Niels Dengsø Jensen stopper som formand for DLG

Meddelelse fra Niels Dengsø Jensen
Jeg har dags dato meddelt min bestyrelse og ansatte ledelse, at jeg ønsker at stoppe som formand for DLG og give stafetten videre allerede nu.
At være formand for DLG kræver fuld opmærksomhed, stor energi og at DLG prioriteres før alt andet. Det har altid været min ledestjerne igennem alle mine år som formand.
De sidste måneder, hvor sagen vedr. Biocirc har fyldt meget, har været meget hårde og udfordrende både for DLG og for mig personligt. Og selvom en uvildig advokatundersøgelse i slutningen af marts affejede enhver tvivl om min ageren i sagen, og jeg efterfølgende fik helt entydig opbakning fra min bestyrelse til at fortsætte som formand, så har jeg måttet træffe den tunge beslutning, at det er nødvendigt at stoppe som formand for DLG nu. Jeg har den seneste tid fået nogle fysiske advarselssignaler, som gør at jeg må sætte tempoet ned.
Jeg havde, som allerede udmeldt, besluttet at stoppe i foråret 2026. Det rykker jeg nu frem, så DLG kan fortsætte i det høje tempo, der er påkrævet. Og jeg kan fortsætte i det tempo, der for nu er påkrævet for mig.
Jeg ser tilbage på mine mange år som formand for DLG med stor glæde, hvor forretningen er vokset og virksomheden har udviklet sig til at være den stærke markedsledende virksomhed, som den er i dag.
I DLG vedtog vi for nogle år siden at kommercialisere den grønne omstilling, og skabe nye muligheder for os som ejere af DLG. Med Peter Giørtz som den nye CEO i DLG, er jeg sikker på, at vi har sat den rigtige retning for videreudviklingen af vores fælles virksomhed.
Tak til bestyrelse og formandskab for et rigtigt godt samarbejde og stor gensidig tillid Tak til repræsentantskabet for en aktiv og engageret dialog. Tak til den ansatte ledelse og alle øvrige medarbejdere for dagligt at levere en kæmpestor indsats for DLG og alle vores andelshavere. Jeg ønsker alt det bedste for DLG og jer herfra.
I forbindelse med, at jeg stopper som formand for DLG, stopper jeg ligeledes som DLG´s repræsentant i AP Pension, hvorfor jeg ved AP Pensions Generalforsamling den 9. april også har sidste dag som formand for AP Pension.
Meddelelse fra DLG
Efter 18 år som formand har Niels Dengsø Jensen tirsdag meddelt DLG’s bestyrelse, at han ønsker at stoppe som formand.
Niels Dengsø Jensen blev valgt til DLG’s bestyrelse i 2001. Dengang havde DLG sin primære forretning i Danmark og en omsætning på 11 mia. kr., men Niels Dengsø Jensen gik ind i bestyrelseslokalet med visioner og et internationalt udsyn. Siden han i 2007 overtog posten som bestyrelsesformand, har han spillet en vigtig rolle i udviklingen af DLG til den international orienterede koncern, selskabet er i dag.
”Bestyrelsen har bakket fuldt op om Niels som bestyrelsesformand, men vi respekterer naturligvis hans beslutning. Niels har gennem sine mange år som formand sat et meget stort aftryk på DLG og været helt afgørende for selskabets udvikling, og han har senest været med til at igangsætte en transformation af DLG, som skal styrke selskabet yderligere på både kort og lang sigt. På vegne af hele DLG vil jeg gerne takke Niels for hans store indsats,” siger Carl Christian Lei.
Bestyrelsen har konstitueret sig med Carl Christian Lei som formand og Carsten Hänel som næstformand.
”Jeg har sagt ja til at påtage mig opgaven frem til næste valg for at sikre ro og kontinuitet i ledelsen af DLG. Jeg ser ikke nødvendigvis mig selv som formand på lang sigt, så frem mod valget i 2026 vil vi med en struktureret proces sikre, at der også fremover vil være de rette kompetencer i både formandskab og bestyrelse,” siger Carl Christian Lei.
Kontakter
DLG’s pressevagt
Tlf:+45 2835 1044www.dlg.dk/Om-DLG/PresseOm DLG
DLG-koncernen er en førende europæisk virksomhed, der opererer inden for de tre forretningsområder Food, Energy & Hosuing, og derigennem opfylder nogle af de mest basale behov hos mennesker og samfund. Virksomheden er et andelsselskab ejet af 25.000 danske landmænd. Selvom vi har danske rødder, har vi et globalt udsyn. Fra tidligere udelukkende at operere i Danmark er DLG-koncernen vokset markant de seneste 20 år og vi er i dag 7.000 medarbejdere, har aktiviteter i 18 lande og salg til 70 lande over hele verden.
Drevet af vores ønske om at muliggøre en bedre fremtid for kommende generationer, udvikler og leverer vi løsninger og produkter, der kan hjælpe vores kunder og ejere med at omstille sig til en grønnere fremtid, samtidig med at vi transformerer vores egen drift
I 2024 havde DLG-koncernen en omsætning på 60 mia. kr., hvilket gør os til en af Danmarks største virksomheder målt på omsætning. Cirka 65 % af vores omsætning genereres i Tyskland, som er vores største marked.
Følg pressemeddelelser fra DLG Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DLG Group
DLG Group fortsætter transformationen i et transitionsår28.8.2025 14:00:38 CEST | Pressemeddelelse
Udfordringer i Enorm Biofactory og svære markedsforhold på kornområdet har påvirket DLG Groups resultater i første halvår. Fokus er fortsat på at forbedre konkurrenceevnen i kerneforretningen og fremtidssikre koncernen gennem transformationsprogrammet ReGen.
DLG opjusterer forventningerne til høsten 202513.8.2025 10:45:01 CEST | Pressemeddelelse
Siden fredag har der været travlhed i marken hos landmændene og på DLG’s lokationer. Dermed er den danske høst samlet set over halvt i hus, og DLG forudser nu, at høsten bliver endnu bedre end forventet med flotte udbytter og god kvalitet.
Nu kommer det gode høstvejr: DLG melder alt klar til at få høsten i hus6.8.2025 12:36:25 CEST | Pressemeddelelse
Efter en uge med ustadigt vejr, hvor det har været svært for landmændene at få gang i mejetærskerne, så ændrer billedet sig den kommende tid. Vejrudsigterne lover godt høstvejr, og det kommer på det helt rigtige tidspunkt for landmændene. Afgrøderne er de fleste steder i landet helt klar, og nu skal høsten i hus. ”Vi er klar, og tror på en god høst. Prognoserne for udbytterne er gode. Efter to høstår under middel, så tror vi i DLG på, at i år bliver et over middel år. Det er godt for landmændene, DLG og for samfundsøkonomien,” siger Anders Jeppesen Jensen, Head of Agriculture Denmark, DLG Group. På nuværende tidspunkt har DLG i Danmark fået rundt regnet 25 procent af det forventede høstudbytte leveret ind fra markerne. Den kommende uge tror man på, at hovedparten af udbyttet vil blive leveret fra landmændene. Karsten Espensen, Segmentdirektør Nord: ”Det kommer til at betyde travlhed overalt. Vi er godt forberedte, og vi har prøvet det før. Det her er højtiden i et andelsselskab som DLG
Morten Riber Pryds bliver ny Group CFO i DLG Group6.8.2025 11:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. november tiltræder Morten Riber Pryds som Group CFO i DLG Group. Han overtager posten fra Christina Nielsen, der efter nøje overvejelser har besluttet at træde tilbage fra rollen for at forfølge en ny mulighed tættere på sit hjem og sin familie.
Efter vildt vejr og inden næste regnskyl: DLG forudser stor høstdag29.7.2025 09:24:46 CEST | Pressemeddelelse
I sidste uge væltede regnen ned over store dele af Danmark, og tirsdag aften forventes et nyt regnvejr at sætte ind. Det skaber travlhed for landbruget, der skal høste så meget som muligt, inden regnen kommer. Derfor forventer DLG, at tirsdag bliver en stor høstdag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum