Flere børn skal på banen: Nyt træningskoncept sætter legen i centrum
10.4.2025 11:06:56 CEST | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse
Børn skal lege, når de træner. Det giver trivsel og skaber sociale bånd. Aalborg Universitet har i samarbejde med LykkeLiga udviklet et træningskoncept, der gør legen til en del af håndboldtræningen.

Børn skal lege. De skal bevæge sig. Og gerne på samme tid. Det blev der sat streg under med offentliggørelsen af Trivselskommissionens anbefalinger.
Men der er brug for at gå nye veje for at skabe stærke fællesskaber for børn. En af måderne er gennem legende træning. Det ved lektor Niels Nygaard Rossing fra Institut for Medicin og Sundhedsteknologi på Aalborg Universitet.
Han forsker i børn og unges leg - herunder muligheder og begrænsninger, når de skal deltage i idræt. Sammen med kolleger og cheftrænere fra LykkeLiga har han udviklet LykkeLeg – et træningskoncept, der bruger leg som et redskab til at fremme motivation, glæde og idrætsdeltagelse blandt børn og unge.
Her er håndboldtræningen indarbejdet i fortællinger om dyrene i zoo, Stjerneland, Spilleland eller som en del af ”Mysteriet om den stjålne pokal”. Det er den samme træning som før. Bare sat ind i en ramme af leg. Og det gør en forskel, forklarer Niels Nygaard Rossing:
"Når børn leger, udvikler de ikke blot deres motoriske evner, men også hukommelse, kreativitet og sociale kompetencer. De lærer at samarbejde, løse problemer og skabe relationer. Samtidig kan en legende tilgang skabe en positiv atmosfære i hallen, hvor flere får lyst til at deltage – også dem, der normalt ikke føler sig hjemme i en sportshal."
Alle skal deltage på egne præmisser
Siden efteråret 2024 har over 80 LykkeLiga-klubber taget konceptet i brug, og ambitionen er at få endnu flere med – også klubber udenfor LykkeLiga-regi.
Konceptet bygger på den franske sociolog Roger Caillois' teori om legens fire dimensioner: konkurrence, tilfældighed, forestilling og desorientering.
Det er elementer, der bliver indarbejdet i træningsøvelserne for at skabe variation og engagement hos spillerne. Og det er helt bevidst, at det netop er udarbejdet i samarbejde med LykkeLiga:
”Spillerne er enormt forskellige og med meget forskellige evner og behov, men i LykkeLiga formår de at skabe rum for, at alle kan deltage. Det har vi forsøgt at understøtte endnu mere i LykkeLeg,” siger Niels Nygaard Rossing og tilføjer:
”Vi ved på samme tid godt, at det ikke er alle, der er lige begejstrede for at lege. Men vi tror på, at en legende atmosfære kan bidrage til en positive stemning i hallen og understøtte, at spillere, som i første omgang ikke var begejstrede for at lege, kan få lyst til at deltage, når de oplever andre være engageret i legen.”
Flagermusen dækker godt op i forsvaret
En af de klubber, der har taget LykkeLeg i brug, er Bjerringbro FH. Her har cheftræner Annette Overgaard været en del af holdet i seks år, og selvom hun brænder for at være sammen med børnene, erkender hun, at det kan svært at holde motivationen oppe. Børnene i truppen er forskellige steder både fysisk og mentalt, så det har sat begrænsninger på kreativiteten.
Med LykkeLeg har hun og de øvrige trænere fået konkrete redskaber, som gør det muligt at møde børnene på de niveauer, hvor de er:
”Børnene i vores trup har ikke brug for en lang forklaring på, hvorfor de skal gøre dette eller hint. Det er meget intuitivt, at en flagermus dækker godt op i forsvaret, eller at en elefant står godt fast. Vi kan lege håndbolden ind og samtidig få udviklet spillerne og spillet.”
Hun håber derfor, at andre klubber uden for LykkeLiga får øjne op for materialet:
”Vi er jo kendt for at have mere rum til leg, og det er dejligt, hvis andre også kan bruge den måde at være sammen om håndbolden.”
Projektet er finansieret af Vissing Fonden.
|
Vil du vide mere om LykkeLeg? |
|
Download LykkeLeg-hæftet gratis her.
Alle kan være med, men de fleste spillere har et udviklingshandicap. |
Kontakter
Niels Nygaard RossingLektorInstitut for Medicin og Sundhedsteknologi, Aalborg Universitet
Tlf:22776140nnr@hst.aau.dkRikke NielsenStifterLykkeliga
Tlf:60630904rikke@lykkeliga.dkAnnette OvergaardTræner for Lykkeligaholdet i Bjerringbro FH
Tlf:23470440aovergaard60@gmail.comNina HermansenJournalist, AAU Kommunikation og Public Affairs
Tlf:22940459ninah@adm.aau.dkFølg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Hvem ender i regering med hvem? Og hvad skal vi gøre, for at have rent drikkevand i fremtiden?17.3.2026 10:34:33 CET | Pressemeddelelse
Det kan eksperterne på Aalborg Universitet hjælpe med at belyse. Her er opdateret ekspertliste fra AAU.
Flot søgning til ingeniøruddannelser på Aalborg Universitet15.3.2026 20:13:26 CET | Pressemeddelelse
De produktionsorienterede ingeniørfag er populære blandt kvote 2-ansøgere til Aalborg Universitet. Det er godt nyt for virksomheder over hele landet, hvor der er stor efterspørgsel på højtuddannede ingeniører.
Nordjyllands produktivitet er bedre end sit rygte12.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
En ny omfattende analyse fra Aalborg University Business School viser, at Nordjylland ligger solidt i midterfeltet, når det gælder produktivitet – og ikke i bunden, som de gængse nøgletal hidtil har vist.
Danskerne skal have kørekort til rygsmerter4.3.2026 09:12:27 CET | Pressemeddelelse
Rygsmerter sender hvert år danskere gennem unødige undersøgelser og behandlinger. Nu lancerer en bred faggruppe ledet af forskere fra Syddansk Universitet og Aalborg Universitet en guide, der skal ændre både praksis og patienters tilgang.
Aalborg Universitet går forrest med europæisk AI-løsning3.3.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Som det første universitet i Danmark har Aalborg Universitet indgået en aftale med den franske AI-platform Mistral. Indkøbet giver universitetets forskere adgang til avancerede sprogmodeller og AI-værktøjer, samtidig med at data og beslutningskraft forbliver under europæiske regler og værdier.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum