Flere danskere forsikrer sig mod blæsevejr
12.4.2025 10:00:00 CEST | Alm. Brand Forsikring A/S | Pressemeddelelse
De seneste års ekstreme vejrhændelser har fået flere danskere til at tage ekstra forholdsregler for at beskytte deres bolig. Nye tal fra forsikringsselskabet Alm. Brand viser, at antallet af kunder, der har købt en blæsevejrsforsikring, er steget kraftigt fra 2021 til 2025.

De seneste år har budt på stadigt mere voldsomt vejr, og det afspejler sig i danskernes forsikringsvalg. De seneste tal fra forsikringsselskabet Alm. Brand viser, at markant flere kunder har udvidet deres forsikring til også at dække skader forårsaget af kraftig blæst.
Fra 2021 til 2025 er andelen af Alm. Brands kunder, der har købt en blæsevejrsforsikring steget med 57 pct.
”Klimaet optager danskerne langt mere end tidligere, og især boligejere er blevet mere opmærksomme på, hvordan deres bolig er forsikret. Mange oplever, at deres eksisterende husforsikring ikke dækker alle typer stormskader, og derfor vælger de at tegne en blæsevejrs-forsikring for at være bedre dækket, hvis uheldet er ude,” siger Jan Graversgaard, direktør for Bygning og indbo i Alm. Brand og fortsætter:
”Det er positivt, at flere danskere nu er bevidste om, hvordan klimaet kan påvirke deres bolig, og hos Alm. Brand oplever vi en markant vækst i kunder, der aktivt vælger ekstra dækning som blæsevejr- og udvidet vandforsikring for at beskytte sig ekstra mod klimarelaterede skader.”
En husforsikring dækker som udgangspunkt først stormskader, når vinden er på 17,2 meter i sekundet – som svarer til storm. Det betyder, at skader som følge af kraftig blæst i mange tilfælde ikke er dækket.
”Mange danskere er ikke klar over, at en almindelig husforsikring først dækker ved stormstyrke. Men kraftig blæst under den grænse kan også forårsage betydelige skader,” siger Jan Graversgaard.
Ud over en forsikringsdækning er der flere måder at forebygge blæse- og stormskader på. Ved at sikre at tagsten og tagrender er i god stand, at løse genstande i haven er fastgjort, og at træer tæt på boligen er beskåret, kan boligejere reducere risikoen for skader ved kraftig blæst.
”Vi hjælper hvert år rigtig mange boligejere, når de har klimarelaterede skader på deres hus. Derfor er det også positivt, at vi ser flere af vores kunder, tager vejrudfordringerne alvorligt og investerer mere i forebyggelse. Det er langt nemmere at være på forkant og forebygge end at gøre noget på bagkant,” siger Jan Graversgaard.
Foruden den markante stigning i blæsevejrsforsikringer, ser Alm. Brand også en stor stigning i antallet af kunder, der ønsker bedre dækning mod vandskader. Siden 2021 er kunder med en udvidet vandforsikring steget med 28 pct.
Kontakter
Mikkel Luplau SchmidtPressechefAlm. Brand Group
Tlf:35473501abmilp@almbrand.dkAlm. Brand Forsikring
Alm. Brand Forsikring er en dansk finansiel koncern grundlagt i 1792. I dag driver vi virksomhed inden for forsikring som en del af Alm. Brand Group og dækker sammen med vores samarbejdspartnere alle finansielle behov hos vores kunder.
Se Alm. Brand Groups nyhedsrum
Følg pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Alm. Brand: Voldsom regn rammer flere kommuner end tidligere23.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Voldsom regn rammer i dag flere kommuner end tidligere. Det viser en analyse fra Alm. Brand baseret på data fra Forsikringsvejret. Selvom antallet af dage med mindst 40 mm regn kun er steget fra 171 til 181 mellem perioderne 2014-2019 og 2020-2025, er antallet af registreringer af voldsom regn på tværs af kommuner steget med 27 pct. fra 957 til 1.212.
Alm. Brand advarer: Høsten sender arbejdsulykker i vejret11.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
August er årets mest risikofyldte måned for ansatte i landbruget. Alm. Brands skadestatistik viser, at selskabets landbrugskunder anmelder omkring 10 pct. flere arbejdsulykker i august end i årets øvrige måneder. Derfor opfordrer forsikringsselskabet landmænd og medarbejdere til at have ekstra fokus på sikkerheden, når høsten går ind i sin travleste fase.
Alm. Brand gør festivaloplevelsen tryggere på Smukfest5.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De fleste festivalgæster kommer hjem med gode minder. Med et nyt pilotinitiativ vil forsikringsselskabet Alm. Brand gøre det endnu lettere at undgå de få oplevelser, der kan overskygge festivalen. Derfor uddeler selskabet 2.500 hængelåse til gæster på Smukfest og deler samtidig her en række enkle råd om, hvordan man passer bedst på sine ejendele.
Alm. Brand: Danskere slap nådigt gennem uvejret i Norditalien16.7.2026 12:52:08 CEST | Pressemeddelelse
Trods kraftig regn, hagl og lokale oversvømmelser har ingen danskere indtil videre haft brug for akut hjælp. Feriegæster i de berørte områder tog varslerne alvorligt og beskyttede blandt andet biler og campingvogne med madrasser og tæpper.
Flest lynskader i Sønderjylland efter weekendens voldsomme uvejr29.6.2026 15:16:15 CEST | Pressemeddelelse
Efter en weekend med rekordhøje temperaturer og kraftige tordenbyger har Alm. Brand modtaget omkring 100 anmeldelser om skader forårsaget af lynnedslag. Omkring halvdelen kommer fra Sønderborg Kommune, som dermed er det område, der er hårdest ramt efter weekendens uvejr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum