DI: Nu bliver fremtiden mere sikker for danske familievirksomheder og deres medarbejdere
8.4.2025 14:18:40 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
En ny lovændring for generationsskiftebeskatning gør fremtiden langt lysere og mere sikker for familievirksomheder i Danmark.

Folketinget har i dag vedtaget de mest markante forbedringer af forholdende for familievirksomheder i Danmark i 25 år. De nye regler gør det markant nemmere for virksomhederne at lade yngre generationer tage over.
- Det er en stor dag for både Danmark og for danske familievirksomheder, der nu får langt mere rimelige vilkår til at lade virksomheden gå videre til næste generation, siger Morten Høyer, politisk direktør i Dansk Industri og fortsætter:
- Familievirksomhederne bidrager ikke kun enormt meget til vores lands velstand, mange steder er de også livsnerven for lokalsamfundene, hvor de skaber arbejdspladser og engagerer sig foreningslivet. Det er en særlig dansk ting, som vi nu med langt større rimelighed kan passe på, siger Morten Høyer.
Udenfor de store byer står familier og ejerledere for 3 ud af 4 arbejdspladser, og de skaber 850.000 arbejdspladser på landsplan. Alligevel har det i mange år været en omkostningstung og bureaukratisk opgave at lade virksomheden blive i familien. De nye regler vil bl.a. sænke generationsskifteskatten fra 15 pct. til 10 pct. og gøre op med en række bureaukratiske bump, der har besværliggjort overdragelsen.
- Fremtiden er blevet langt mere sikker for familievirksomhederne. Mindre kompleksitet og mere vished er afgørende for, at de kan fortsætte med at skabe værdi og arbejdspladser i Danmark. De nye regler er uden sammenligning de mest markante forbedringer, vi har set i flere årtier, siger Morten Høyer.
Kontakter
For yderligere oplysninger kontakt presserådgiver Ben Ron på tlf. 2830 5452.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Stort DI-udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur26.6.2026 11:47:29 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), lancerer nu et politisk udspil med konkrete forslag til, hvordan Danmark styrker beskyttelsen af samfundets kritiske infrastruktur mod sabotage, cyberangreb, klimahændelser og alvorlige driftsforstyrrelser. I udspillet peger DI på, at det er nødvendigt at bruge et milliardbeløb på at forbedre beskyttelsen af vores kritiske infrastruktur – og på, at det vil være dyrere at lade være.
DI roser forslag om ny ordning for international arbejdskraft25.6.2026 10:48:54 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har fremsat et lovforslag om ny certificeringsordning for internationale medarbejdere. Dansk Industri kalder det en milepæl, at arbejdsmarkedets parter står sammen om international rekruttering på ordnede forhold i Danmark.
DI: Trods politisk uro - åbn døren for briterne23.6.2026 07:22:58 CEST | Pressemeddelelse
På ti-års-dagen for brexit-afstemningen opfordrer Dansk Industri EU til at søge et tættere samarbejde med Storbritannien. En ny DI-analyse viser, at brexit har kostet Danmark 27 mia. kr. i eksportindtægter. Og trods politisk uro efter Keir Starmers tilbagetræden fra premierminister-posten har Europa akut brug for Storbritannien som en stærk allieret - gammelt nag må træde til side.
DI: Fjern forældede regler, så datacentre kan bygge deres egen grønne strøm – så slipper vi for at vælge mellem elbiler og AI18.6.2026 20:00:39 CEST | Pressemeddelelse
Fredag starter de længe ventede og vanskelige politiske forhandlinger om en prioritering af den knappe kapacitet i det danske elnet. Nu kommer landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI) med et konkret forslag, der kan sikre den nødvendige opførelse af nye datacentre.
Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne18.6.2026 09:05:09 CEST | Pressemeddelelse
Danmark er ikke så konkurrencedygtigt som tidligere, og samtidig går Kina og USA frem og sætter Europa til vægs. Derfor er det så vigtigt og godt, at regeringsgrundlaget adresserer konkurrencekraften, siger Dansk Industris adm. direktør Lars Sandahl Sørensen
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum