Danskerne glemmer vigtig ting på ferien
11.4.2025 07:35:00 CEST | Gjensidige | Pressemeddelelse
Påsken er lige rundt om hjørnet, og det betyder at rigtig mange danskere pakker bilen og kører udenlands på ferie. Hver fjerde dansker kender dog ikke til reglerne for det digitale kørekort i udlandet. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.

I 2020 fik danskerne mulighed for at gøre brug af det frivillige supplement til det fysiske kørekort, nemlig det digitale kørekort på telefonen. Det har gjort det nemmere for mange danskere, når de skal ud at køre i Danmark. Der gælder dog helt særlige regler for det digitale kørekort i udlandet.
En ny undersøgelse fortaget af YouGov for Gjensidige, viser, at 27 procent af danskere med kørekort ikke ved, hvorvidt det digitale kørekort er gyldigt i udlandet. Det er problematisk, hvis du på ferien har glemt dit fysiske kørekort og bliver bedt om at fremvise det, forklarer Louise Hertzum Andersen, fagchef i Gouda Rejseforsikring.
“Det digitale kørekort er kun gyldigt i Danmark, og det er derfor vigtigt at skrive det fysiske kørekort på pakkelisten, når man skal ud og rejse. Det er et EU-krav, og hvis man bliver stoppet i udlandet, og skal fremvise kørekort, er det ikke nok at vise det digitale på telefonen,” fortæller hun.
Risiko for bøde
Louise Hertzum Andersen minder om, at et glemt fysisk kørekort kan have økonomiske konsekvenser i udlandet.
“Hvis du har glemt dit fysiske kørekort, kan du risikere at få en bøde i udlandet. I nogle lande kan du endda også risikere et forbud mod at køre videre, hvis ikke du kan fremvise dit fysiske kørekort. Endelig kan du blive bedt om at fremvise det fysiske kørekort i skranken ved biludlejning, og her vil det være rigtig ærgerligt at have glemt det hjemme i Danmark,” afslutter hun.
Det er planen at alle borgere i EU får adgang til et nyt digitalt kørekort, der bliver en integreret del af en fælles europæisk digital identitet. Det nye EU-kørekort skal efter planen være implementeret inden udgangen af 2030.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er gennemført af YouGov for Gjensidige blandt 931 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år med kørekort.
|
Har du downloadet dit digitale kørekort til din mobiltelefon? |
|
|
Ja |
59% |
|
Nej |
41% |
|
Ved ikke |
0% |
|
Hvordan mener du det digitale kørekort er gyldigt i udlandet? |
|
|
Det er gyldigt som herhjemme - på samme måde som et fysisk kørekort |
11% |
|
Det er gyldigt som herhjemme, men man skal også kunne fremvise det fysiske kørekort. |
18% |
|
Det er ikke gyldigt uden for Danmarks grænser |
44% |
|
Ved ikke |
27% |
Nøgleord
Kontakter
Lise MadsenKommunikationskonsulent Gjensidige
Tlf:20111842lise.madsen@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark og Sverige. I Norge tilbydes også pension og opsparing.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Krig og stigende priser: Hver femte dansker ændrer ferieplaner til sommer20.5.2026 07:41:00 CEST | Pressemeddelelse
Uro i Mellemøsten og stigende flybrændstofpriser har fået hver femte dansker til at ændre ferieplaner denne sommer. Det viser en ny undersøgelse YouGov har lavet for Gjensidige.
Ny undersøgelse: Færre unge anmelder svindel16.5.2026 09:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge anmelder i lavere grad, hvis de bliver svindlet. Det viser ny undersøgelse lavet for Gjensidige og Sparekassen Kronjylland.
Stigende mængder børnelegetøj overholder ikke sikkerhedsreglerne13.5.2026 07:38:19 CEST | Pressemeddelelse
Legetøj er underlagt en række sikkerhedskrav, så de er sikre for børn at lege med. Nu viser nye tal, som Erhvervsstyrelsen har udleveret til Gjensidige, at næsten hvert andet børnelegetøj udtaget til kontrol, ikke overholder kravene.
Kontanter: Under halvdelen følger beredskabsråd5.5.2026 12:40:29 CEST | Pressemeddelelse
Under halvdelen af danskerne har de 250 kroner pr. person liggende i kontanter i husstanden, som Nationalbanken anbefaler. Kun cirka 1/3 kender overhovedet til Nationalbankens anbefaling. Det viser en ny undersøgelse, som Yougov har lavet for Gjensidige og Sparekassen Kronjylland, forud for Beredskabsugen i uge 19.
Rekordhøjt niveau: Så mange danskere har tippet om fugleinfluenza28.4.2026 08:36:00 CEST | Pressemeddelelse
2.426 gange i første kvartal af 2026 indberettede privatpersoner døde fugle via FugleinfluenzaTip-appen. En fordobling sammenlignet med hele år 2025 viser nye tal som Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri har udleveret til Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum