Millionær på Lotto købte straks dyr latte-maskine, men: ”Vi er tilbage på Nescafe!”
Det er ikke altid, at dyrere er bedre. Det er en af de ting, som Medlem nummer 4689 af Danske Spils Millionærklub har opdaget, efter at han blev millionær med Lotto.

”Du kan ikke købe lykke, men du kan købe kaffe, og det er næsten det samme…” står der på skilte foran utallige kaffebarer… men det er bare ikke altid, at det er helt så ligetil. Det fandt en københavner fra Østerbro ud af, da han vandt 1.000.000 i Lotto på sit PLUS-abonnement hos Danske Spil.
Noget af det allerførste han købte for sin gevinst, var nemlig en rigtig dyr kaffemaskine til køkkenbordet derhjemme.
”Vi kom fra Nescafe og tænkte, at ’nu skal vi have en fuldautomatisk kaffemaskine, der leverer en cafe latte, når jeg trykker på én knap,” fortæller manden og griner så lidt af sig selv – for det viste sig, at sådan en kaffemaskine alligevel ikke var lykken i det lille hjem.
”Jeg har afleveret den tilbage. Den var ikke så god, som vi havde forventet. Jeg kunne da godt have beholdt den, men nej: Jeg er stadig nærig ad helvedes til. Da jeg ikke havde pengene, havde jeg lyst til at købe det halve af verden, men nu efter jeg har vundet en million, har jeg ikke lyst til det. Og det blev alligevel lidt besværligt med den maskine, så nu er vi tilbage på Nescafe,” fortæller han.
Og skulle han alligevel få lyst til en rigtig latte, så kan han bare gå udenfor, eftersom han bor på Østerbro i København.
”Det kan nemlig godt lade sig gøre. Her er ikke underskud af små kaffebarer,” siger han.
Han regner dog ikke med, at han vil blive stamkunde på bydelens små cafeer, for som han siger, så er det ikke dér, han vil bruge sin gevinst.
”Nej, vi kommer til at vægte oplevelser og fremtidssikring… og Nescafe, for hvis man begynder på det der hverdagsluksus, så får pengene hurtigt ben at gå på…” siger han.
Med gevinsten følger også titlen som Medlem nummer 4689 af Danske Spils Millionærklub, og det er slet ikke så dumt, når man nu – som manden her – er vant til at klare sig på et mere beskedent budget.
”Jeg er stadig ved at uddanne mig, og så det er svært at lave en opsparing, når man også har børn. Og så… så er der en fin opsparing lige der! Er du sindssyg! Jeg opdagede gevinsten, da jeg loggede ind på app’en. Det var en lørdag aften, og jeg lå og skulle til at sove – men så kunne hverken jeg eller kæresten sove. Man er helt rundt på gulvet. Man ligger og tænker på alle de ting, vi kan gøre, som vi ikke kunne før. Tage på en rejse. Få betalt gæld af. Få lagt penge til side til et hus, vi kan bygge en dag. Det er ting i periferien, som nu rykker længere frem,” fortæller han.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil om Vild med dans: ”De er STORfavoritter til at ryge i omdans”10.10.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils oddssættere føler sig ret sikre på, hvem der skal i omdans i Vild med dans på fredag – og hvem der, trods en pauver indsats, klarer frisag.
Quick-skrabede sig til 1.500.000 kroner: ”Jeg skreg lidt, så grinede jeg, og så græd jeg lidt”7.10.2025 11:17:13 CEST | Pressemeddelelse
En vestjysk kvinde vidste ikke, hvordan hun skulle reagere, da hun for nyligt skrabede sig til 1,5 millioner kroner på et skrabelod fra Danske Spil: Men børn og børnebørn kan roligt juble, for de har indtil videre fået mest ud af pengene.
Millionbrag på Lolland – i alt fire nye millionærer fra Danske Spil i weekenden6.10.2025 09:44:32 CEST | Pressemeddelelse
Fire heldige danskere blev millionærer, da de tilsammen vandt over otte millioner i Danske Spils lotterier i weekenden – to af kender måske hinanden: De kommer fra samme lille by på Lolland.
Danske Spils Vild med dans-ekspert: ”Var det bare nerver, Gustav?”3.10.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter første udsendelse i årets Vild med dans har Danske Spil sænket de store forventninger til forhåndsfavoritten Gustav Salinas. Danske Spils oddssætter er dog klar til at lade både tvivl og debutnerver komme danserne til gode.
Vinder i Eurojackpot - køber TRE huse på en måned2.10.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
En meget heldig og meget gavmild fynbo vinder 6,2 millioner i Eurojackpot og køber straks huse til hele familien: ”Hvorfor skulle det kun være mig, der har glæde af at vinde de penge?”
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum