Motorcyklisterne er igen på vejene – nyt tiltag gør dem lettere at se.
9.4.2025 05:50:00 CEST | Rådet for Sikker Trafik | Pressemeddelelse
Med foråret kommer motorcyklerne igen på vejene. Motorcyklisterne er sårbare særligt i ulykker med andre trafikanter, men nu skal nyt tiltag øge motorcyklisternes synlighed, så andre trafikanter ikke overser dem.

Når motorcyklister kører ud i trafikken, er de desværre markant overrepræsenterede i ulykkesstatistikken. I 6 ud af 10 ulykker, hvor en motorcyklist kommer alvorligt til skade, er der en anden trafikant involveret, og i en del af disse ulykker kunne en neonfarvet hjelm gøre en forskel for, om man bliver set af andre trafikanter.
Derfor går Rådet for Sikker Trafik, Motorcykel Forhandler Foreningen og MCTC – Landsforeningen for motorcyklister nu ud med synlighedskampagnen “Hvilken hjelm så du først?”
Den nye kampagne opfordrer motorcyklisterne til at købe en neonfarvet hjelm, som gør dem mere synlige, så de ikke bliver overset af andre trafikanter.
Vi ved, at motorcyklisters synlighed er vigtig for deres sikkerhed, og derfor opfordrer vi nu i fællesskab til, at flere køber en neon-farvet hjelm i gul, grøn eller orange, som gør dem ekstra synlige i trafikken og gør deres tur på to hjul mere sikker, siger Jakob Bøving Arendt, administrerende direktør i Rådet for Sikker Trafik.
Når motorcyklister kommer til skade i ulykker, hvor der også var en anden trafikant involveret, er uopmærksomhed, manglende orientering og for høj fart ofte afgørende faktorer.
Ansvarlige motorcyklister
I Rådet for Sikker Trafiks nationale hjelmtælling er det tydeligt, at motorcyklisterne har forstået vigtigheden af at bruge hjelm. I 2024 var det nemlig 99,7 procent af de observerede motorcyklister, som brugte hjelm. Det svarer til, at der kun var én motorcyklist uden hjelm ud af 368 motorcyklister i undersøgelsen.
Vi er glade for, at motorcyklisterne tager sikkerhedsudstyret alvorligt, for hvis det går galt, er korrekt udstyr afgørende for, hvor alvorlig ulykken bliver. Vi vil gerne have flere til at bruge en neonfarvet hjelm, for vi vil gerne sikre, at færrest mulige kommer til skade i vores motorcykelfællesskab, siger Hans Jørgen Hansen, direktør i MCTC – Landsforeningen for motorcyklister, som har over 30.000 medlemmer i Danmark.
I undersøgelsen fra 2024 kunne det også konstateres, at det var 13 procent af motorcyklisterne, som brugte en pangfarvet hjelm. Her er der et forbedringspotentiale, hvor motorcyklisterne selv kan forbedre deres sikkerhed i trafikken.
Vi anbefaler, at mange motorcyklister vil følge opfordringen og skifte den gamle – sorte – hjelm ud med en pangfarvet hjelm, man lettere får øje på i trafikken. Selvfølgelig skal motorcykeltøjet sidde bekvemt, være sikkert og se godt ud, og kan vi dertil gøre turen sikrere med den korrekte hjelm, så har vi løftet sikkerheden for motorcyklisterne, siger Martin Vølund, projektleder i Motorcykel Forhandler Foreningen.
Neonfarverne kaldes også pangfarver, fluorescerende farver eller selvlysende farver. Det er stærke farver som fx neongul, neonorange og neongrøn. De stærke gule, orange og grønne farver er netop dem, som vores øjne er mest følsomme over for. Så vi lægger automatisk mere mærke til dem i trafikken.
Fakta: Ulykkesbilledet for motorcyklister
Andelen af dræbte og alvorligt tilskadekomne motorcyklister fordelt på ulykkestype over en femårig periode fra 2019-2023:
- Krydsningsulykker: 33 procent
- Indhentningsulykker: 18 procent
- Frontalkollisioner: 8 procent
- Andre typer ulykker: 4 procent
- Eneulykker: 37 procent
(Kilde: Vejdirektoratet)
Det understreger, at synlighed er en markant faktor, når vi møder hinanden på vejene – og ved at være synlige for andre trafikanter kan markant flere motorcyklister komme sikkert hjem.
Hjelmbrug for motorcyklister:
I 2024 brugte 13 % af de observerede motorcyklister en pang/neonfarvet hjelm i Rådet for Sikker Trafiks nationale tælling, mens det i 2022 og 2020 var hhv. ca. 11 % og 10 % af motorcyklisterne, der var iført en pangfarvet hjelm.
Neonfarver/fluorescerende farver:
Øger synligheden af motorcyklister, og kan derfor forhindre en del af de ulykker, hvor motorcyklisten bliver overset af andre trafikanter. Det vigtigste for at undgå sådanne ulykker er, at der er kontrast mellem motorcyklisten og omgivelserne.
Kontaktoplysninger
Rådet for Sikker Trafiks pressetelefon: 3916 3969
Hans Jørgen Hansen, direktør i MCTC – Landsforeningen for motorcyklister: 3115 2844
Martin Vølund, Motorcykel Forhandler Foreningen: 3115 0657
Billeder
Rådet for Sikker Trafik er en privat organisation, der arbejder for at øge trafiksikkerheden. Medlemmerne af Rådet er dels offentlige myndigheder og dels private organisationer.
Rådet for Sikker Trafiks arbejde omfatter bl.a. kampagner, undervisningsmaterialer og rådgivning. Administrerende direktør for Rådet for Sikker Trafik er Jakob Bøving Arendt.
Se mere på www.sikkertrafik.dk

Følg pressemeddelelser fra Rådet for Sikker Trafik
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Rådet for Sikker Trafik
6 gode råd: Sådan kører du sikkert i tåge10.3.2026 10:31:45 CET | Pressemeddelelse
De sidste dage har blandt andre politiet advaret om tæt tåge og risiko for ulykker. Det får nu Rådet for Sikker Trafik til at opfordre bilisterne til at sænke farten, når det er tåget. Det er også en god ide at få styr på tågelygterne, før man kører.
Denne ene ting har reddet tusindvis af liv på de danske veje1.2.2026 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
I januar er det 50 år siden, at det blev lovpligtigt at bruge sikkerhedssele på forsæderne i bilerne. Beslutningen blev i sin tid mødt af heftig modstand, men har over årene reddet tusindvis af liv.
Kæmpe opbakning til skolepatruljernes frivillige arbejde22.1.2026 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Arbejde i frivillighedens navn er noget, som danskerne bakker op om. Når der er tale om skolepatruljernes frivillige arbejde for at få de mindste børn sikkert i skole, er det hele 93 procent af de adspurgte danskere, som synes godt om arbejdet.
Ny undersøgelse: Hver niende ung har kørt på ulovlig elcykel21.1.2026 05:45:00 CET | Pressemeddelelse
Alt for mange unge kører på ulovlige elcykler, viser en ny undersøgelse fra Rådet for Sikker Trafik. Det kan få alvorlige konsekvenser – både i forhold til ulykker og forsikringsmæssigt (regionale tal).
Husk disse otte vigtige råd, hvis du skal køre i snevejr3.1.2026 08:56:54 CET | Pressemeddelelse
Bliver du fanget i en snestorm i din bil, er det vigtigt, at du har forberedt dig grundigt. Så kan du bedre klare dig, til hjælpen når frem.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

