Danskerne glemmer vigtig ting på ferien
11.4.2025 07:35:00 CEST | Gjensidige | Pressemeddelelse
Påsken er lige rundt om hjørnet, og det betyder at rigtig mange danskere pakker bilen og kører udenlands på ferie. Hver fjerde dansker kender dog ikke til reglerne for det digitale kørekort i udlandet. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.

I 2020 fik danskerne mulighed for at gøre brug af det frivillige supplement til det fysiske kørekort, nemlig det digitale kørekort på telefonen. Det har gjort det nemmere for mange danskere, når de skal ud at køre i Danmark. Der gælder dog helt særlige regler for det digitale kørekort i udlandet.
En ny undersøgelse fortaget af YouGov for Gjensidige, viser, at 27 procent af danskere med kørekort ikke ved, hvorvidt det digitale kørekort er gyldigt i udlandet. Det er problematisk, hvis du på ferien har glemt dit fysiske kørekort og bliver bedt om at fremvise det, forklarer Louise Hertzum Andersen, fagchef i Gouda Rejseforsikring.
“Det digitale kørekort er kun gyldigt i Danmark, og det er derfor vigtigt at skrive det fysiske kørekort på pakkelisten, når man skal ud og rejse. Det er et EU-krav, og hvis man bliver stoppet i udlandet, og skal fremvise kørekort, er det ikke nok at vise det digitale på telefonen,” fortæller hun.
Risiko for bøde
Louise Hertzum Andersen minder om, at et glemt fysisk kørekort kan have økonomiske konsekvenser i udlandet.
“Hvis du har glemt dit fysiske kørekort, kan du risikere at få en bøde i udlandet. I nogle lande kan du endda også risikere et forbud mod at køre videre, hvis ikke du kan fremvise dit fysiske kørekort. Endelig kan du blive bedt om at fremvise det fysiske kørekort i skranken ved biludlejning, og her vil det være rigtig ærgerligt at have glemt det hjemme i Danmark,” afslutter hun.
Det er planen at alle borgere i EU får adgang til et nyt digitalt kørekort, der bliver en integreret del af en fælles europæisk digital identitet. Det nye EU-kørekort skal efter planen være implementeret inden udgangen af 2030.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er gennemført af YouGov for Gjensidige blandt 931 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år med kørekort.
|
Har du downloadet dit digitale kørekort til din mobiltelefon? |
|
|
Ja |
59% |
|
Nej |
41% |
|
Ved ikke |
0% |
|
Hvordan mener du det digitale kørekort er gyldigt i udlandet? |
|
|
Det er gyldigt som herhjemme - på samme måde som et fysisk kørekort |
11% |
|
Det er gyldigt som herhjemme, men man skal også kunne fremvise det fysiske kørekort. |
18% |
|
Det er ikke gyldigt uden for Danmarks grænser |
44% |
|
Ved ikke |
27% |
Nøgleord
Kontakter
Lise MadsenKommunikationskonsulent Gjensidige
Tlf:20111842lise.madsen@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark og Sverige. I Norge tilbydes også pension og opsparing.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Se listen: Det irriterer danske bilister mest26.8.2026 07:39:00 CEST | Pressemeddelelse
Bilen bagved kommer for tæt på, bilisten foran glemmer at blinke, eller en medtrafikant har mere fokus på telefonen end på vejen. Det er blot få ud af mange ting, der irriterer danske bilister. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
Ignorerer symptomer: Fire ud af ti går ikke til lægen trods behov19.8.2026 07:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange danskere har indenfor de seneste fem år undladt at søge læge, selvom de følte, de havde behov for det. For størstedelen skyldes det en usikkerhed om, hvorvidt symptomerne er alvorlige nok. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
Danskerne ræser gennem byerne: Over en kvart million fartbøder på et år15.8.2026 07:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskernes fod hviler tungt på speederen, når der køres gennem byzoner. Det viser nye tal, som Rigspolitiet har udleveret til Gjensidige.
Fire ud af ti unge hopper i vandet med alkohol eller rusmidler i blodet13.8.2026 07:38:00 CEST | Pressemeddelelse
En tur i vandet kan virke som den perfekte afslutning på en varm sommerdag. Men ofte sker badeturen med alkohol eller rusmidler i blodet. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
Utryg trafik ved skolerne: Forældre efterlyser flere tiltag8.8.2026 07:41:00 CEST | Pressemeddelelse
Når skoleklokken snart ringer ind igen, er trafikken ikke altid lige tryg. Mange danskere har oplevet utrygge situationer i trafikken omkring en skole, og to ud af tre forældre mener, at der bør gøres mere for trafiksikkerheden. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum