager langt om længe vigtigt skridt for at få Europa ud af regel-sumpen13.10.2025 17:07:52 CEST | Pressemeddelelse
Efter svære forhandlinger er politiske grupper i EU-parlamentet endelig nået frem til en aftale over midten om forsimpling af bæredygtighedsrapportering.
Ny chef for DI Ledelsesudvikling skal styrke fokus på ledelse i en tid med store forandringer10.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Christine Molgaard Cleemann tiltræder som ny leder for DI Ledelsesudvikling den 15. november. Hun skal stå i spidsen for arbejdet med at udvikle DI’s tilbud til ledere i medlemsvirksomhederne og styrke samtalen om ledelse i Danmark.
Ny chef for DI Vand skal samle branchen og styrke dansk eksport8.10.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lisa Marie Dalsgaard Gerschefski bliver ny chef for DI Vand. Hun skal samle branchen på tværs og styrke Danmarks position som global frontløber inden for vandteknologi.
Danske forsvarsvirksomheder på fremstød i Kiev8.10.2025 08:55:25 CEST | Pressemeddelelse
Vi befinder os på et yderst kritisk tidspunkt i Europas historie – derfor ønsker Danmark og danske forsvarsvirksomheder at spille en afgørende rolle i samarbejde med Ukraines forsvarsindustri. I denne uge har 30 danske forsvarsvirksomheder været på erhvervsfremstød i Kiev arrangeret af blandt andre Erhvervsministeriet og Dansk Industri (DI).
Kulturnatten i Industriens Hus: Oplev en verden af energi7.10.2025 14:11:28 CEST | Pressemeddelelse
Mød Motor Mille, få citroner til at lyse og spil klaver med bananer. Kulturnatten i Industriens Hus bliver en rejse ind i energiens univers, hvor leg, læring, smagsoplevelser og store visioner for fremtiden går hånd i hånd.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum