Interesse for boligkøb stiger igen: Højeste antal lånetilbud i marts siden 2022
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for lånetilbud for marts 2025.
Tallene viser blandt andet:
-
I marts har danskerne indhentet 5.192 lånetilbud til boligkøb, det er en stigning på 40 pct. sammenlignet med marts 2024.
-
Det er det højeste antal indhentede lånetilbud i marts siden 2022, hvor der blev givet 6.394 lånetilbud til boligkøb.
-
Stigningen er størst i København, hvor der blev indhentet 682 lånetilbud til boligkøb, som er en stigning på 98 pct. sammenlignet med marts 2024.
”Danskernes interesse for boligkøb er steget markant siden sidste år. Udviklingen kan forklares med en kombination af flere faktorer: det seneste års stabile inflation, lave ledighed og lønstigninger, der har givet mange danskere flere penge mellem hænderne. Derudover har de faldende renter også været med til at gøre boligkøb mere interessant for danskerne,” siger Peter Jayaswal, direktør for Realkredit og ejendomsfinansiering i Finans Danmark.
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Huspriserne er steget i ni ud af elleve landsdele17.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskernes interesse for huskøb steg i årets andet kvartal. Der blev i løbet af kvartalet handlet flere huse – og til højere priser – sammenlignet med sidste år. Samlet er salgspriserne steget i ni ud af landets elleve landsdele. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Stigende interesse for investeringsfonde har sendt de danske detailfonde på rekordkurs15.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Investorerne har udnyttet årets sidste sommermåned til igen at handle danske investeringsfonde. Globale og europæiske aktier er fortsat blandt de mest populære, men også obligationsfondene har i august genvundet investorernes interesse. 2025 nærmer sig rekorden for største årlige nettokøb i danske detailfonde.
Danskerne indhenter flere lånetilbud i august sammenlignet med sidste år12.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort statistikken for lånetilbud for august 2025.
Høringssvar - implementering af revideret forbrugerkreditdirektiv11.9.2025 15:30:29 CEST | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Justitsministeriet om udkast til lovforslag om implementering af det reviderede forbrugerkreditdirektiv.
Historisk lavt udbud sender ejerlejlighedspriser i København på rekordkurs9.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligudbud for august 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum